Posypové směsi neškodí jen pneumatikám, ale i zvířecím tlapkám, mohou být smrtelné
Zima přináší rizika nejen pro lidi, ale i pro domácí mazlíčky. Posypové směsi na chodnících mohou dráždit jejich tlapky a vést k vážným zdravotním komplikacím. K tomu se přidává riziko zranění na kluzkých površích.
„Pády a klouzání jsou časté, proto je důležité mít doma dobře vybavenou lékárničku. Elastické obvazy či ortézy pomohou rychle řešit drobná zranění a předejít vážnějším problémům,“ doporučuje konzultantka veterinární poradny Lékárna.cz Lenka Znamínková. Rostoucí zájem o prevenci potvrzují data z Lékárna.cz: prodeje veterinárních lékárniček vzrostly meziročně o 100 % a zdravotnických pomůcek pro zvířata o 36 %. Za zmínku stojí i fakt, že k nejoblíbenější „první veterinární pomoci“ patří obinadla s vánočními motivy.
Lékárnička pro domácí zvířata je důležitá a užitečná v případě malých úrazů nebo stavů, kdy je nutná rychlá reakce a hodí se i při častém cestování. Patří do ní obvazy, dezinfekce rány, sterilní stříkačky, pinzety, přípravky do uší i očí, veterinární léky proti průjmu a zácpě. Je důležité obsah lékárničky pravidelně kontrolovat a udržovat ji dobře zásobenou, abyste byli připraveni na různé situace, například v nadcházející zimě.
Sůl a mráz: Nepřítel zvířecích tlapek
„Velmi častým problémem jsou poškozené tlapky. Mrazivé počasí a sůl používaná na posyp chodníků dráždí jemnou kůži zvířecích tlapek, což může vést k bolestivým prasklinám nebo infekcím. V tomto případě je prevence mnohem lepší než řešení následků,“ vysvětluje Lenka Znamínková. Majitelé psů letos v rámci prevence psíky rádi obouvají, ochranné veterinární botičky se prodávají oproti loňskému roku 6x více.
Nemrznoucí směsi a chemické posypy: Skrytá hrozba pro mazlíčka
Jedním z největších problémů zimních období, které musí řešit veterináři, jsou toxické látky, jako nemrznoucí směsi nebo chemické posypy. Pokud se mazlíček dostane do kontaktu s těmito látkami, může dojít k otravě. Podle odbornice je proto důležité mít v lékárničce detoxikační přípravky a při podezření na otravu okamžitě vyhledat veterinární pomoc.
Respirační problémy trápí í zvířata
Zvířata – stejně jako lidé – mohou trpět nachlazením nebo respiračními problémy. “Zejména starší mazlíčci nebo plemena s kratší srstí hůře odolávají chladu, a tak ocení teplé deky nebo dokonce speciální oblečky, které jim pomohou udržet tělesnou teplotu. Péče o mazlíčky v zimě není náročná, vyžaduje však předvídavost a ochotu reagovat na specifické sezónní potřeby,” říká Lenka Znamínková.
Co je dobré mít po ruce pro domácí mazlíčky:
- Základní léky: antiseptikum na kůži, sterilní roztoky, proti nevolnosti a průjmu, antihistaminika.
- Obvazy a sterilní materiál: obvazy, tampóny a vatové tyčinky.
- Pomůcky pro první pomoc: teploměr, termofor nebo studený obklad, pinzeta na klíšťata.
- Doplňky pro ošetření očí a uší: oční kapky,ušní kapky.
- Další užitečné věci: repelenty proti parazitům.
- Kontaktní informace: seznam kontaktů na veterináře.
Co je dobré doplnit do lékárničky v zimě:
- Pro zranění na kluzkém povrchu fixační zdravotnický materiál nebo ortézy, obvazy.
- Pro zraněné tlapky balzámy na tlapky nebo ochranné botičky na tlapky (psi).
- Pro případ otravy léky na detoxikaci organismu nebo lék proti otravám. V případě podezření, že mazlíček sežral případně vypil nemrznoucí směs, je dobré vyhledat veterinární pomoc.
- Na nachlazení a respirační problémy preparáty na podporu dýchacích cest a imunity, léčba na nachlazení.
✔️Extra tip Lékárna.cz: V zimním období není třeba zapomínat na tepelný komfort – deky, izotermická folie (kočky, zejména starší nebo krátkosrsté, mohou mít problém s udržením tepla. Teplé deky nebo oblečky pro kočky mohou pomoci s udržením tepla.
Foto: archiv