Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zábava

Galerie Villa Pellé připravuje retrospektivní výstavu Michala Cimaly

Pod názvem TLAKOVÁ VLNA nabídne od 24. ledna do 2. března Galerie Villa Pellé výstavu klíčové osobnosti současné umělecké scény, sochaře, malíře, designéra a hudebníka Michala Cimaly, který v letošním roce oslaví padesátiny.

Výstava nabídne retrospektivní pohled na jeho tvorbu posledních dvou dekád, ve které se odrážejí osobní zkušenosti, reakce na celospolečenské změny, kritika mediálních manipulací, masových kultur i závislostí na nových médiích. Prostory galerie zaplní nejen Cimalovy obrazy a sochy, ale třeba i jeho ikonické autorské bundy. „Michala jsem poznala v roce 2008 jako výtvarníka a režiséra multimediální show Code 58.08, kterou byla zahájena v GHMP výstava Bruselský sen, a kterou jsem spoluprodukovala. Už tehdy jsem byla fascinována šíří jeho uměleckého záběru a věděla jsem, že spolupráce s tímto člověkem bude pokračovat. Shodou okolností to trvalo 17 let, než jsme se zase umělecky potkali, a to přímo na jeho sólové výstavě u nás v galerii,“ říká o výstavě ředitelka Galerie Villa Pellé Vladana Rýdlová. Kurátorem výstavy je Petr Vaňous.

„Pro práci Michala Cimaly je charakteristické východisko v reflexi avantgardy 20. století, jejích estetických i sociálních experimentů, které se zpětně jeví zároveň umělecky podmanivé i společensky utopické a násilné. Materiálově i tvaroslovně pestré a často experimentální dílo autora má hybridní a kolážový charakter, v němž se dialekticky vyrovnávají ostré protiklady osobní i kolektivní zkušenosti a paměti,“ vysvětluje kurátor výstavy Petr Vaňous. Výstava TLAKOVÁ VLNA představí několik koncepčních rovin Cimalovy tvorby. Dominantní bude tzv. černá série obrazů z let 2022-2024, která tematizuje „pomalu expirující skepsi v oblasti umění“. Cimalova díla reflektují témata šoku, izolace, falešné emancipace, mediální manipulace, davové kultury i masového sportu. Další rovinou výstavy budou „vnitřní“ síťové obrazy, které přinášejí výpověď o závislostech na nových médiích, sociálních sítích a jejich vlivu na radikální proměnu lidského vnímání. Výstavou budou příležitostně prostupovat sochy z posledních 10 let určené pro interiér i exteriér. Specifický půdní prostor galerie zaplní odkazy na starší autorovu tvorbu a nové dokumentární video připravené přímo pro výstavu. Výstavu doprovází vydání bilanční autorské knihy, která bude pokřtěna ve Ville Pellé.

Michal Cimala (1975), sochař, malíř, designer a hudebník; vzhledem ke své generační příslušnosti, kterou charakterizuje bezprostřední zážitek Sametové revoluce a změny režimu v roce 1989, patří mezi autory citlivě napojené na svou dobu a její transformační zvraty. V letech 1989-1993 absolvoval SUPŠ v Turnově (obor zlatník / stříbrník) a v letech 1994-2000 VŠUP (Ateliér Kov a šperk, prof. Vratislav K. Novák). V letech 2006-2024 působil jako odborný asistent v ateliéru Socha I (Jaroslav Róna, Lukáš Rittsetin). Má za sebou řadu stáží a rezidenčních pobytů v zahraničí (Miláno, Berlín, San Francisco ad.). Patří do okruhu zakladatelů a autorů úspěšné pražské Trafo Gallery. Společně s Petrem Voříškem působí v hudebním tělese RoxorRM3N (jako Udo Kraft), které v listopadu 2024 vydalo novou desku nazvanou Vysočany.

Otevírací doba: po – zavřeno út, st, pá 13-18 hodin, čt 13-19, so–ne 11-18

Zdroj a foto: Galerie Villa Pellé

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *