Moderní metoda TAVI vrací pacienty se zúženou chlopní do života. Po pár dnech v nemocnici míří domů
Na konec září připadá Světový den srdce, který připomíná důležitost jednoho z nejvýznamnějších orgánů v těle. Ischemická choroba srdeční je nejčastějším srdečním onemocněním, ale ve vyšším věku přibývá onemocnění srdečních chlopní. Zúžení aortální chlopně (aortální stenóza) je nejčastější srdeční vadou, která má ale vícero řešení. Vedle klasické chirurgické operace na otevřeném srdci je zde metoda TAVI (katetrizační náhrada aortální chlopně), méně invazivní zákrok, při kterém se chlopeň vpraví do srdce tepnou v třísle. Zákrok, který v Česku minulý rok oslavil 15 let, je bezpečný, šetrný a pacienti se vrací po pár dnech domů. TAVI je možné podstoupit ve 14 specializovaných centrech po celé republice a metodu plně hradí pojišťovny. Veškeré informace včetně středisek i kontaktů, najdou zájemci na stránkách https://tavi.cz/.
Zdravotní problém: zúžená chlopeň
Při aortální stenóze se chlopeň zúží natolik, že představuje překážku pro proudění krve z levé srdeční komory a ta je trvale přetěžována. Pacienti si obvykle stěžují na dušnost, velkou únavu či bolest na hrudi, varovným příznakem je tzv. synkopa – tedy krátkodobá ztráta vědomí při fyzické námaze. Aortální stenóza nejčastěji postihuje pacienty nad 70 let, u pacientů nad 75 let se vyskytuje až u 5 % z nich. Lékaři apelují na všechny, aby své problémy neodkládali a řešili je včas. I když to může překvapit, aortální stenóza má horší prognózu dožití než například některá nádorová onemocnění.
Velká operace jako řešení?
Významná aortální stenóza se velmi často řeší velkou chirurgickou operací. Na otevřeném hrudníku je původní chlopeň vyjmuta z těla a lékaři ji nahradí chlopní novou. Zákrok probíhá v celkové anestezii, vyžaduje mimotělní oběh, týdenní hospitalizaci a následnou rekonvalescenci. Operace tohoto typu není vhodná pro každého. „Chirurgický zákrok klasické výměny aortální chlopně je spojený s větší mírou operačního rizika. Taková operace se nedoporučuje všem a existuje velmi početná skupina pacientů, pro které je takový zákrok vyloženě rizikový, a to nejen z důvodu vyššího věku, ale též pro závažná přidružená onemocnění. Právě proto jsou lidé nad 75 let tou nejpočetnější skupinou, kteří jsou pro zákrok TAVI indikováni,“ říká MUDr. Michael Želízko, CSc., vedoucí lékař Oddělení intervenční kardiologie v IKEM.
Moderní metoda jménem TAVI
Metoda TAVI (transkatetrová implantace aortální chlopně) se provádí v lehké sedaci či při lokálním znecitlivění. Konkrétní postup zavedení chlopně vysvětluje vedoucí lékař Oddělení intervenční kardiologie v IKEM MUDr. Michael Želízko, CSc.: „Nejprve se pacientovi zajistí tepna v třísle, skrze kterou se do srdce dopraví nová chlopeň připravená v katétru. Chlopeň po zavedení na správné místo ihned přebírá funkci původní chlopně, která v srdci zůstává.“ Doba nutná pro hospitalizaci i následnou rekonvalescenci se zkracuje na minimum. Velkou předností TAVI je, že se pacient po pár dnech v nemocnici vrací domů, ke své rodině, i k činnostem, které má rád. „Velkou výhodou zákroku TAVI je jeho malá invazivita, díky čemu není nutná následná rekonvalescence. Pacient míří obvykle po pár dnech domů a vrací se téměř okamžitě do běžného života,“ doplňuje MUDr. Michael Želízko, CSc. Metoda TAVI je předmětem neustálého zdokonalování a její výsledky jsou plně srovnatelné a v některých situacích i lepší nežli kardiochirurgická operace. Příkladem může být letos (2024) na český trh uvedená nová chlopeň Evolut FX, která podporuje přesnost metody TAVI, a představuje další zlepšení, co může metoda TAVI pacientům s aortální stenózou v Česku nabídnout.
Ideální pacient
Jedná se o ženu či muže nad 70 let, které trápí aortální stenóza. Metoda TAVI je vhodná i pro ty pacienty, kteří v minulosti chirurgickou operaci aortální chlopně podstoupili, ale nová chlopeň zdegenerovala, nebo pro ty, kteří z různých důvodů nemohou podstoupit celkovou anestezii. Překážkou pro zákrok nemusí být ani vysoký věk. Pokud je pacient jinak v dobré kondici a život mu ztěžuje právě aortální stenóza, zákrok může významně prodloužit délku i kvalitu života. Podle posledních statistických údajů bylo v ČR u pacientů starších 75 let provedeno více výkonů TAVI než kardiochirurgických výměn aortální chlopně.
Je to drahé?
Studie a čísla ukazují, že metoda TAVI není v konečném důsledku finančně nákladnější než chirurgický zákrok. Ačkoliv samotný zákrok stojí více peněz, při porovnání celkových nákladů, včetně těch, které jsou vynaložené na rekonvalescenci, rehabilitaci a následnou péči o pacienta, je metoda TAVI srovnatelná s velkou chirurgickou operací. Pacient za zákrok v žádném případě neplatí, náklady plně hradí zdravotní pojišťovny.
14 center po celé České republice
Zákrok metodou TAVI je možné absolvovat ve 14 specializovaných centrech po celé republice. Veškeré dostupné informace mohou pacienti i zájemci o metodu nalézt na webových stránkách www.tavi.cz.
„Cesta pacienta“
|
Zdroj a foto: Tavi