Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Tichý orchestr v ženském těle: Co všechno řídí vaše vaječníky, aniž byste o tom tušila

Vypadají nenápadně a málokdy se o nich mluví. Přesto vaječníky hrají v ženském těle roli klíčového dirigenta – nejen reprodukce, ale i hormonální rovnováhy, nálad a dalších tělesných funkcí. Jsou malé, schované hluboko v pánvi, ale jejich význam je obrovský. A pokud si myslíte, že o nich víte všechno podstatné, možná vás některá z následujících zjištění překvapí.

Původní plán přírody: Vaječníky, varlata a překvapivá role obočí
Zatímco ženy mají vaječníky a muži varlata, obojí má společný původ. Až do sedmého týdne vývoje je totiž pohlaví plodu nejasné – rozhodují o něm chromozomy. Teprve pak se pod vlivem určitých genů, například FOXL2, začnou embrya vyvíjet buď jako ženská, nebo mužská. A právě FOXL2 ovlivňuje i něco tak nečekaného, jako je hustota obočí. Možná tak na první pohled nepoznáte, co se v těle odehrávalo ještě před narozením, ale vaše tělo si to pamatuje.

Vajíčka: Startovní zásoba na celý život
Zatímco spermie se v těle muže tvoří celý život, ženy dostávají svá vajíčka „na příděl“ – a ten se začíná zmenšovat ještě před narozením. V plodu ženského pohlaví se nachází až sedm milionů zárodečných buněk, ale při porodu už zůstane jen okolo milionu. Na začátku puberty je to pouhých 150 tisíc, a v dospělosti se z této zásoby dostane k ovulaci zhruba 500 vajíček. Zbytek postupně zanikne, aniž by se kdy dostal ke slovu.

Vědci chtějí vaječníky přelstít – a možná se jim to povede
Zní vám 500 vajíček jako málo? Vědce to zaujalo také. Výzkumy na laboratorních krysách ukazují, že by bylo možné vytvořit nová vajíčka z kmenových buněk. Reprodukční biolog Jonathan Tilly už v roce 2012 naznačoval, že tento přístup by mohl oddálit menopauzu a otevřít nové možnosti léčby neplodnosti. Další pokrok přišel o pět let později – vědcům se podařilo vytvořit funkční vaječníky pomocí 3D tisku. Zatím sice jen u hlodavců, ale možnosti, které se tím otevírají, jsou fascinující.

Když trávení napoví víc, než by se zdálo: Rakovina vaječníků se často maskuje
Nafouknuté břicho, změny ve vyprazdňování nebo tlak v podbřišku – symptomy, které si mnoho žen spojí s běžným trávením nebo menstruačním cyklem. Jenže právě takto se může projevovat i rakovina vaječníků. A protože se zpočátku šíří nenápadně, ale rychle, je včasná diagnóza naprosto zásadní. Každý rok si tuto diagnózu v Česku vyslechne přibližně tisíc žen. „Dobrou zprávou jistě je, že v časném stádiu lze onemocnění vyléčit. Je tedy potřeba naslouchat signálům vlastního těla a každý možný příznak konzultovat s gynekologem,“ vysvětluje prof. MUDr. David Cibula, CSc., FCMA, přednosta Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN v Praze (Apolinář) a onkogynekolog, který se na léčbu rakoviny vaječníků specializuje.

Geny, které spojují rakovinu vaječníků, prsu i prostaty
Riziko vzniku rakoviny může být vyšší i kvůli genetice – konkrétně kvůli mutacím BRCA1 a BRCA2. Tyto genové změny se dědí a postihují přibližně jednoho z osmi set lidí. U žen s touto mutací je riziko rakoviny vaječníků až třicetkrát vyšší, zároveň je desetkrát vyšší riziko rakoviny prsu. Mutace ale nejsou problémem jen pro ženy – zvyšují také pravděpodobnost rakoviny prostaty a slinivky. Pokud má někdo v rodině opakovaný výskyt těchto onemocnění, měl by zvážit genetické testování. V případě pozitivního výsledku pak lékaři pacienta podrobněji sledují, aby bylo případné onemocnění zachyceno v zárodku.

Mozek a vaječníky: Hormonální dialog, který běží každý den
Možná vás překvapí, že vaječníky reagují na příkazy mozku – konkrétně z oblasti zvané hypothalamus. Ten je zodpovědný mimo jiné za hlad, žízeň, nálady a sexuální touhu. Odtud se signály přenášejí do hypofýzy, malé žlázy pod mozkem, která řídí celý hormonální systém. Hypofýza pak vysílá pokyny k vaječníkům, které na oplátku produkují estrogen a progesteron a zpětně o tom podávají zprávy hypothalamu. Tento koloběh umožňuje mimo jiné menstruační cyklus a ovlivňuje i emoce, energii a celkový pocit vitality.

Změna pohlaví za pochodu? U klaunů běžná věc
Příroda je plná překvapení – a ryby zvané klauni jsou toho důkazem. Tyto oblíbené akvarijní rybky žijí v hierarchii, kde vládne dominantní samice. Pokud uhyne, její místo zaujme samec, který s ní tvořil pár – a to nejen v chování, ale i biologicky. Začne se měnit jeho mozek, zaniknou mu varlata a místo nich se vytvoří vaječníky. Během krátké doby je z něj funkční samice, která je schopná plodit potomky. V přírodě je přeměna pohlaví výjimkou, ale u klaunů je to strategie přežití.

Zdroje:

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *