Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Vánoce rozkvetlé tropickými svátečními symboly

Vánoce se nezadržitelně blíží a je na čase si připomenout, že k tomuto období tradičně patří řada symbolů z rostlinné říše. Botanická zahrada hl. m. Prahy má za sebou „tropický“ rok, a tak místní odborníci doporučují dokreslit vánoční atmosféru exotickými rostlinami z dalekých krajů. Chybět by neměla vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku či vánoční kaktus. Do zátiší s barevnými tropickými rostlinami ale neodmyslitelně patří též zelené větvičky či zavěšené jmelí. Pokud se vypravíte na zimní procházku do botanické zahrady, zjistíte, že i ta hýří nádhernými barvami. Najdete tu různobarevné plody cesmín, krásnoplodek, výrazné květy vilínů, voňavých kalin a dalších rostlin, které se sněhu a mrazu nezaleknou. Přírodní krásu doplňuje výstava Křišťálová zahrada, která do expozic přinesla působivost rozzářených skleněných instalací z dílny Jiřího Pačinka. Zimní vycházku se pak sluší zakončit u šálku nápoje, který změnil svět – na výstavě Sedmý šálek čaje.

Otevírací doba:
Venkovní expozice:
denně včetně svátků
9.00–16.00

Skleník Fata Morgana:
út–ne
9.00–16.00

Vinotéka sv. Kláry:
po–pá
13.00–16.30
so–ne, svátky
11.00–16.30

Café Ornament:
denně
10.00–16.30

Večerní Křišťálová zahrada:
čt–ne
17.00–21.00 (vstup Nádvorní)

Vánoce bez rostlinných symbolů, voňavého jehličnatého stromku a krásných květin si asi ani nedokážeme představit. Rostliny, a to i ty exotické, doprovázejí Vánoce od nepaměti. Už naše babičky obcházely před Vánoci trhy, aby své domovy vyzdobily nejrůznějšími tropickými rostlinami, jako jsou vánoční hvězdy, vánoční kaktusy, ale i malé palmy a cykasy. Inspiraci pro vánoční výzdobu nabízejí expozice botanické zahrady, které v tuto dobu mohou být cílem příjemné zimní a rovněž vánoční procházky,“ upozorňuje Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Vánoční symboly z dalekých krajů
Jednou z nejoblíbenějších vánočních květin je vánoční hvězda neboli pryšec překrásný. Tato rostlina zdobí nejednu českou sváteční tabuli a pro mnoho z nás by Vánoce bez ní nebyly ty pravé. Zdaleka se už ale nejedná jenom o zářivě červené listeny, vánoční hvězdu lze „sladit“ s další výzdobou – může být i v barvě bílé, lososové, růžové, žluté a může být i dvoubarevná. Tato rostlina, odborně nazývaná Euphorbia pulcherrima, dříve poinsettia, pochází z Mexika a hojně se vyskytuje ve Střední Americe: „Aztékové používali vánoční hvězdu jako zdroj červeného barviva i jako léčivou rostlinu. Spojení pryšce překrásného a Vánoc se traduje od 16. století. Podle legendy chtěla chudá dívka uctít narození Ježíše dárkem, ale byla bez prostředků. Anděl jí tedy vnukl myšlenku, aby sebrala na okraji cesty před kostelem semínka a dala je na oltář. Ze semínek vyrostla nádherná rostlina, jejíž červené ‚květy‘ se staly symbolem Ježíšova narození, připomínkou hvězdy betlémské,“ vysvětluje Klára Lorencová, kurátorka tropických užitkových rostlin v Botanické zahradě hl. m. Prahy. Stejně jako jiné pryšcovité rostliny i vánoční hvězda při poranění uvolňuje bílý latex, který může být v kontaktu s pokožkou dráždivý. Rodiče by měli dbát na bezpečnost dětí a zabránit tomu, aby došlo k náhodnému požití částí této rostliny, jelikož je mírně jedovatá.

Další krásnou, ale rovněž jedovatou tropickou vánoční květinou je hvězdník (Hippeastrum) neboli rytířská hvězda. Jde o cibulovinu původem z Jižní Ameriky. O Vánocích zdobí domov obrovskými květy a je symbolem éterické krásy, ale také bohatství, štěstí a pohody. Cibule hvězdníku obsahuje toxické alkaloidy, které mohou způsobit bolesti hlavy a břicha. Laická veřejnost často zaměňuje hvězdník s velmi podobným příbuzným z jižní Afriky, a to je amarylis. I v obchodech se hvězdník pod tímto názvem často prodává. Amarylis je však vzácnější, běžně jej u nás koupit nelze. Od hvězdníku se liší například tím, že rozkvétá na podzim, a tak byste se od něj nádherných květů na Vánoce nejspíš nedočkali.

Oblíbenou tropickou rostlinou, která o vánočních svátcích zdobí naše domovy, je též vánoční kaktus (Schlumbergera punctata). Ten patří už více než sto let k sortimentu pokojových rostlin. Vzhledem k netradiční době květu v našich zeměpisných šířkách je v době Vánoc vyhledávaný. Latinské jméno rostliny připomíná známého sběratele a pěstitele kaktusů Frédérica Schlumbergera. Do rodu patří šest druhů, z nichž poslední byl popsán až v 70. letech 20. století. Vánoční kaktus se vyznačuje nápadně velkými květy s délkou kolem 10 centimetrů a šířkou kolem 7 centimetrů. Svůj původ má v Brazílii a roste epifytně v korunách stromů.

Do vánočního zátiší patří rovněž azalky. Vysazené v dekorativních květináčích a s květy zářivých barev zpestří sváteční období a domů přinesou trochu jarní atmosféry. Aby azalka na Vánoce rozkvetla, je dobré ji udržovat nejprve v prostředí s nižší teplotou okolo 10 stupňů Celsia. Až se její poupata plně vyvinou, je možné ji přenést do teplejší místnosti. Skvěle se jí bude dařit ve starších domech mezi okny.

Všechny tyto rostliny můžeme pěstovat i po Vánocích a při správné péči je opět za rok vrátit do vánoční výzdoby.

Rostlinné Vánoce a tradice z českého venkova
Neměli bychom ale zapomínat ani na rostlinné sváteční symboly z českého venkova. Snad ve všech venkovských chalupách jste před Vánoci našli barborky. Jedná se o starý lidový, původně pohanský zvyk, kdy si hospodyňky čtyři týdny před Vánoci na svátek sv. Barbory nařezaly větvičky třešní nebo višní, aby jim do Štědrého dne vykvetly. Rozkvetlé barborky mají symbolizovat zimní slunovrat nebo také příchod nového světla v podobě Ježíše Krista. Barborka je ale též rostlina z čeledi brukvovitých, která je zasvěcená sv. Barboře a v zimě tvoří křehké listové růžice. Z nich se v minulosti připravoval salát, špenát a hospodyně je přidávaly do adventních a vánočních jídel. O adventu se sbíraly i další byliny, například potočnice nebo ptačinec, a také houby, kterými si lidé zpestřovali svůj zimní jídelníček. Na trzích zahradníci prodávali rovněž přirychlené konvalinky, narcisy, tulipány, zlatice a břízy, které si spojujeme spíše s obdobím jara, ale zkrášlí domácnosti i o Vánocích.

