Od majestátních hradů po noblesní zámky. Střední Čechy představují novou mapu
Střední Čechy ukrývají mnoho historických památek, které návštěvníky zavedou do minulosti plné příběhů a impozantní architektury. Fascinující výkladní skříň českého kulturního dědictví představují v kraji hrady a zámky, kterými je region proslulý. Středočeská centrála cestovního ruchu, která dlouhodobě propaguje cestovní ruch a turistické možnosti destinace Střední Čechy, připravila nejen pro milovníky historie a architektury novou mapu hradů a zámků. Zahrnuje ikonické památky jako Karlštejn, Konopiště nebo Křivoklát, ale i neméně známé památky s noblesní atmosférou.
Mapa obsahuje téměř padesát hradů a zámků a byla sestavena tak, aby si vybral každý – od objevování historie až po relaxaci v zámeckém parku. „Ve výčtu nechybí elegantní zámek Veltrusy s nádherným parkem, nenápadný zámek Vrchotovy Janovice s expozicí České zvonařství nebo jeden z mála dochovaných renesančních zámků –Nelahozeves. Mapa zachycuje také pohádkový hrad Krakovec, jeden z nejstarších hradů vypínající se nad řekou Sázavou – hrad Český Šternberk nebo pověstmi opředený hrad Kokořín,“ představil mapu Jakub Kulhánek, ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu.
U dvaceti hradů a zámků je uveden i krátký popis. Nechybí ani odkaz na webovou stránku nebo legenda se symboly odkazující na podrobnější informace, které zjednoduší plánování cesty a doplní samotný zážitek. Mapa je k dispozici v elektronické podobě v českém, německém, anglickém a polském jazyce. Tištěné verze všech jazykových mutací najdou zájemci začátkem nového roku v Turistickém informačním centru Středočeské centrály cestovního ruchu v Husově ulici v Praze.
Hrady a zámky v zimě nespí. Kam se vydat už nyní?
Mnoho zámků a hradů uzavírá na zimu své brány. Ne však všechny. Řada středočeských památek má otevřeno i v zimní sezóně. Řadí se mezi ně zámek Brandýs nad Labem, zámek Kačina, zámek Radim nebo hrad Český Šternberk. K dispozici je návštěvníkům také zámek Berchtold, zámek Mníšek pod Brdy, zámek Veltrusy nebo hrad Červený Újezd. Mezi zimní stálice patří také hrad Karlštejn nebo hrad Křivoklát. Turisté si mohou v chladných měsících prohlédnout i zámek v Mělníku, Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy nebo Muzeum Podblanicka na zámku Vlašim. „Uvedené památky jsou v provozu o víkendu, zámek Dobříš je přístupný od středy do neděle. Romantický zámek Loučeň má otevřeno dokonce denně,“ řekl Jakub Kulhánek.
A kam příště?
Středočeský kraj láká na bohaté vyžití v každém ročním období. Hrady, zámky, královská města, historické i technické památky, krásná příroda. Pěšky, na kole nebo lodí. S plánováním dovolené mohou pomoci i další brožury a mapy, kterých vydala Středočeská centrála cestovního ruchu už několik. „Návštěvníci objevují díky propagačním materiálům známé středočeské cíle, ale i skryté perly. Na své si ve středních Čechách přijde parta kamarádů, jednotlivci i rodiny s dětmi. Kromě mapy, informací nebo popisu trasy, nabízejí některé naše tiskoviny i tipy na restaurace nebo kavárny,” doplnil Jakub Kulhánek.
Křížem krážem po svých
Nazujte pevnou obuv a vydejte se na toulky po středních Čechách. Nejen v zimních měsících lze vyrazit do přírody, ale i do center historických měst. V brožuře Pěší výlety vás čeká 27 tematických výletů. Objevte letní sídlo českých prezidentů, prozkoumejte skalní útvary na Kokořínsku, vystoupejte na bájnou horu Blaník nebo zamiřte údolím Vrchlice do Kutné Hory.
Šlápněte do pedálu
Milovníků cykloturistiky míří do Středočeského kraje čím dál více. Brožura Cyklovýlety se zaměřuje na rodinnou i zážitkovou cyklistiku. S kolem se můžete vydat podél Vltavy, Labe, Berounky či Jizery, projet bývalý vojenský prostor v Brdech s nejvyšší horou Tok, navštívit Hrabalův kraj nebo objet Posázaví – ráj trampů a vodáků. Nechybí zastávky ve městech, u historických památek, muzeí a další zajímavosti.
Aktivně za dalšími cíli
Překvapit návštěvníky mohou i další tipy na výlety, které jsou tematicky zaměřené. Mapa rozhleden láká na pohledy z výšky, nejen na milovníky zlatavého moku cílí mapa pivovarů a brožura Poutní místa přitahuje pozornost k místům, která po staletí lákají poutníky z celého světa. Filmoví nadšenci se mohou s brožurou vydat na místa, kde vznikaly jejich oblíbené filmy a seriály.
Propagační tiskoviny středních Čech získaly v předchozích letech také řadu ocenění. Ať už na veletrzích Holiday World nebo v rámci soutěže TOURISTPROPAG. „Snažíme se nejenom o rozmanitost brožur a map, ale také o šetrnost v případě tisku. Křídovému papíru už odzvonilo, proto jsou naše tiskoviny vyvedeny na recyklovaném papíře, který představuje menší zátěž pro životní prostředí,” dodala Veronika Štičková, vedoucí marketingu Středočeské centrály cestovního ruchu.
Další propagační materiály Středočeské centrály cestovního ruchu najdete zde.
Zdroj a foto: Středočeská centrála cestovního ruchu