Jste nespokojeni s plastikou? Zvažte reoperaci!

V 90. letech nastal boom plastických operací, ne všechny se ale v té době povedly. Stoprocentní úspěšnost není zajištěná ani dnes, nicméně v oblasti plastické chirurgie zaznamenáváme značný pokrok. Pokud se ale zákrok přeci jen nepovede nebo se se změnou na vašem těle nemůžete smířit, je pouze jediná možnost, jak tuto situaci napravit, a tou je reoperace.

Reoperacím po více letech se nevyhne poměrně velká část pacientů, u nichž se zasahovalo především do měkké tkáně. Vlivem stárnutí kůže a tím pádem změnám v její struktuře se efekt plastické operace poměrně radikálně mění, operovaná tkáň prochází stejnými změnami stárnutí jako kterákoli jiná. Vůbec nejnáchylnější jsou na takovéto změny operace prsou, liposukce, operace obličeje a víček.

Poměrně stálé bývají oblasti s tvrdou tkání, jako jsou uši nebo nos – pokud není tvarově vše v pořádku, je možné po zhojení přistoupit k reoperaci obvykle po jednom roce. V takovém případě reoperaci určitě zvažte, nejdůležitější je totiž, abyste byli sami se sebou spokojení.

„Estetické operace jsou z převážné většiny operace o pocitu toho, jak některý svůj problém vnímáte. Pokud máte pocit, že Vám operace přinesla dobrý efekt a dále již s tím není potřeba nic dělat, je to dobře a není třeba přemýšlet o reoperaci. Pokud máte pocit, že efekt operace se pomalu ztrácí a chcete s tím něco udělat, je reoperace možná, ale je třeba si uvědomit, že do stejné řeky již nikdy nevstoupíte. Efekt operace může být dobrý, ale v časovém posunu vždy trochu jiný,“ upozorňuje MUDr. Dušan Záruba, primář oddělení plastické chirurgie v pražském Ústavu estetické medicíny.

Máte nárok na reoperaci zdarma?
V minulosti byly často medializovány problémy po zvětšení prsů implantáty. Ty praskaly a obzvláště v zahraničí byl z této situace velký poprask. Pokud by se vám něco takového stalo, není na místě propadat panice. „Implantáty po letech praskají jak ženám v zahraničí, tak i u nás. Na základě řady studií je průměrná životnost prsního implantátu cca 10 let. Pokud ženy chodí po operaci na pravidelné kontroly, žádné šílené scénáře nenastanou, v případě zjištění prasklého implantátu se implantáty jednoduše vymění a obvykle další problémy nebývají. V případě opakované nebo zvýšené reakce organismu je ale vždy počítat s tím, že se implantáty budou muset vyjmout natrvalo,“ zdůrazňuje MUDr. Záruba.

Některé kliniky nabízejí reoperaci už v ceně první plastiky. Proto se dobře informujte, jestli na pozdější opravu máte skutečně nárok bez jakékoliv další platby. „Záleží na dohodě a podmínkách každého pracoviště. Záruční lhůta na operaci či jiný medicínský zákrok nejsou možné, plastika není kusový výrobek,“ informuje MUDr. Záruba. Nutnost se včas a dobře informovat platí i u výše zmíněného prasknutí implantátu. Přestože firmy poskytují na prsní implantáty dlouhodobou až doživotní záruku, v případě potíží, jak upřesňuje primář MUDr. Dušan Záruba, se následné plnění jednotlivých firem liší: „Většina poskytuje nové implantáty zdarma v případě porušení obalu – prasknutí implantátu z důvodu výrobních vad. Jen některé poskytují nové implantáty, dojde-li jejich deformaci či zeslabení pouzdra z důvodu kapsulace, tj. deformací z důvodu vytvoření vazivového pouzdra kolem implantátu. Náklady na reoperaci si však ve většině případů musí klientky hradit samy.

Reklamaci operace lze uplatňovat pouze v případě, pokud nebyla provedena správně, což nebývá často a lze to i obtížně zpětně posoudit. Zpravidla je problémem výsledný efekt operace, ale ten je často výrazně ovlivněn hojením tkání, které je velmi individuální, a také řadou dalších faktorů. U některých typů plastik je navazující úprava do požadované podoby častější. „Tzv. korekční zákroky nejsou ničím neobvyklým, například po operacích nosu se provádějí v 10-20 % případů dle rozsahu a typu operace,“ vysvětluje MUDr. Záruba a dodává: „Zkušený chirurg zvládne posoudit a rozhodnout proveditelnost požadavků pacienta, potřebný postup a rizika. Toto vše by měl správně s pacientem probrat již při konzultaci před operací a domluvit se i na podmínkách eventuální korekční operace. Tu na našem pracovišti vždy doporučujeme až po stabilizaci a zhojení s odstupem obvykle 6-12 měsíců po operaci.“

Druhá plastika není ostuda
Pokud už nyní víte, že reoperaci budete muset podstoupit, není třeba se jí obávat. Jestliže je tkáň po prvním zákroku už zcela zhojená, není při druhém nějak výrazně zvýšené riziko jizev nebo citlivosti. Důležité je ale starat se o operované místo zodpovědně a podle pokynů lékařů.

Pamatujte ale, že není žádná ostuda jít na druhou plastiku. V dnešní době záleží opravdu jen a pouze na vás, co se svým tělem uděláte – a tak je to správně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *