Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Bydlení

Jakými zdroji se v Česku topí? Nejpopulárnější jsou plynové kotle, fosilní tuhá paliva topí nejvíce v Libereckém kraji

Nejpopulárnějším zdrojem vytápění je v Česku plynový kotel. Vychází to z průzkumu společnosti epet. Z pohledu finančních nákladů hodnotí Češi jako nejvýhodnější zdroj vytápění kotel na obnovitelná tuhá paliva. Další čtvrtina jako nejekonomičtější variantu vnímá tepelné čerpadlo, stejně tak jako variantu nejekologičtější. Naopak nejméně ohleduplné k přírodě jsou dle tří čtvrtin Čechů kotle na fosilní tuhá paliva.

Výběr způsobu vytápění je pro mnoho domácností klíčovým rozhodnutím, které ovlivňuje nejen jejich každodenní komfort v zimních měsících, ale také jejich měsíční výdaje. Průzkum společnosti epet se proto zaměřil na to, jaké možnosti vytápění Češi volí a také jak nahlíží na jejich ekonomickou efektivitu i ekologickou stránku. Nejpopulárnějším zdrojem vytápění napříč Českem je plynový kotel. K vytápění ho nejčastěji využívají domácnosti v Jihomoravském, Libereckém, Olomouckém, Pardubickém, Plzeňském a Středočeském kraji a také na Vysočině. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.

V hlavním městě vytápí své domácnosti nadpoloviční většina pomocí dálkového topení, v kraji Karlovarském je to pak přesně polovina. Jako nejpopulárnější zdroj vytápění je to dálkové také v Královehradeckém, Moravskoslezském a Ústeckém kraji. V Jihočeském a Zlínském kraji pak mezi domácnostmi vedou kotle na obnovitelná tuhá paliva.

„Dobrou zprávou pro životní prostředí je fakt, že kotle na fosilní tuhá paliva nejsou v rámci našeho průzkumu v žádném kraji České republiky primárním zdrojem vytápění. Ze všech krajů ho ale nejvíce využívají v Liberci a okolí, kde uhlí, lignitové brikety a další fosilní paliva využívá desetina domácností. Nad 10 % se přitom nedostaly nikde jinde v republice,“ komentuje výsledky průzkumu Roman Šmíd, obchodní ředitel společnosti epet, alternativního dodavatele energií, který dodává plyn a elektřinu na český trh již 18 let.

Pozitivnější prvenství, co se ekologické náročnosti vytápění týče, drží kraje Plzeňský a Karlovarský, ve kterých 15 % respondentů využívá jako zdroj vytápění tepelné čerpadlo, oproti zbytku regionů jsou zde čerpadla výrazně populárnější.

Jako nejekonomičtější zdroj vnímají Češi kotel na obnovitelná tuhá paliva
Z pohledu finančních nákladů hodnotí Češi jako nejvýhodnější zdroj vytápění kotel na obnovitelná tuhá paliva, jako je třeba dřevní štěpka, kulatina či dřevěné brikety. Uvedla to téměř třetina respondentů. Čtvrtina pak jako nejvýhodnější variantu vnímá tepelné čerpadlo. Na třetím místě se umístilo dálkové vytápění, které označila pětina Čechů.

Jako ekonomicky nejnáročnější naopak téměř polovina respondentů vnímá vytápění pomocí elektrokotle. Na druhé místo žebříčku ekonomicky nejnáročnějších zdrojů umístily české domácnosti plynový kotel (15,8 %). Další desetina pak nejvyšší finanční náklady na vytápění přisuzuje dálkovému vytápění.

Průzkum ukazuje, že se Češi stále více nad zdroji vytápění zamýšlejí jak z hlediska úspor, tak efektivity. Umístění tepelného čerpadla a kotle na obnovitelná tuhá paliva na vyšších příčkách ekonomické výhodnosti ukazuje, jak důležitý je pro české domácnosti dlouhodobý výhled nákladů na vytápění, a nejen počáteční investice. Naopak, elektrokotle a plynové kotle jsou považovány za nákladnější varianty, což může být spojeno s obavami o jejich ekonomickou udržitelnost s ohledem na aktuální dění,“ říká Roman Šmíd, obchodní ředitel společnosti epet.

Z hlediska ekologie vede tepelné čerpadlo
Jako nejohleduplnější k životnímu prostředí označili účastníci průzkumu tepelné čerpadlo, uvedla to téměř polovina. 16 % za ekologicky nejpříznivější považuje dálkové vytápění. Kotle na obnovitelná tuhá paliva jako nejšetrnější k přírodě vnímá 16 % respondentů. Jako nejméně ekologickou variantu označily tři čtvrtiny Čechů kotle na tuhá paliva.

Průzkum společnosti epet probíhal v období od 11. do 14. listopadu 2024 na reprezentativním vzorku 1029 respondentů ve věku 18-65 let ze všech krajů České republiky. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.

Zdroj: epet, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *