Čeští mistři, světové sklo. Jedinečná umělecká díla na Letišti Václava Havla Praha
Letiště Václava Havla Praha se pyšní novou jedinečnou výstavou skleněných a dřevěných skulptur od předních českých umělců s názvem Čeští mistři, světové sklo. Návštěvníci a cestující si nyní mohou prohlédnout výjimečné práce světoznámých sochařů Vlastimila Beránka, Pavla Baxy, Jaroslava Proška a Ely Smrček, které zdobí prostory letiště.
Tyto umělecké skvosty pocházejí z jedné z nejrozsáhlejších sbírek skleněných a subfosilních plastik na světě, kterou spravuje společnost Crystal Caviar. Výběr vystavených uměleckých děl zahrnuje skulptury z taveného skla a monumentální dřevěné plastiky vytvořené ze šest a půl tisíce let starého subfosilního dubu. Exponáty jsou vystaveny ve veřejné části Terminálu 3 a v saloncích letiště.
Marek Hornych, ředitel zákaznické zkušenosti Letiště Praha, k výstavě uvedl: “Oživení našich prostor tímto způsobem dává smysl. Jako mezinárodní letiště jsme českou branou do světa. Výstava tedy nese jistou symboliku v tom, že české umění a šikovnost jsou světové. Jsme nadšeni, že můžeme ozvláštnit naše prostory uměním, které reprezentuje dlouholetou tradici českého sklářského řemesla. Díky spolupráci
s Crystal Caviar tak můžeme cestujícím nabídnout nevšední zážitek ještě předtím, než se od nás rozletí
do světa.”
Světoví čeští umělci
Sochy Vlastimila Beránka se vyznačují elementární jednoduchostí a vypadají dokonale z jakéhokoli úhlu pohledu. V extrémních podobách se jeho tvorba často dostává až na hranice technologických možností. Díla Jaroslava Proška jsou typická použitím několika různých technik a jako talentovaný umělec si postupně buduje jméno v České republice i v zahraničí. Tvorba Pavla Baxy je pak mistrovsky zpracovaná, každý kus je svědectvím o Pavlově dovednosti s materiály a jeho výjimečném smyslu pro detail. Kromě větších děl vytváří také nádherné šperky. Ela Smrček se pak specializuje se na sochy z taveného skla, které jsou esteticky jednoduché, ale zároveň plné skrytých náznaků. Smrček vždy fascinovala schopnost přírody přinášet vnitřní klid a energii.
“Výstava na Letišti Václava Havla Praha je úžasnou příležitostí ukázat krásu výjimečných soch významných českých umělců české i mezinárodní veřejnosti. Díky skvělé spolupráci s celým týmem lidí letiště se podařilo vytvořit opravdu unikátní expozici, na kterou můžeme jako Češi být hrdí. Návštěvníci mají možnost na vlastní oči vidět lahůdky českého moderního sochařství. A pro umělce je to obrovská čest vystavovat na tak prestižním místě.” řekl k výstavě Marek Landa, majitel společnosti Crystal Caviar.
Výstava v prostorách Letiště Václava Havla Praha zkrášluje jeho interiéry, a navíc také přináší klid a umělecký zážitek pro všechny, kteří letiště navštíví.
Kde na cestách můžete spatřit sochy od českých autorů, kteří vystavují na Letišti Václava Havla v Praze
Istanbul:
Umělci mají za sebou řadu velkolepých výstav například teď probíhá výstava Vlastimila Beránka a Jaroslava Proška v prostorách majestátního podzemního vodojemu v Basilica Cisterně v Istanbulu. Vystavu navštíví 10-30 tisíc lidí denně. Nedavno bylo mozno shlednout o této výstavě reportáže v české televizi a jinych mediich.
Abu Dhabi:
V Arabských Emirátech se nachází takzvaná ‘alej tolerance’ od Jaroslava Proška jde o sedm přetvořených subfosilních dubů vysokých přes 4 metry. Stromy tvoří vstup do největšího hinduistického chrámu na arabském území.
Bogota:
Beránek, Prošek a Smrčková byli také iniciátory první výstavy české tavené plastiky v latinské americe: House of Synergy v Bogotě. Prošek a Beránek jsou navíc jedním z mála českých sochařů jejichž plastiky jsou součástí permanentní sbírky muzea moderního umění, konkrétně Bogotá Museum of Modern Art MAMBO.
Ženeva:
Proškovy sochy se nacházejí i v prostorách zámku ve ‘Watchland – Franck Muller’ v obci zvané Genthod.
Plzeň:
Na domácí půdě probíhá unikátní výstava například v Moto Depo muzeum v Plzni a v Galerii Kroupa.
Talin:
Zde se nachází podle Guinessovy knihy rekordů největší skleněná socha na světě. „Monument of Freedom“ sklo pro sochu vymyslel Pavel Baxa. Sochu je možné navštívit na náměstí vedle radnice hlavního města Estonska.
Riyadh
Jedním ze neobycejnych aktuálních počinů Proška je také to, že designoval ( podle Guinesovy knihy rekordu ) nejdelší svetelny objekt na světě. Jedná se o lustr, který designoval ve spolupráci s firmou Crystal Caviar. Tento lustr má délku, úctyhodných 228 metrů a zdobí obchodní centrum Solitaire v Rijádu v Saudské Arábii.
Zdroj a foto: Letiště Praha