Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití

Dětská obezita: Nebezpečný trend, který musíme začít vnímat

Obezita se stává stále naléhavějším problémem. Podle Státního zdravotního ústavu trpí v České republice nadváhou nebo obezitou více než 60 % dospělé populace[1]. Alarmující je i nárůst dětské obezity, která podle Světového atlasu obezity každý rok stoupá přibližně o 3,8 %. Zpráva naznačuje, že pokud nebudeme tento trend aktivně řešit, čekají nás nejen zásadní zdravotní a psychické dopady na jedince, ale i dramatický nárůst nákladů na zdravotní péči. Navíc jde o komplexní problém, pro který neexistuje rychlé a zázračné řešení. Jedním z faktorů je špatné stravování, na které upozorňuje projekt Půl talíře.

Podle dostupných dat se česká populace špatně stravuje, podle průzkumů mnozí Češi konzumují méně než doporučené dvě porce ovoce a tři porce zeleniny denně. Například podle průzkumu Barometr FOOD pouze 13 % Čechů konzumuje zeleninu v množství tří a více porcí denně, přičemž jedna porce odpovídá 100 gramům. „Naším cílem je pomoci lidem lépe porozumět zdravé výživě a ukázat, jak může jednoduchá úprava stravy pozitivně ovlivnit jejich zdraví. Půl talíře není jen koncept, ale i nástroj pro změnu životního stylu, který je dostupný pro každého,“ říká Monika Zábojníková, koordinátorka projektu Půl talíře.

Stravování dětí ve fast foodech: Problém s obezitou a zdravím
Mezi hlavní příčiny špatného stravování dětí patří mimo jiné hlavně pravidelné návštěvy fast foodů nebo konzumace slazených nápojů, které se v České republice stávají čím dál tím častější praxí. Právě slazené nápoje jsou největším zdrojem tzv. volných cukrů, které stojí za valnou částí vzniku obezity. Rychlá a snadná dostupnost těchto nápojů a potravin má negativní dopad na zdraví dětí. Mnoho dětí si vybírá tyto restaurace jako preferované místo pro jídlo, což je částečně důsledkem marketingových strategií, které cílí na mladší publikum.

Nebezpečný trend
Výzkumy potvrzují, že dětská obezita má dlouhodobé následky. Více než 80 % dětí s nadváhou se stane obézními dospělými a obezita v dospívání zvyšuje riziko zdravotních komplikací až šestnáctinásobně[2]. Děti s nadváhou trpí nejen zdravotními obtížemi, jako jsou kardiovaskulární problémy nebo diabetes 2. typu, ale také psychickými problémy, které mohou negativně ovlivnit jejich kvalitu života.

V posledních dvou desetiletích se podíl dětí s nadváhou a obezitou zvýšil o více než 63 %[3]. Studie HBSC o zdraví a životním stylu dětí a školáků naznačují, že děti s obezitou se méně věnují fyzické aktivitě, tráví více času před obrazovkou, zejména při hraní počítačových her. Zároveň mají nižší kvalitu spánku, především během školních dní. Nedostatek pohybu a špatná kvalita spánku jsou přitom klíčovými faktory, které přispívají k dalšímu zhoršování jejich zdravotního stavu. „Obezita vzniká kvůli kombinaci různých vlivů – od genetiky a zdravotního stavu člověka až po jeho životní styl a prostředí, ve kterém žije. Proto jsou potřeba řešení, která nabídnou pomoc a podporu jak jednotlivcům, tak na úrovni celé společnosti,“ říká Blanka Majnušová, manažerka projektu Prevence a preventivních prohlídek za Ministra zdraví.

Půl talíře ovoce a zeleniny pro zlepšení stravovacích návyků
Jedním z klíčových projektů, které se snaží osvětlit a řešit otázku zdravého stravování, je projekt Půl talíře. Tento projekt si klade za cíl vzdělávat veřejnost o zásadách zdravé výživy a přispět k prevenci obezity. Základem konceptu Půl talíře je podpora vyváženého stravování, které zahrnuje správný poměr potravin v jídelníčku, zaměřený na ovoce a zeleninu. Monika Zábojníková k tomu dodává: „Dětská obezita se stává jedním z nejzávažnějších problémů dnešní doby. Každý krok, který podnikneme pro podporu zdravého životního stylu, je investicí do budoucnosti celé společnosti.“

[1] https://szu.gov.cz/aktuality/vice-nez-60-procent-cechu-ma-nadvahu-trpi-ji-az-ctvrtina-deti-obezita-zpusobuje-zavazne-zdravotni-komplikace/
[2] https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6857761/
[3] https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6857761/

Foto: archiv Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *