Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Ze života

Výročí války připomene Paměť národa za podpory Nadace PPF v osmdesáti městech a obcích

Paměť národa za podpory Nadace PPF chystá rozsáhlý program v květnu 2025 k 80. výročí konce 2. světové války. Rozsáhlé připomínky kulatého osmdesátého výročí organizuje Paměť národa s nadačním partnerem symbolicky na osmdesáti místech, mnohé z nich spjaté s událostmi konce války. Paměť národa díky štědrému daru nabízí zapojeným městům a obcím spolufinancování projektů pro veřejnost a školy.

Proč je důležité 80 let od konce války připomenout
Oslavy kulatého výročí mají podle tvůrců Paměti národa přinést zřetelné poselství: Mír a svoboda nejsou samozřejmostí. Mohou přijít chvíle, kdy za ně bude potřeba bojovat a něco obětovat. Je třeba stavět demokracii na sebevědomých občanech, kteří nesou odpovědnost nejen za své životní příběhy, ale také ekonomickou, společenskou a mravní prosperitu a bezpečí své země.

Připomínka války skrze autentické příběhy
Lidé z Paměti národa chtějí zorganizovat symbolicky na osmdesáti místech v ČR veřejné vyprávění příběhů formou výstav, projekcí na domy, besedami, filmovými kino večery s odborníky, vzdělávacími programy ve školách, a mnohými dalšími akcemi. Městům a obcím zbývají poslední týdny, aby se případně staly účastníky projektu.

„Záleží teď na tom, zda do toho půjdou s námi i ostatní – hlavně města a obce, a také další čeští podnikatelé a veřejnost. Jsme vděční Nadaci PPF, díky jejíž podpoře jsme vytvořili nesmírně důležitý základ, kterým chceme kofinancovat výstavy a veřejné vzpomínkové projekty šité na míru tomu či onomu místu. Oslovujeme místní odborníky na lokální historii: publicisty, historiky, archiváře ke spolupráci. Prosíme starosty, primátory, ředitele oblastních muzeí a archivů, místní iniciativy a mnohé další, abychom se stali součástí jejich projektů. Nabízíme zdokumentované příběhy, fotografie, filmy, a díky podpoře Nadace PPF i částečnou podporu při realizaci,” říká Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum a zakladatel projektu Paměť národa. S Pamětí národa aktuálně jednají desítky měst např. Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Pardubice, Olomouc, Liberec, Karlovy Vary, Trutnov, Prostějov, Zlín, Frýdek – Místek a mnoho dalších.

Celkové náklady až čtyřicet milionů
Náklady na jednotlivé lokální projekty se budou odvíjet od dohody s místní politickou reprezentací a finančními podporovateli. Výstavy, projekce, koncerty na náměstí se pohybují v rozpočtu mezi 50 tisíci Kč, ale mohou dosáhnout jednotek milionů Kč. Celková cena projektu odhadují organizátoři kolem 40 milionů korun. Více než polovinu chce Post Bellum shromáždit od soukromých dárců, druhou část získá od zúčastněných osmdesáti měst a obcí, popřípadě dalších státních institucí.

Partnerským městům a obcím na rok 2025 nabízí Paměť národa finanční spoluúčast, organizační součinnost, produkci, a především zdarma záznamy unikátních svědectví pamětníků z jejich kraje, které redaktoři Post Bellum zdokumentovali mezi lety 2001-2024.

„V Nadaci PPF považujeme za zásadní pro zdraví a rozvoj naší společnosti si neustále připomínat kořeny a hodnoty, na kterých vyrostl náš svobodný stát. Právě svoboda je jednou z klíčových hodnot, která ale není samozřejmá, což ostatně bohužel ukazuje i současná geopolitická situace. Vnímáme 80. připomenutí konce druhé světové války jako unikátní příležitost, jak skrze příběhy, které Paměť národa shromáždila i vyprávění žijících pamětníků toto téma významně nasvítit a podpořit veřejnou debatu o roli svobody v našich životech, i zapojení mladé generace do péče o ni,“ vysvětluje Jana Tomas Sedláčková, členka správní rady Nadace PPF.

Zazní příběhy legend RAF, ale i zcela zapomenutí pěšáci
Paměť národa má z čeho čerpat. Spolupracovníci organizace už více než dvacet let systematicky vyhledávají poslední žijící účastníky a svědky klíčových událostí druhé světové války a nacistického útlaku, stejně jako násilné poválečné odplaty, v níž už o sobě dala vědět rodící se komunistická totalita. Dokumentaristé Paměti národa tak stihli zaznamenat mnohahodinové výpovědi dnes již zemřelých například letců RAF generálů Františka Fajtla, Františka Peřiny, Tomáše Sedláčka, Stanislava Beera, Emila Bočka, Rudolfa Krzáka, Miroslava Masopusta, Josefa Hercze a mnohé další.

Paměť národa skrývá tisíce dojemných a působivých autentických, zcela unikátní svědectví z východní i západní fronty, ze Středního východu, výpovědi parašutistů, partyzánů, účastníků domácího odboje, povstalců v květnu 1945 a mnohých dalších, jejichž jména jsou pro většinu veřejnosti zcela neznámá.

Zdroj a foto: Post Bellum a Paměť národa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *