Mayská civilizace ožívá v Praze: Přednáška „Kde Mayové zanechali stopy“ vás zavede do srdce střední Ameriky
V pondělí 11. listopadu 2024 od 19:00 proběhne v Galerii & Kavárně Art-n-Coffee unikátní přednáška cestovatele a odborníka na mayskou kulturu Marka Kováře s názvem „Kde Mayové zanechali stopy“. Tato exkluzivní akce nabídne nejen fascinující příběhy z historie mayské civilizace, ale také jedinečné premiérové promítání z Kovářových cest po Guatemale, Belize, Hondurasu a Salvadoru.
Přednáška zavede posluchače do dávných měst a archeologických památek, z nichž mnohé leží v odlehlých pralesích a dodnes uchvacují svou velikostí a historií. Kovář představí ikonická místa jako Tikal v Guatemale – jedno z největších a nejvýznamnějších mayských měst – a také málo dostupný El Mirador s největší pyramidou světa La Dantou, která dosahuje výšky ohromujících 172 metrů.
Zúčastnění se mohou těšit na výpravu za tzv. mayskými Pompejemi v Salvadoru, kde jsou k vidění ruiny pohřbené vrstvou sopečného popela, jež město zakonzervovala do takřka původního stavu. Dále zavítají do vulkanických oblastí Guatemaly, k proslulé archeologické lokalitě Copán v Hondurasu, a odhalí i méně známý příběh příchodu Mennonitů do Belize.
Marek Kovář je známý svým poutavým vyprávěním a hlubokými znalostmi střední Ameriky. Jeho vyprávění doplní autentické fotografie a videozáběry, které návštěvníkům přiblíží atmosféru a kouzlo těchto výjimečných míst.
Nenechte si ujít tuto mimořádnou příležitost a vydejte se na cestu do světa Mayů. Přednáška Kde Mayové zanechali stopy v Art-n-Coffee slibuje inspirativní večer, který vás přenese na místa, kam se mnozí z nás mohou jen stěží vypravit.
Zeptali jsme se Marka Kováře:
Co vás nejvíce překvapilo při návštěvě mayských památek, jako je Tikal nebo El Mirador? Bylo něco, co jste o těchto místech před cestou nevěděl?
“O El Miradoru se dodnes v učebnicích mnoho nedočteme, jelikož se jedná o jednu z dosud málo prozkoumaných lokalit. Přesto již víme, že to bylo jedno z nejdůležitějších mayských měst v této oblasti. Velmi mě ohromila zejména pyramida La Danta, která patří mezi největší pyramidy světa. Pro návštěvníky, kteří nevyhledávají masovou turistiku, bych doporučil spíše nádhernou lokalitu Yaxha nedaleko Tikalu.”
Jaká byla největší výzva při cestování do odlehlých oblastí, kde se nacházejí některé mayské ruiny, a jak jste se na tyto náročné podmínky připravoval?
“Klíčová je důkladná příprava, především načíst co nejvíce informací o konkrétní lokalitě a zvážit všechny možné situace. Na místě pak jde ‘jen’ o zvládnutí občas náročných terénních a klimatických podmínek a často i administrativních záležitostí, jako je vyjednání povolení k návštěvě lokality. Navzdory obtížným podmínkám mi každá cesta přinesla hluboký pocit úžasu a objevování, což vždy stálo za tu námahu.”
Co vás inspirovalo k tomu, abyste se zaměřil právě na mayskou civilizaci a její památky? Máte nějaké osobní propojení nebo příběh, který vás k tomu vedl?
“Můj zájem o mayskou civilizaci a její památky vznikl z fascinace jejich bohatou kulturou a mimořádnými znalostmi, zejména v astronomii a architektuře. Oslovilo mě, jak Mayové dokázali vybudovat rozsáhlé a promyšlené městské komplexy uprostřed džungle, a to s minimálními technologickými prostředky. Poprvé jsem se s mayskými památkami setkal před lety v Mexiku a od té doby se často vracím do Střední Ameriky, abych lépe pochopil mayskou kulturu, rituály a způsob života.”
Zdroj a foto: Galerie & Kavárna Art-n-Coffee