Valentýn jako strašák pro nezadané. Pocit osamění zažilo někdy 87 % Čechů a Češek
Až 87 % Čechů se někdy cítilo osaměle. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Avastu, přední značky v oblasti digitální bezpečnosti a ochrany soukromí společnosti Gen™ (NASDAQ: GEN). Téměř pětina (18 %) dotázaných pak uvádí, že k pocitu samoty přispívají i stále populárnější sociální sítě. Zejména Valentýn tak může být pro řadu nezadaných náročným obdobím, kdy čelí nejen pocitu osamělosti, ale i společenskému tlaku a srovnávání na sociálních sítích.
Nezadaní zažívají samotu
Třetina (33 %) dotázaných Čechů v současnosti nemá partnera či partnerku, přičemž zhruba 55 % z nich uvádí, že tento stav přispívá k jejich pocitu osamělosti. Pocit osamění zažívají nejčastěji mladí lidé – až 94 % Čechů a Češek ve věku 18-24 let a 95 % ve věku 25-34 let. Roli ve vnímání samoty hrála i pandemie covidu-19. Až 38 % Čechů a Češek ve věku 25 až 34 let uvedlo, že se jejich pociťovaná samota od pandemie zhoršila, celkově to tak vnímá 22 % respondentů. V celosvětovém srovnání jsou však Češi pod průměrem (28 %) – nejvíce pociťují dopady pandemie v Číně (42 %), Brazílii (39 %), Austrálii či Spojeném království (32 %), nejméně pak Japonci (20 %).
Pouze třetina (34 %) lidí uvádí, že mají silnou podpůrnou síť osobních kontaktů. Stále častěji se Češi obracejí i do virtuálního prostředí, kde má svou síť blízkých přátel zhruba 14 % dotázaných. Mimo seznamovací aplikace vyhledávají lidé spojení s druhou osobou nejčastěji na Facebooku (58 %), Instagramu (41 %) a TikToku (21 %). Právě sociální sítě ale naopak podle necelé pětiny (18 %) přispívají k pocitu osamění a dle 11 % respondentů jsou na vině i seznamovací aplikace.
Proti samotě nejčastěji bojují Češi a Češky telefonováním s rodinou či přáteli (71 %) nebo spojením s druhými na sociálních sítích (48 %). Muži se také nebojí vyrazit sami do restaurace či hospody (46 %) nebo si proti samotě zahrají online hru, při které mohou být ve spojení s dalšími hráči (36 %).
Samota vede některé Čechy i k vyhledávání nových způsobů získání sociálních kontaktů. Šestina (16 %) respondentů přiznala, že by byla ochotna zahnat pocit osamění povídáním s AI chatbotem. Touha po kontaktu s lidmi však některé Čechy vede také k riskantnějšímu chování během seznamování online (16 %), kvůli čemuž se mohou snadno stát terčem podvodu.
Místo lásky prázdný účet
Češi holdují seznamování online a stále častěji se seznamují ve virtuálním prostředí. Podle průzkumu Avastu použilo někdy ve svém životě seznamovací aplikaci až 53 % Čechů. Největší obliba těchto nástrojů je u lidí ve věku 25-34 let (75 %). Neméně oblíbené jsou ale seznamovací aplikace i u Čechů ve věku od 35 do 44 let. Těch někdy použilo seznamovací aplikaci 68 %.
Momentálně používá seznamovací aplikace 19 % Čechů, kteří tráví randěním online v průměru více než 5 hodin týdně. Zhruba polovina současných uživatelů (45 %) se navíc setkává s podezřelými profily či zprávami přinejmenším na týdenní bázi.
S romantickým podvodem, tedy podvodem, při kterém se útočník snaží navázat s obětí emoční spojení za účelem získat důvěru a podvést oběť pomocí manipulačních taktik, se setkalo 33 % Čechů, kteří v současnosti používají seznamovací aplikace. Z nich 80 % podvodu naletělo. Až 73 % obětí pak přišlo v důsledku podvodu o své finance. Průměrná ztráta činila 13 946 Kč, ta největší pak 100 000 Kč. Nárůst podvodů na seznamkách potvrzují i data Avastu, který jich v loňském roce zablokoval globálně o 30 % a v Česku o téměř 40 % více než v roce 2023.
„Romantický podvod může mít několik podob. K nejčastějším patří takzvaný catfishing, neboli vydávání se za fiktivní osobu, s cílem vylákat z oběti po navázání vztahu peníze nebo osobní údaje, což může vést až ke krádeži identity. Častým jevem jsou také případy, kdy podvodník oběť přesvědčí k zaslání choulostivých fotografií či videí, kterými ji následně může vydírat,“ doplňuje analytik hrozeb Avastu Jakub Vávra.
Právě krádež identity je další významné riziko, se kterým se mohou lidé na seznamkách potýkat. Více než polovina (54 %) obětí přišla kvůli romantickému podvodu o své osobní údaje. Nejčastěji se jednalo o zcizení jména (52 %), telefonního čísla (49 %), e-mailu (43 %) a věku (45 %). Čtvrtina (25 %) obětí přišla o své bankovní údaje a 20 % obětí ztratilo přihlašovací údaje ke své online síti.
Avast radí, jak na bezpečné randění online:
- Silné heslo: Nastavte si silné heslo a soukromí u všech vašich účtů. Ochráníte tak svou identitu i osobní údaje. Mezi přátele si přidávejte jen lidi, které skutečně znáte. Neznámým osobám neposkytujte přátelství na všech platformách. Pamatujte, že čím více vašich účtů znají, tím více informací o vás mohou získat.
- Falešný profil: Pokaždé zkontrolujte, zda osoba, se kterou komunikujete, nepoužívá falešný profil. Zkuste vygooglit profilový obrázek (třeba zjistíte, že byl stažený z fotobanky) a dejte si pozor i na profily, které nepůsobí autenticky nebo se z vás snaží vylákat peníze podivným způsobem.
- Ochrana údajů: Než se s někým podělíte o své osobní údaje, vždy byste měli dotyčnou osobu znát – a to ideálně osobně. Sdílejte jen nezbytně nutná data. Nikomu neříkejte svou adresu, telefonní číslo a už vůbec neposkytujte bankovní údaje, bez ohledu na to, jak moc dotyčný naléhá. U svého účtu na seznamovacích aplikacích neuvádějte adresu, zaměstnání ani příliš citlivé údaje, které by bylo možné zneužít.
- Osobní setkání: První rande si plánujte na veřejném místě a dejte o něm vědět někomu blízkému. Dobrým tipem je i nasdílení polohy, aby vás dotyčný dokázal najít v případě nouze.
V případě, že se dlouhodobě cítíte osaměle nebo má samota negativní vliv na vaši psychickou pohodu, řekněte si o pomoc.
Linka první psychické pomoci: 116 123
Průzkum pro Gen realizovala společnost Dynata v období od 5. do 19. prosince 2024 na vzorku 1000 dospělých z České republiky.
Foto: archiv