Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

CelebrityZábava

Slavnostní otevření zámku Neustupov

Na slavnostním otevření zámku Neustupov, který byl historicky poprvé otevřen pro veřejnost, se objevila řada párů českého showbusinessu.

Přítelkyní majitele zámku Michala Farníka je operní a muzikálová zpěvačka Monika Sommerová a s partnerkami ji přijeli podpořit kolegové Marian Vojtko, Tomáš Vaněk, Lukáš Randák a Michal Bragagnolo a dále kolegyně Dita Horínková, Kateřina Kněžíková  a Renata Podlipská.

Světovou premiéru zde měla dívčí pěvecká skupina Dei Gratia, jíž je členkou právě Monika Sommerová. Slavnostní přestřižení pásky se ujali partneři Sommerová, Farník a zpěvák Marian Vojtko, který na zámku historicky jako první vystupoval a zámku popřál mnoho spokojených hostů. Slavnostní pásku pomáhaly držet také Farníkovy dcery z prvního manželství.

„Zámek otevírám pro veřejnost. Návštěvníci se na prohlídkovém okruhu dozví zajímavé informace o historii a majitelích zámku Neustupov. To byl můj prvotní cíl. Rád bych, aby zde probíhaly nejenom kulturní akce jako např. koncerty nebo středověké slavnosti, ale i svatby, narozeniny a další podobné akce,” říká majitel Ing. Michal Farník, který je zároveň prezidentem Asociace majitelů hradů a zámků (AMHZ). Farník bude také osobně provádět komentované prohlídky zámku.

S dětmi dorazily také modelky Jana Doleželová a Iveta Vítová, která ukázala také přítele, s kterým vypadali moc spokojeně.

Neustupov je skrytým skvostem středočeského kraje. Byl postaven na gotické tvrzi z 12. století, vedle zámku je románský kostel z 11. století. V areálu zámku se nachází nejstarší lípa Středočeského kraje, která má více jak 600 let.

Historie zámku:
Městys Neustupov leží na historické cestě z Votic do Mladé Vožice. Jeho počátky spadají do románského období, ačkoliv spojení s vladykou Neustupem, zmiňovaným v listinách let 1185–1226, je nedoložitelné. Ve 12. století už nicméně prokazatelně stál v Neustupově kostel. Ves se pak nejpozději ve 14. století stala rezidencí vladyckého rodu z Neustupova, jehož první známí příslušníci Vilém a Petr vykonávali patronátní právo ke kostelu společně s vladyky ze Soběšína. Nestupovská gotická patrová tvrz vedle kostela byla jasně patrná ještě v roce 1652 („Starý zámek“). Rodiny píšící se z Neustupova a Soběšína byly podle všeho příbuzné a v držbě neustupovského zboží se střídaly až do poloviny 15. století. Jan Neustupovský ze Slavkova (†1545) měl syna Kuneše, který kvůli absenci mužského potomka zapsal celé zboží manželce Alžbětě z Malovic. Dědičkou Neustupova se pak stala dcera Kuneše a Alžběty Eva, provdaná za Kašpara Kaplíře ze Sulevic. Evě, podle dobových svědectví obchodně velmi protřelé ženě, se přisuzuje také výstavba renesančního zámku, jenž nahradil starou a za Eviny éry již jistě nepohodlnou tvrz. Přímo přes cestu proti tvrzi byla tehdy postavena patrová zámecká budova obdélného půdorysu se sgrafitovou výzdobou. Šlo o dnešní východní křídlo, k němuž se později (snad počátkem 17. století) kolmo připojilo křídlo západní.

Kašpar Kaplíř ze Sulevic se po manželčině smrti stal významným aktérem druhého stavovského odboje a nejstarším popraveným při staroměstské exekuci roku 1621 (připomíná ho pamětní deska na jižní straně zámku).

Jeho statky včetně Neustupova byly zkonfiskovány a roku 1627 postoupeny ve prospěch pluku generála Balthasara Marradase. O tři léta později pak byly prodány důstojníkovi a obávanému vykonavateli rekatolizace donu Martinu de Hoeff-Huertovi. Po jeho skonu (1633) se v držbě Neustupova, který roku 1654 obnášel kromě městečka i 15 vesnic, střídali majitelé. Z nich ke známějším patřili například (od roku 1695) Dohalští z Dohalic. Nicméně již roku 1712 musel být Neustupov pro dluhy opět nuceně prodán a v následujících desetiletích rychlé střídání majitelů pokračovalo. Až od roku 1809 držela Neustupov delší dobu pražská měšťanská rodina Rommbaldů. Statek tehdy tvořily čtyři poplužní dvory, dva ovčíny a několik rybníků. Obývalo ho celkem 1337 „duší“ (započteno i židovské obyvatelstvo). V zámku měl byt a kancelář vrchnostenský správce.

Roku 1887 Anton Rommbald prodal Neustupov Karlu a Marii Krausovým, od kterých ho roku 1892 získal hrabě Vladimír z Aichelburgu pro svou manželku Helenu. Manželé iniciovali drobné stavební úpravy (při zámku vznikla například nárožní polygonální vížka), významných úprav doznal zámecký park. Aichelburgům byl ovšem Neustupov po roce 1948 zabaven a zámek byl převeden na místní národní výbor, který v něm zřídil skladiště léčiv. Po roce 1989 získal objekt v restituci Vladimír Aichelburg, od roku 2000 byl zámek majetkem firmy INTEC – export a import. Současný majitel Ing. Michal Farník (od roku 2020) zámek opravuje a pořádá na něm kulturní akce.

Zámek Neustupov je skrytým skvostem Středočeského kraje a nabízí ve svém okolí spoustu zajímavostí:
Kaplířova lípa
V jeho areálu se nachází nejstarší lípa ve Středočeském kraji. Má více jak 600 let. Byla pojmenovaná po Kašparu Kaplíři ze Sulevic. Rytíř Kašpar Kaplíř ze Sulevic patřil k sedmadvaceti českým pánům, kteří byli 21. června 1621 popraveni na Staroměstském náměstí. Jeho tělo (rozsudek byl zmírněn a rytíř nebyl rozčtvrcen) bylo pohřbeno v kostele u lípy. Hlava byla mezi lety 1631 a 1632 pohřbena v Týnském chrámu, pak se ale i s ostatními ztratila neznámo kam. Podle pověsti se před odjezdem do Prahy pod touto lípou rytíř Kašpar loučil se svými přáteli a příbuznými.

Románsky kostel Nanabevzetí Panny Marie
Neustupovský kostel byl podle Emanuela Pocheho postaven v románském slohu v jedenáctém století, ale podle stavebního průzkumu je zdivo nejstarší stavební fáze až pozdně románské. První písemná zmínka o kostele pochází z osmdesátých let třináctého století a nachází se ve formulářové sbírce biskupa Tobiáše z Bechyně. Ze zmínky vyplývá, že patronátní právo zprvu vykonávala nejspíše vyšehradská kapitula, ale ve čtrnáctém století přešlo na zástupce lokálních šlechtických rodů, kterými byli například Mikuláš z Vlčkovic (1385) nebo Jan Unka z Neustupova (třicátá léta patnáctého století). Ve druhé polovině čtrnáctého století kostel spadal do štěpánovského děkanátu. Od padesátých let patnáctého století do roku 1620 vesnice patřila rodu Vidláků ze Slavkova a jejich dědicům Kaplířům ze Sulevic. Vrchnostenským sídlem byla neustupovská tvrz, později přestavěná na zámek. Kostel stojí v těsném sousedství a sloužil jeho majitelům jako rodová hrobka.

Během třicetileté války byl kostel vyloupen. Otevřeny byly dokonce i rakve, ve kterých vojáci hledali prsteny a jiné předměty z drahých kovů. Ostatky zemřelých přitom nechal Jan de Areyzaga, tehdejší majitel panství, vložit do jakési šachty poblíž věže.

Gotická tvrz
Pravděpodobně už ve dvanáctém století stála vedle kostela patrová tvrz, která byla začátkem 17. století přestavěna na zámek. Ještě dnes lze v interiérech zámku vidět znaky gotické tvrze. Ve sklepení zámku jsou dochovány gotické kamenné portály.

Zámek Neustupov
č.p. 1, Neustupov, 257 86

Foto: archiv Zámek Neustupov

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *