Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Nejčastější mýty o umělém oplodnění

Oblast asistované reprodukce, zejména in vitro fertilizace (IVF), je často zahalena řadou mýtů a nedorozumění. Je pravda, že muži mohou počít dítě kdykoli? A proč se stále více párů potýká se sekundární neplodností? Nejčastější mýty o umělém oplodnění nám pomohla objasnit lékařka a majitelka reprodukční kliniky Repromeda MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

1. Pravidelná menstruace zaručuje plodnost
Mnoho lidí se domnívá, že pravidelná menstruace automaticky znamená plodnost. Přestože pravidelný cyklus je dobrým znamením, sám o sobě nezaručuje schopnost otěhotnět. Plodnost a schopnost donosit zdravé dítě mohou ovlivnit různé zdravotní faktory, ale většinu z nich lze dnes snadno analyzovat a řešit.

2. Neplodnost se týká pouze žen
Historicky byla neplodnost spojována především se ženami, dnes se hovoří spíše o neplodnosti páru. „V minulosti to bylo vnímáno tak, že za nezdar početí a donošení plodu může žena – ona přece má otěhotnět a porodit. A když žena potratila, byla vina přisuzována jejímu zdravotnímu handicapu. V současnosti víme, že neplodnost a příčina potrácení se týká mužů i žen a je otázkou genetické konstituce obou partnerů.“ vysvětluje lékařka.

3. Věk mužů nehraje roli
Muži sice mohou produkovat spermie po celý život, ale jejich věk hraje také důležitou roli. S přibývajícím věkem klesá kvalita spermií a zvyšuje se riziko genetických mutací, což může ovlivnit zdraví dítěte.

„Je prokázáno, že s věkem u mužů klesá kvalita spermií a narůstá v nich riziko mutací de novo (pozn. redakce: jedná se o mutace nově vzniklé v reprodukčních buňkách, aniž by muž měl tuto mutaci ve svých tělesných buňkách). Starší muž tedy přináší páru vyšší riziko početí dítěte s onemocněním, které bude dědičné i pro další generace. Příkladem může být zvýšené riziko narození dětí s poruchou autistického spektra,“ upozorňuje Veselá.

4. Pokud už mám jedno dítě, s druhým nebude problém
Sekundární neplodnost, tedy potíže s otěhotněním po předchozím úspěšném těhotenství, je u párů stále častější. Hlavním faktorem bývá vyšší věk rodičů, s nímž se pojí i další rizikové faktory, včetně rizika chronických či onkologických onemocnění, která mohou negativně ovlivnit i plodnost.

5. IVF je zaručený způsob, jak otěhotnět
Mnoho lidí věří, že IVF je okamžitým řešením neplodnosti. Úspěšnost IVF závisí na různých faktorech a často je potřeba více pokusů, než se podaří otěhotnět.

„Úspěšnost IVF se liší v závislosti na mnoha faktorech, jako je věk pacientů, kvalita vajíček a spermií, celkový zdravotní stav a genetické faktory. Reprodukční kliniky mohou nabídnout jen takovou úspěšnost, jakou kvalita reprodukčních buněk páru umožní a tu bohužel zlepšovat v současnosti ještě neumíme,“ vysvětluje lékařka.

6. IVF vždy vede k vícečetnému těhotenství
V minulosti se do dělohy přenášelo více embryí, což zvyšovalo riziko vícečetných těhotenství. Dnes se však používá jiná metoda, která transferuje jen jedno embryo, a minimalizuje tak riziko vícečetného těhotenství.

„Přenos více embryí do dělohy neznamená vyšší šanci na těhotenství, ale vždy jen vyšší riziko komplikací. Ženské tělo není uzpůsobeno vícečetným těhotenstvím, a ačkoliv mohou být vícerčata počata i přirozeně a tento typ těhotenství znamená pro ženu i plody prakticky vždy zvýšené riziko. Asistovaná reprodukce a zodpovědní odborníci se snaží rizikům v těhotenství předcházet,“ doplňuje Veselá.

7. Je lepší začít s inseminací než s IVF
Inseminace (IUI) má obecně nízkou úspěšnost, a pokud se přirozené početí nedaří, není pravděpodobné, že by inseminace byla účinnější. Většina odborníků doporučuje zhodnotit konkrétní okolnosti před volbou metody. Inseminace se nejčastěji využívá v případě dárcovství spermatu, kdy je žena zdravotně v pořádku, nebo pokud muž a žena nemají pohlavní styk a přirozené početí není možné.

Pokud vás téma IVF zajímá, můžete se zdarma přihlásit na online akci neziskové organizace Indiánky, spolufinancované Evropskou unií zaštítěné Evropským sborem solidarity. První setkání proběhne 7. listopadu, kdy Monika, jedna z Indiánek, bude sdílet svůj osobní příběh se zkušeností s IVF. Následně 27. listopadu naváže lékařka Kateřina Veselá, která se zaměří na nejčastější dotazy a nejnovější trendy v oblasti umělého oplodnění.

Přihlásit se lze zde:
Online: Cesty k mateřství: příběh o IVF s Monikou
Online: Cesty k mateřství: IVF s MUDr. Kateřinou Veselou, Ph.D.

Foto: archiv K. Veselé

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *