5 tipů, jak přirozeně zařadit pohyb do života dětí
České děti se věnují příliš brzy specializovaným sportům, anebo nesportují vůbec. Co jim však podle odborníků chybí nejvíce, je přirozený pohyb v běžném životě. “Počítá se cokoliv od ranních procházek do školky, přes různé hry, společné sportování až po domácí práce. Důležité je, aby aktivity nebyly nudné a naprostým základem je uvědomit si, že my rodiče musíme jít příkladem, protože děti přebírají náš životní styl,“ říká Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkeyˈs Gym, která připravila 5 tipů, jak přirozeně začlenit pohybové aktivity do života dětí.
1. Vyberte takový pohyb, který děti bude bavit
Jaký to je? Určitě jízda na koloběžce, u těch starších pak na skateboardu nebo na longboardu. Pokud se vydáte na delší procházku, mohou se vaše ratolesti při chůzi začít nudit. Pokud jim však nabídnete alternativu, uvidíte, že rázem zdoláte delší trasu a s větším nadšením.
2. Nikdy nevyrážejte na výlet bez míče
Zní to jako zdánlivá banalita, ale míč (klidně i menší) vám při pěší túře prokáže neuvěřitelnou službu. “Kopáním se děti zabaví a navíc při běhání bez problému zdolají o několik kilometrů víc než my dospělí. A když není terén na kopání, využijte míč k hodům o zem nebo třeba k “míčové abecedě”, kdy má dítě za úkol vyhodit míč co nejvýše a mezitím vykonat nějaký zadaný pohyb,” radí Kristýna Přibylová z dětských tělocvičen Monkeyˈs Gym, která je sama maminkou 3 dětí.
3. Přestaňte používat výtah
Kdykoli vám cestu zkříží výtah, vyhněte se mu obloukem. A děti vezměte s sebou. Ve škole, na úřadě nebo u vás v domě. Tento návyk není snadné u dětí vybudovat, ale je velmi účinný, protože zdolávání schodů je opravdu skvělou pohybovou aktivitou. Že bydlíte v osmém patře? Pak jděte s dětmi třeba do čtvrtého a teprve tam si přivolejte výtah. Cestu dolů jděte ale vždy pěšky.
4. Využijte čekání k pohybu
Využijte čas, kdy třeba čekáte na autobus, ve frontě v obchodě, nebo při vyřizování různých pochůzek. Vymyslete jednoduché hry jako „stůj na jedné noze než napočítáš do 10“, „skoč jako žába“ nebo „běž na špičkách až k tomu stromu“… Takto nenápadně motivujete děti k pohybu i během běžných a pro ně často nudných, aktivit.
5. Udělejte z domácích prací hru
Domácí práce nejsou tabu ani se samy neudělají. Zato při nich děti vydají hodně energie, což je přesně to, co potřebujete. “Pro jejich zapojení máte v podstatě dvě možnosti – buď stálým rozpisem (můžete si ho nakreslit hezky barevně spolu), na který si zvyknou, budou ho po čase respektovat a dodržovat, nebo hrou. Z vysávání se může stát ježdění sporťákem, z mytí nádobí záchrana topících se princezen a z úklidu hraček poházených po zemi sourozenecká soutěž, kdo jich do své krabice uklidí rychleji víc,” přidává vyzkoušené zábavné tipy odbornice a doporučuje vybírat takové činnosti, které vaši potomci sami zvládnou, aby nebyli demotivováni neúspěchem nebo složitostí úkonu. “Za vykonanou práci je nezapomeňte vždy pochválit a můžete vymyslet systém motivačních odměn à la “za vysátí pokoje můžeš hrát 10 minut na playstationu”. Nebo různé úkoly obodujte, aby si za ně mohli na konci daného období dopřát nějaký dopředu domluvený zážitek, ideálně opět v podobě společného pohybu jakým je třeba výlet do ZOO,” uzavírá Kristýna Přibylová.
Tělocvičny Monkey´s Gym nabízejí jedinečný koncept pohybové všestrannosti pro nejmenší od 6 měsíců do 7 let, a to od roku 2012. Lekce jsou vždy plné legrace, prostředí je barevné, bezpečné a prostory slouží výhradně dětem – jsou vybaveny speciálními cvičebními pomůckami a gymnastickým nářadím vyrobeným jim na míru. Lektoři vedou hodiny podle odborné metodiky sestavené s citem pro potřeby malých sportovců. Samozřejmostí je individuální přístup, bezproblémové omluvy a náhrady, malé cvičební skupinky, prosklená tělocvična a baby-friendly prostředí. Monkey’s Gym najdete v Galerii Harfa na Praze 9, v centru Juklík na Praze 5, v OC Šestka na Praze 6 a ve Westfield Chodov na Praze 4. |
Zdroj a foto: www.monkeysgym.cz