Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Menopauza: Co to je, proč k ní dochází a jaké jsou její příznaky?

Menopauza je přirozená fáze v životě ženy, kdy dochází k ukončení menstruačního cyklu a reprodukční schopnosti. Tento proces je důsledkem poklesu produkce ženských hormonů, především estrogenu a progesteronu. Průměrný věk pro nástup menopauzy je kolem 51 let, ale některé ženy mohou menopauzu zažít dříve nebo později, v závislosti na genetických faktorech, zdravotním stavu nebo životním stylu.

„Menopauza se oficiálně definuje jako období, kdy žena neměla menstruaci po dobu 12 po sobě jdoucích měsíců. Je to způsobeno postupným úbytkem funkce vaječníků, které přestávají produkovat vajíčka, a dochází ke snížení produkce hormonů. Když jejich hladiny klesnou, dochází k různým fyziologickým změnám v těle ženy,“ uvádí gynekoložka Petra Filová z kliniky Health+.

Příznaky menopauzy jsou rozmanité a mohou mít různé stupně závažnosti. Mezi nejčastější patří návaly horka během dne i noci, doprovázené pocením a bušením srdce, nespavost, změny nálad či deprese, vaginální suchost, atrofie a křehkost poševní tkáně, zhoršení inkontinence moči, změny hmotnosti a metabolismu, a v neposlední řadě úbytek kostní hmoty. S poklesem estrogenu se zvyšuje i riziko osteoporózy.

„Vaginální diskomfort, jako je suchost nebo křehkost tkáně, lze zmírnit preparáty s kyselinou hyaluronovou (Cicatridina globule, Hydrofemin gel), které se aplikují zhruba dvakrát týdně. Je možné je střídat s lokálním podáním estrogenu ve formě mastí či globulí (Ovestin). Moderní metodou je též ošetření laserem (tzv. rejuvenace pochvy), které eliminuje křehkost tkáně a svědění. Působí rovněž příznivě na příznaky spojené s inkontinencí nižšího stupně. Tkáň je následně prokazatelně více hydratována,“ radí Petra Filová.

Jak se k menopauze postavit?
Menopauza je přirozenou součástí života každé ženy. I když může přinést určité obtíže, je důležité k ní přistupovat s pochopením a péčí o vlastní zdraví. Zde je několik tipů, jak se k menopauze postavit:

1. Péče o fyzické zdraví: Pravidelný pohyb, jako je chůze, jóga nebo plavání, může pomoci zvládat příznaky menopauzy, včetně zlepšení nálady a udržování tělesné hmotnosti, která může v tomto období kolísat. Některé ženy si stěžují na přibývání na váze.

2. Vyvážená strava: Je důležité zajistit dostatečný přísun živin, zejména vápníku a vitamínu D pro podporu zdraví kostí. Strava bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty a zdravé tuky může zlepšit celkové zdraví.

3. Řešení návalů horka: Návaly horka lze zmírnit tím, že se vyhnete spouštěčům, jako jsou kofein, alkohol nebo kořeněná jídla. Lehké oblečení a pravidelný příjem vody mohou také pomoci.

4. Fytoterapie: Některé ženy řeší příznaky spojené s menopauzou preparáty rostlinného původu (např. sója a jetel). Terapie musí trvat minimálně tři měsíce. Pokud tato doba nestačí a příznaky přetrvávají, je vhodné konzultovat stav s lékařem a zvážit nasazení HRT.

5. Hormonální terapie: „Pokud je terapie fytoestrogeny nedostatečná, je vhodné zvážit nasazení HRT (kombinace estrogenu a gestagenu), nebo podání preparátu topicky na kůži či sliznice (Oestrogel, Ovestin). Délku terapie je nutné konzultovat s ošetřujícím gynekologem, může trvat i několik let,“ říká gynekoložka Petra Filová.

6. Pravidelné lékařské kontroly: Během menopauzy je nutné dodržovat pravidelné lékařské kontroly gynekologem a prevenci prsou. Dle doporučení lékaře je eventuálně vhodné provedení denzitometrického vyšetření či návštěva lékařů dalších specializací.

7. Podpora mentálního zdraví: „Mnoho žen zažívá problémy se spánkem, a to kvůli nočnímu pocení nebo hormonálním změnám, které ovlivňují kvalitu spánku. Pokles hormonů může ovlivnit i psychický stav. Ženy mohou být podrážděnější, cítit se úzkostně nebo zažívat pocity smutku a deprese,“ dodává gynekoložka Filová. Pomoci mohou meditace, relaxační techniky, podpora od blízkých a pochopení.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *