Celeste Buckingham s projektem Pretty Girls upozorňuje na předsudky, se kterými denně bojují mladé ženy
Nový projekt Pretty Girls vznikl ve spolupráci Celeste Buckingham a Kristy Mohr s občanskými sdruženími IPčko a Liga za duševní zdraví. Společenské předsudky, které zasahují do vnímání ženské identity, krásy a úspěchu, jsou dnes vážným problémem, který ovlivňuje duševní zdraví mnoha dívek a mladých žen. Několik slovenských známých tváří se proto spojilo se snaze otevřít diskusi o této problematice a zaměřit pozornost široké veřejnosti na citlivé věci, o kterých se dosud mlčelo nebo mluvilo jen velmi málo.
„Nápad se zrodil zcela spontánně během výletu se Celeste. Oslovila mě s ideou vyrobit videoklip inspirovaný 18. stoletím. Jak jsme rozbírali životy žen z té doby, přišli jsme na myšlenku dát našemu projektu nejen estetickou hodnotu, ale také hlubší význam. Obě nás trápí úzkosti a cítíme tlak společnosti, která stále diktuje, jak by ženy měly vypadat a chovat se. Proto jsme se rozhodli jít cestou, která má smysl. Momentálně jsme obě ve svých životech v bodě, kde jsme spokojeny s tím, kým jsme. No vidíme, jak mladé dívky bojují s vlastní identitou. Chceme jim ukázat, že nejsou samy a že mohou najít pomoc a podporu,“ vysvětlila spoluautorka projektu Kristy Mohr.
Podle statistik dlouhodobé mezinárodní studie HBSC (Health Behavior …) na Slovensku trpí až dvě třetiny dívek od 13 let různými psychickými problémy. Proto se Celeste Buckingham a Kristy Mohr spojili s IPčkem a Ligou za duševní zdraví, aby zaměřili pozornost na toto téma. IPčko v online prostředí pomáhá mladým lidem s jejich problémy. Zdarma jim poskytuje anonymní psychologickou i sociální pomoc, takže i z vlastní praxe mají mnoho zkušeností s tím, jak tlak společnosti ovlivňuje mladé ženy a dívky. „Touha zapadnout, patřit někam a být přijata je zejména pro dospívající dívky velmi silná. O to zranitelnější jsou na sociálních sítích a v online světě, kde jsou každý den vystaveny dokonalým postavám a zdánlivě bezvadným životem. Dívky a mladé ženy pak zažívají pocity méněcennosti a nedostatečnosti, které mohou vést až k sebepoškozování či k poruchám příjmu potravy,“ řekla Zuzana Juráneková, odborná poradkyně IPčko. Sebepoškozování je třetí nejčastější téma, které řeší při pomoci mladým lidem. Jen za první pololetí 2024 měli 6 500 krizových a pomáhajících intervencí v této oblasti.
Do projektu Pretty Girls se zapojilo šest ambasadorek. Každá z nich v projektu symbolizuje konkrétní společenský předsudek nebo problém, se kterým se pasují mladé ženy. Celeste Buckingham reprezentuje „Fame“, čili tlak na slávu a úspěch. Modelka a šéfredaktorka Liberty Simon, která se angažuje v boji za práva žen a jinakost, ztělesňuje téma „identity“, tedy hledání sebe samé. Dalšími postavami jsou moderátorka Oli Džupinková, která představuje „Figure“, tedy postavu a influencerka Klaudia Maniak, která ztělesňuje krásu. Zpěvačka Anabela Mollová reprezentuje prolínání různých kultur, tedy fúzi a hudební manažerka Kristy Mohr představuje „Fear“, neboli strach.
O zvýšení povědomí o projektu se postarala i zpěvačka Celeste Buckingham, která nahrála skladbu „Pretty Girls“. I pro ni je téma společenského tlaku velmi blízké, protože sama kvůli tomu prošla těžkým obdobím a musela se vyrovnat sama se sebou, aby mohla pokračovat ve své kariéře. Hlavní ideou skladby je podpora žen, aby v sobě našli lásku k sobě samým a nenechali se ovlivňovat tlakem společnosti a očekáváními a předsudky jiných lidí. „Píseň Pretty Girls jsem napsala, když mi bylo 19 let a pracovala jsem ve Spojených státech. Dlouhá léta jsem ji nevydala, ale pak jsem ji předělala na moje album LIFE. Když přišel nápad na tenhle projekt, rozhodli jsme se, že tato píseň je tou správnou volbou na vyjádření toho, jaké poselství se snažíme předat všem dívkám a ženám – že každá z nás je „pretty girl“ a každá si zaslouží cítit se milována a milovat sama sebe přesně takovou, jaká je. Text písně hovoří také o různých tlacích a očekáváních, které společnost na ženy klade. Od toho, jak by měly vypadat, až po to, jak by se měly chovat,“ prozradila více o vzniku této skladby Celeste Buckingham.
Píseň dostala i videoklip, který vzešel z nápadu samotné zpěvačky. Jelikož miluje historii a ženské role v ní, rozhodla se odrazit od myšlenky, jak silné byly během celých dějin. „Přestože byly v minulosti společností limitovány a často vnímány jako méněcenné ve srovnání s muži, překonávali a změnili svět a lidi kolem sebe a dělají to dodnes. To, že jsme empatické a laskavé k sobě a ostatním, nás činí schopnými úžasných věcí a doufám, že toto poselství budu moci prostřednictvím klipu a písničky Pretty Girls sdílet se všemi děvčaty a ženami,“ řekla zpěvačka.
Videoklip se natáčel na překrásném barokním zámku Schloss Hof v Rakousku blízko slovenských i českých hranic. „Jsme velmi poctěny, že jsme mohli natáčet na zámku Schloss Hof. Nejen kvůli krásným prostorám, ale také proto, že to bylo letní sídlo Marie Terezie a ji vnímáme jako zářivý příklad mocné a společensky aktivní ženy v době, kdy to bylo vzácné. Díky ženám, jako byla ona, se vzdělání stalo důležitou součástí naší společnosti,“ dodala Celeste.
Angažování ambasadorek vyzdvihla také Liga za duševní zdraví. Organizace dlouhodobě podporuje destigmatizaci témat duševního zdraví v prostoru médií, veřejného i soukromého života. Otevření takové diskuse pomocí známých osobností proto z jejich pohledu výrazně přispívá ke zlepšení povědomí. „Z různých výzkumů opakovaně vyplývá, že duševní zdraví žen a dívek dnes čelí mimořádnému tlaku zvenčí. Této problematice se věnujeme i v různých vzdělávacích a podpůrných projektech, proto vítáme možnost se připojit k dílu, které pomůže téma posouvat dál a dávat jí lidský a umělecký rozměr,“ uvádí Liga za duševní zdraví ve svém oficiálním prohlášení.
Celeste Buckingham – Pretty Girls (Remastered):
Hudba: Celeste Buckingham, Earl Cohen, Jeffrey Guierritey
Text: Celeste Buckingham, Jeffrey Guierritey
Produkcia: Matej Vávra
Posprodukcia: Majky beats
ISRC: QMQNX2401804
© 2024 Buckingham Entertainment Group
Zdroj a foto: Celeste Buckingham