Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Vliv chůze na plodnost? Pravidelnou procházku ocení pánevní dno i psychika, napomáhá také ke kvalitnějším spermiím

Chůze je velmi účinnou formou pohybu, která přináší celou řadu zdravotních benefitů. Nejde jen o prostředek ke zhubnutí nebo zlepšení kondice, pravidelná chůze může mít také překvapivé účinky na plodnost. Víte, jak pohyb ovlivňuje kvalitu spermií? Jaký vliv má chůze na psychiku? A jak působí na svalstvo v oblasti pánve?

Chůze dostane spermie do kondice
Pokud chtějí muži zlepšit kvalitu spermií, měli by vedle úpravy stravy, omezení konzumace alkoholu, kofeinu a nikotinu zařadit rovněž pravidelný pohyb. Svižná chůze je aktivita, kterou si může dovolit zařadit do svého denního režimu téměř každý. Je vhodná i pro ty, kteří s pravidelným pohybem teprve začínají nebo třeba trpí obezitou. Ideální je věnovat se jí třikrát až čtyřikrát týdně po dobu 45 minut, a to v tempu, při němž se člověk zadýchá.[1]Bylo dokázáno, že přiměřená fyzická aktivita podporuje tvorbu testosteronu. A čím více testosteronu muž v těle má, tím více spermií produkuje. Zároveň se zlepšuje také jejich pohyblivost. Pravidelná svižná chůze tedy může pomoci udržet spermie v kondici,“ vysvětluje IVF specialista MUDr. Martin Maděrka, Ph.D., vedoucí lékař z kliniky REPROMEDA.

Pravidelnou procházkou ke klidnější mysli
Stres. Stále častěji zmiňovaný faktor neplodnosti, který tím, že zasahuje do širokého spektra procesů v těle, dovede početí blokovat. Jeho působením se totiž vyplavuje hormon stresu kortizol a hormon adrenalin, což v krátkodobých krizových situacích může napomoci podat co nejlepší výkon. Je to přesně ten stres, který člověk pociťuje například před zkouškou nebo třeba sportovním utkáním. Při dlouhodobém působení však může stres narušit hormonální rovnováhu a blokovat ovulaci. Negativně působí též na tvorbu testosteronu a kvalitu spermií. Pokud se často cítíte pod tlakem, zařaďte do své rutiny pravidelnou svižnou procházku, nejlépe v přírodě. Během tohoto pohybu totiž dochází k vyplavování endorfinů, které prokazatelně zlepšují náladu a stres zmírňují. Pravidelná rychlá chůze tak pomůže s odbouráváním úzkosti, zvyšuje odolnost proti stresu, a navíc přispívá k lepšímu spánku.[2] [3] To vše pak ve výsledku pozitivně ovlivňuje samotnou plodnost.

Chůze pomáhá správné poloze pánve
Každodenní procházky mají vedle pozitivních dopadů na redukci váhy nebo psychické rozpoložení významný vliv na zlepšení držení těla a zpevnění svalstva. To se projeví nejen po estetické stránce, ale také na plodnosti. „Špatné držení těla totiž může například způsobovat či prohlubovat nesprávnou polohu pánve. Její asymetrické postavení pak může nerovnoměrně zatěžovat svaly dna pánevního, jeho vazy a také negativně ovlivňovat prokrvení reprodukčních orgánů,“ říká MUDr. Martin Maděrka. Chůze přirozeně posiluje zádové a břišní svaly, stejně jako zmiňované svaly pánevního dna. Ty jsou velmi důležité, jelikož poskytují oporu děloze, vaječníkům a vejcovodům. Pokud jsou svaly oslabené, může docházet k poklesu těchto orgánů, což může narušovat správné prokrvení. Nemluvě o tom, že správně posílené svalstvo pánevního dna může pomoci předcházet nechtěným únikům moči v těhotenství a přispěje i k hladšímu průběhu porodu.

Chůzí proti obezitě
Za zásadní faktor neplodnosti odborníci v posledních letech považují obezitu – stav, kdy index tělesné hmotnosti BMI přesáhne hodnotu 30. „Podle aktuálních statistik je obézní přibližně pětina Čechů. Obezita přitom v těle vytváří stav permanentního zánětu, podporuje vysoký krevní tlak nebo rozvoj cukrovky. Mění také kvalitu DNA reprodukčních buněk a negativně ovlivňuje hormony,“ uvádí lékař. „Pokud obézní žena otěhotní, je pro ni těhotenství rizikovější a rovněž u jejího potomka může po celý život hrozit zvýšené riziko obezity, cukrovky nebo kardiovaskulárních onemocnění,“ dodává. Jako nejlepší prostředek pro redukci váhy přitom Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje právě pravidelnou chůzi. Platí to ovšem v případě, že je prováděna nejlépe po dobu 45 minut a v určité intenzitě: aby se člověk zadýchal tak, že ještě během chůze zvládne mluvit, ale již ne zpívat.

O MUDr. Martinu Maděrkovi, Ph.D.
MUDr. Martin Maděrka, Ph.D., vystudoval medicínu na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně a profesní kariéru zahájil na Porodnicko-gynekologické klinice v Olomouci. Získal atestaci z gynekologie a porodnictví a ve stejném oboru poté obhájil i doktorské studium. V současnosti se specializuje na oblast reprodukční medicíny na půdě kliniky REPROMEDA. Je členem české gynekologicko-porodnické společnosti. Je autorem a spoluautorem několika českých i zahraničních publikací v oblasti léčby neplodnosti.

[1] https://www.cpzp.cz/clanek/3916-0-Chuzi-ke-zdravi.html
[2] https://www.nzip.cz/clanek/1574-doporuceni-pro-pohybovou-aktivitu-dospelych
[3] https://www.cpzp.cz/clanek/3916-0-Chuzi-ke-zdravi.html

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *