Hauch Gallery zahájila výstavu Objects of Desire by SIN feat. Benedikt Renč
Po úspěšné vernisáži, která se uskutečnila večer v úterý 19. listopadu, nyní SIN s potěšením uvádí exkluzivní prodejní výstavu s názvem Objects of Desire. Tato unikátní výstava, kurátorovaná Ronym Pleslem a architektonicky zpracovaná Tomášem Kučerou, asistentem a bývalým studentem Ronyho Plesla, nabízí netradiční pohled na užité umění v interiéru, který posouvá hranice mezi funkcí a uměleckou formou.
Vystavené umělecké objekty, které vznikly díky revoluční sklářské technologii Vitrum Vivum v dílně značky SIN, přetvářejí tradiční užité umění v mistrovské artefakty. Umělci jako Laura Limbourg, Paulina Skavova, Milan Knížák, Richard Štipl, Jiří Černický, Pasta Oner, Arik Levy, Krištof Kintera a Ondrash & Kašpárek ukazují, jak se z obyčejných objektů mohou stát díla s hlubokým uměleckým poselstvím. Výstava propojuje menší užitné předměty s monumentálními plastikami, mezi nimiž vyniká například Forbidden Fruit – paraván z křišťálového skla navržený Richardem Štiplem. Tento fascinující objekt je doplněn ručně vyřezávaným dřevěným podstavcem, který dodává dílu další rozměr, a demonstruje tak symbiózu skla a dřeva. V kolekci SIN se rovněž brzy také představí šestiramenný lustr od Ronyho Plesla, který doplní expozici v průběhu konání výstavy.
Výstava Objects of Desire ukazuje jiný pohled na užité umění v interiéru. Skleněné mísy, vázy, svítidla, paraván a další sochařské artefakty mají svůj silný uměleckořemeslný příběh. Expozice je koncipována jako surrealistický pokoj, který propojuje zdánlivě nesourodá díla do nečekaných souvislostí. Toto snové prostředí navazuje na myšlenky krále českého surrealismu Jana Švankmajera, jehož slova „surrealismus je jediná skutečná pravda“ se vryla do koncepce celé výstavy. Mezi zúčastněnými umělci je také Jiří Černický, který vytvořil sérii skleněných objektů s nádechem humoru, čímž ukazuje svou fascinaci sklem jako materiálem, který dokáže proměnit běžné předměty v luxusní artefakty.
„SKLO VE SLUŽBÁCH UMĚNÍ“ přesně vystihuje podstatu této výstavy. Je zde zastoupeno deset umělců, kteří jsou svébytnými uměleckými osobnostmi s vlastním vyjadřovacím jazykem a sklo jim „pouze“ otevírá jiný vyjadřovací jazyk v jejich vlastním způsobu vyjadřování. Tento nový vyjadřovací jazyk je ale mimořádně barvitý, má obrovské množství znaků a dokáže popsat i ty nejsložitější myšlenky. Je to zcela nová a unikátní technologie Vitrum Vivum. Zde se znovu propojují dva neoddělitelné aspekty – unikátnost a nezastupitelnost myšlenky a stylu v kombinaci s výjimečnými řemeslně technologickými možnostmi,“ vysvětluje kurátor výstavy Rony Plesl.
Významnou součástí výstavy jsou rovněž fotografie Benedikta Renče, které dosud nebyly veřejně prezentovány. Jedná se o portréty focené přes sklo. Fotografie dotváří velký kabinet kuriozit, tajemný pokoj, kde se volné předměty mění v užité a naopak, a vše kolem je tak trochu „předmětem touhy“…
Výstava, prezentující také díla umělkyň Laury Limbourg a Pauliny Skavove, je důkazem toho, že SIN nadále posouvá hranice sklářského umění a nabízí sběratelům originální objekty s příběhem.
Výstava Objects of Desire bude probíhat až do konce roku 2024 je otevřena od středy do neděle, od 12:00 do 18:00. K výstavě bude vydán katalog, který návštěvníkům poskytne detailní vhled do jednotlivých uměleckých děl a jejich tvůrců.
Zdroj a foto: SIN