Součástí výzdoby je tradičně také jmelí. Ačkoliv u nás zdomácnělo, nemá původ v Česku a v českých tradicích. „Je to posvátná rostlina Keltů a zvyk zavěšování jmelí k nám přišel přibližně před sto lety z Anglie. Tak jak je to v přírodě, jmelí musí viset i v příbytku a nikdy se nedává do vázy. Ztratilo by svoji magickou sílu. Jmelí se zavěšuje na Štědrý den ráno a visí v domácnosti celý rok. Poté se nahrazuje jmelím novým. Staré jmelí se nesmí vyhodit, ale obřadně spálit. Do domu přináší štěstí, zdraví a boží požehnání,“ vysvětluje Jarmila Skružná, vedoucí oddělení etnobotaniky a prezentace botaniky v Botanické zahradě hl. m. Prahy.

Sváteční procházka v botanické zahradě

Vánoční otevírací doba botanické zahrady:
24. 12.                  9.00–14.00
25.–26. 12.          9.00–16.00
27.–30. 12.          9.00–16.00
31. 12.                  9.00–14.00
1. 1. 2025            9.00–16.00Výstava Křišťálová zahrada:
24. 12.                  9.00–14.00
25. 12.                  9.00–16.00
26.–29. 12.    9.00–16.00/17.00–21.00
30. 12.                  9.00–16.00
31. 12.                  9.00–14.00
1. 1. 2025            9.00–16.00

I v období adventu a vánočních svátků si návštěvníci mohou užít příjemnou procházku trojskými expozicemi. Zahrada v zimě hraje odstíny zelené jehličnanů, stálezelených stromů a keřů i nejrůznějšími barevnými akcenty. Keře cesmín, hlohyní a dřišťálů jsou obsypány plody v tónech červené, oranžové i žluté. Ty doplňují fialově zbarvené krásnoplodky. Překvapením mohou být zimní květy některých dřevin, například vilínů, jasmínu nahokvětého a kaliny.

Přírodní zimní scenérii doplňuje výstava Křišťálová zahrada, která až do 2. února zdobí Ornamentální zahradu a přilehlé expozice. Rozzářila se zde skleněná díla Jiřího Pačinka. Ve dne lze obdivovat krásu skla v záři slunce a při večerní prohlídce se nechat unést velkolepou hrou světel, stínů a hudby. Vánoční atmosféru dokresluje křišťálový betlém a nejvyšší nasvícený strom v Praze.

Ve výstavním sále čeká návštěvníky výstava Sedmý šálek čaje. Sedm zastavení jako „sedm čajových misek“ je seznámí s čajovou kulturou, historií i botanikou. Expozici oživují kaligrafie Petry Vitáskové a výběr fotografií Michala Thomy ze souboru Čajválové. Během víkendů si příchozí mohou dopřát lahodný čaj připravený čajovníky Lao Tea House. Výstava, která se věnuje tomuto lahodnému nápoji, se koná do 5. ledna.

Zážitky a dárky z botanické zahrady
Botanická zahrada opět přišla s nabídkou vánočních dárků nejen pro milovníky rostlin. Pod stromečkem může potěšit poukaz na degustaci vína z Vinice sv. Kláry, dárková vstupenka nebo balíček, který nabízí chuť botanické zahrady – víno z místní produkce či originální gin Fata Morgana. Velkou radost jistě udělá také hřejivý balíček s medem, hrnkem a čajem ze speciální botanické edice Ahmad Tea. V nabídce je i kalendář na rok 2025, který vábí do botanické zahrady, nebo parfém Fata Morgana No. 2. Lze zakoupit dárky pro kreativní duše, pro studené nohy – ponožky s přírodním motivem či pro nejmenší – plyšáky v podobě rostlin či zvířat nebo kreativní a zábavné hry. Z bohaté inspirace na dárky si mohou zájemci objednat prostřednictvím e-shopu či nakupovat přímo ve stánku se suvenýry v areálu botanické zahrady. V případě zájmu o zaslání je nutné vánoční překvapení objednávat do 15. prosince, pozdější objednávky bude nutné vyzvednout osobně v botanické zahradě. Objednávky učiněné po 18. prosinci budou vyřízeny až v lednu 2025.

Zdroj a foto: Botanická zahrada

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *