Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Sex a vztahy

Valentýnské blues není mýtus. Nejvíce trápí třicátnice, trvá až tři týdny  

Deprese, smutek a úzkost jsou fenoménem moderní doby, které navíc mohou být spojené i s některými svátky, typicky například Vánocemi, ale také Valentýnem. Výzkum potvrdil, že „valentýnské blues“ více trápí ženy – třicátnice, u nichž mohou deprese trvat až 3 týdny. Podle odborníků pomůže rozptýlení i sebepéče.

Takzvané „valentýnské blues“ označuje soubor negativních emocí včetně smutku až deprese, úzkosti a pocitu osamělosti, které někteří lidé prožívají v souvislosti se dnem svatého Valentýnem, svátkem tradičně věnovaným oslavě lásky a romantických vztahů. Z odborného pohledu jde o případ takzvané situační deprese, která se objevuje před 14. únorem a ve dnech až týdnech po něm následujících.

Ze studie odborníků z USA, Kanady a Spojeného království plyne, že pocity smutku, úzkosti a stresu v době okolo Valentýna nejběžnější u lidí ve věku 30 až 40 let a více postihují ženy. Zatímco u mužů, kteří Valentýna nijak neslavili, negativní pocity odezněly průměrně po dvou týdnech, ženy se s nimi vypořádávaly týdny tři.

Láska jako reklamní kampaň
Podle studie může za valentýnským blues stát hned několik faktorů. Na předních místech zmiňuje fenomén současné konzumní doby, kdy se z lásky stala obchodní komodita. „Oslava Valentýna jako svátku lásky je dnes již zakořeněna v obecných kulturních očekáváních. To, že si partneři v tento den vyznávají svou lásku dárky, oslavami a velkými gesty je bráno jako společenská norma,“ popisuje Lucie Slováčková, odbornice na zdravou sexualitu z e-shopu Ruzovyslon.cz. S Valentýnem se podle ní rovněž pojí společenský tlak na vytváření vztahů, jež odpovídají tradičním očekáváním ohledně monogamie a dlouhodobých závazků.

V období před 14. únorem se obchodníci předhánějí ve valentýnských nabídkách, sociální sítě se plní obsahem se zamilovanou tematikou. Single lidé se díky tomu mohou cítit izolováni a sociálně vyloučeni. Smutek a stres se přitom může rozšířit i na zadané lidi, kteří jsou právě zejména na sociálních sítích konfrontováni s fantastickými iluzemi o romantice, jež neodráží realitu.

Jak smutek zahnat? Pomůže rozptýlení i sebepéče
Pokud na někoho valentýnské blues dolehne, v prvé řadě je důležité si negativní pocity nevyčítat. Smutek je přirozená emoce a každý‎ si může dovolit být chvíli smutný‎, úzkost, deprese a stres však nesmí převládat. Bojovat s nimi lze různými způsoby. Dobré je se obklopit přáteli nebo místo romantického partnera svátek lásky oslavit s rodinou. „Pokud víte, že ve vás svátek lásky vyvolává negativní emoce, můžete si na daný den dopředu naplánovat aktivity, které vaše myšlenky spolehlivě odvedou jinam, ať už by to vyla návštěva kina nebo velký kutilský projekt. Výbornou formou terapie je také například dobrovolnická činnost. Je vědecky podloženo, že altruistické a laskavé činy dokážou zvednout náladu, podpořit pozitivní myšlenky a zlepšit celkový well-being,“ dodává Lucie Slováčková.

Odborníci obzvláště doporučují využít tento den k praktikování mindfulness technik a soucitu se sebou samým (self-compassion). Mluvte k sobě s porozuměním a laskavostí, vyzkoušejte si pozitivní afirmace, uvědomujte si své silné stránky a pozitivní aspekty svého života, vztahů i osobních úspěchů. „Věnujte se také sebelásce a péči o sebe samé. Relaxujte, kupte si pro sebe květiny či dárek, zajděte si na dobré jídlo či do wellness. Udělejte si den pro sebe, hýčkejte se. Nezapomínejte ani na intimní uspokojení, které má vliv na celkovou duševní pohodu,“ radí odbornice.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *