Jak odhalit pro který sport má vaše dítě vlohy?

Blíží se září, nový školní rok a s ním vybírání kroužků pro děti. Přinášíme 5 tipů festivalu Sporťáček, jak vybrat správně a čím se nenechat vystrašit.

Děti mají nekonečné množství energie. Co s ní, když si ji nevybijou ve škole nebo školce? Když dítě „odevzdáte“ do sportovního kroužku nebo klubu, zabijete dvě mouchy jednou ranou. Ono se bude bavit, sportovat, učit se, zatímco vy máte hodinu až dvě na kafe s kamarádkou, hodinu jógy nebo domácí pohodu nicnedělání. (Navíc některé kluby pořádají dokonce týdenní soustředění.) Jak ale na to, když žádný klub neznáte?

1) Věřte dětskému instinktu
Pro vás možná nepředstavitelné. Ale nezapomínejte, že děti nejsou na světě dlouho a nemají tolik informací jako vy. Mnohem více se spoléhají na vlastní intuici. Rozhodují se podle toho, co se jim líbí na první pohled a co je začne okamžitě bavit. Když se dítě pro něco nadchne, okamžitě to poznáte. Na druhou stranu ho nenuťte, aby setrvávalo u něčeho, co ho nebaví. Pokud se nebude cítit dobře, pohyb si neoblíbí nikdy. Ukažte mu možnosti, vždyť sportů je tolik, něco jej stoprocentně nadchne.

2) Více sportů najednou není na škodu
Pokud si výběrem sportu pro děti nejste jisti a je zároveň baví více věcí, nechte je, aby se jim věnovaly. Zpočátku to ničemu nevadí. Říká se, že pokud děláte více věcí, neděláte je pořádně. Pokud však děláte neustále jednu a tu samou věc, může omrzet. Každý sport se zaměřuje na několik hlavních kategorií – vytrvalost, rychlost, přesnost a další. Rozvíjení více dovedností je jen dobře, a pokud se v budoucnu dítě rozhodne věnovat jednomu sportu naplno, zkušenosti sportu druhého zužitkuje tak jako tak.

3) Zkoumejte možnosti svého města
„Ta naše Anička chce krasobruslit, ale u nás ve městě přece žádné krasobruslení není,“ je jedno z trápení rodičů. V každém městě je však plno jiných sportů, ukažte je dětem. Zaveďte je podívat se na tréninky, zkuste to, třeba se jim některý z nich zalíbí. Můžete zjistit, že ve vašem městě existují sporty, o jejichž existenci jste ani sami netušili. A když ne, tak holt budete muset sebrat všechny síly a Aničku několikrát týdně vozit na krasobruslení do vedlejšího města.

4) Nenechte se vystrašit klubovými příspěvky
Máte strach, že si dítě vybralo moc drahý sport, že ve vašem rodinném rozpočtu není na sport místo? Možná neznáte všechny možnosti, jak dítěti pomoct. Většinou stačí zaplatit roční příspěvek, který se pohybuje v řádech stovek až tisíců, v závislosti na druhu sportu, místě bydliště nebo velikosti klubu. Sportovní věci a specifické náčiní mnohdy dítě-začátečník vlastní nepotřebuje – stačí si jej vypůjčit od klubu. Vrcholoví sportovci své náčiní často střídají, používají to nejnovější, nejlepší pro své výkony. Například rok stará slalomová loď nebo pádlo je vrcholovému sportovci k ničemu, ale vašemu dítěti stačí. Nepotřebujete nejnovější věci. Na začátek stačí ty „obnošené“, které kluby zapůjčují zdarma, v rámci klubového příspěvku či za malý poplatek.

5) Nechte si pomoct vychovávat
Výchova dětí je složitá, to víme všichni. Dostat do dítěte správné hodnoty nenucenou cestou je pro každého rodiče oříšek. Sportování učí vyhrávat, ale také prohrávat, nepodvádět, soutěžit, spolupracovat, soustředit se, bojovat, nevzdávat se, nechat si poradit v úzkých. Nechte děti, ať následují své sportovní vzory. Výběr správného sportu vám s výchovou a nastavením správných hodnot pomůže.

Už více než 15 000 dětí pomohl Wannado festival Sporťáček najít svůj sport. Pokud si nejste jisti nebo se vám nechce hledat, navštivte ho v Ostravě (2. 9.), Praze (9. 9.) Brně (16. 9.) nebo Plzni (23. 9.). Mimo jiné se můžete těšit na novou překážkovou dráhu Ninja Race se závodem o titul Festivalového ninjy nebo čtyři nové maskoty.

Zdroj: www.wannadosports.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *