Tip na výlet: Hurá do hor!

V dnešní uspěchané době si jistě zasloužíte kvalitní odpočinek. Nemusí se ale vždy jednat o pasivní polehávání na gauči. Co třeba se vydat se na túru do hor? Podzimní příroda, obzvlášť ta horská, dokáže nabít energií. A ta se s blížící se zimou jistě bude hodit. Nemusíte absolvovat velkou túru, abyste se pokochali krásou, již hory nabízí. I krátký výlet mezi kopce může přinést nezapomenutelný zážitek. Krásy podzimní scenérie jsou ale časově omezené, takže byste si měli pospíšit, abyste barevné čarování tohoto jedinečného ročního období nepromeškali.

Pokud se rozhodnete, že absolvujete horskou túru, neměli byste podcenit přípravu, a to i v případě, že se nechystáte na žádný velký výšlap. Vždy byste měli mít na paměti, že se vydáváte do oblastí, kde vás mohou potkat nepředvídatelné události. Nutné je počítat se vším, proto byste se měli řádně připravit. Ze všeho nejdůležitější je sledovat předpověď počasí a podle té si stanovit den, kdy se do kopců vydáte. Ohled byste měli brát především na svou fyzickou kondici. Rozhodně není dobré přecenit se či podcenit svůj zdravotní stav. Vždy byste měli těmto aspektům uzpůsobit trasu, po které se chcete vydat.  Jde přeci o co nejlepší zážitek, takže je dobré snažit se eliminovat nepříjemnosti, které vás mohou potkat, a které můžete sami ovlivnit.

Správná obuv je základ
Můžete mít vše dokonale naplánované, ale pokud nebudete mít pohodlnou obuv, čeká vás utrpení, rozhodně ne zážitek, kterým dobijete energii. Zvolte proto kvalitní obuv, nejlépe funkční pohorky. Ty zabrání vyvrknutí kotníku, jelikož zpevní nohu, eliminují vznik puchýřů a chrání nohu před nepříznivými povětrnostními podmínkami. Zkušení trekaři radí vzít si s sebou i několik párů bavlněných ponožek navíc. To proto, abyste měli jistotu, že budete mít nohy po celou dobu výšlapu v suchu.

Vrstvěte
Zde platí obdobné varování jako u obuvi. Cílem je především to, abyste se cítili dobře a netrpěli zimou ani přílišným teplem. Z tohoto důvodu je dobré držet se tzv. cibulového principu – vrstvení funkčního oblečení na sebe. Spodní vrstva oděvu by měla odvádět pot a vlhkost, druhá vrstva by vás měla hřát a svrchní vrstva by měla sloužit jako ochrana proti větru a dešti. Zapomenout byste neměli ani na čepici, protože přes hlavu uniká nejvíce tepla. Rukavice jsou samozřejmostí.

Co s sebou do batohu?
Pláštěnku! Na tu rozhodně nesmíte zapomenout. Dobré je mít s sebou také několik kusů náhradního oblečení pro případ, že byste promokli. Čím déle totiž udržíte tělo v suchu, tím menší pravděpodobnosti nachlazení se vystavujete. Pamatujte na to, že i když předpověď žádné srážky neočekává, v horských oblastech se počasí může změnit z minutu na minutu. Je lepší být připraven na všechno, než nemile naskočen bez dostatečného vybavení.

Pití. Nespoléhejte na kiosky nebo přírodní prameny, vodu je nejlepší mít s sebou. Množství určete předem podle délky a náročnosti výšlapu.
Jídlo by mělo být lehčí, aby vám po něm nebylo těžko. Ideální zasycení pro takovou příležitost představuje MANA Drink – vyvážená strava ve formě nápoje. Drink o objemu 330 ml obsahuje 400kcal, což je 20 % denní potřeby. Obsahuje naprosto všechny živiny, které tělo potřebuje, a neztratíte čas s jeho přípravou. Stačí ho jen protřepat, otevřít a vypít. Pro všechny případy si s sebou vezměte i lékárničku nebo alespoň stahovací obvaz. Ve specializovaných obchodech seženete lékárničky určené přímo pro pobyt v horách. Nezapomeňte ani na čelovku. Pokud budete mít štěstí a příroda vám nadělí slunečný podzimní den, nezapomeňte ani na brýle se 100 % UV ochranou, tyčinku na rty a opalovací krém s vysokým ochranným faktorem.

Bez navigace do hor nevyrážejte
V zájmu vašich životů a zdraví byste neměli na žádný výšlap vyrážet bez mobilního telefonu nebo jiného přístroje, který v sobě má zabudovanou GPS navigaci. Zde však hrozí vybití baterie, proto je dobré mít s sebou i power banku. Pokud se nechcete spoléhat na techniku, která může zklamat, přibalte do batohu i starou dobrou mapu – nejlépe turistickou. V mapě je ale nutné umět číst a orientovat se v ní.

Rady na závěr
Vždy je dobré oznámit svým nejbližším, do jaké oblasti se chystáte a kdy se přibližně plánujete vrátit. V případě, že by se cokoliv stalo, je dobré, aby alespoň někdo věděl, kam jste se vydali. Samozřejmostí by také mělo být mít u sebe telefonní číslo na horskou službu a nouzové volání.

Tip redakce:
Nová verze MANA Drinku přichází!
Je to venku, druhá verze MANA Drinku je na světě. Můžete se těšit na novou chuť, novou texturu a hlavně na nový pocit nasycení! Co se ale nezměnilo je nutriční hodnota, ingredience, kvalita a cena.

MANA Drink je ideální volbou pro všechny vytížené lidi, kteří se snaží ušetřit čas všude, kde to jen jde. Odpadají s ním totiž trable s nedostatkem času na nákupy a přípravu zdravého a nutričně vyváženého jídla. Stačí Drink protřepat, otočit víčkem a vypít. Díky tomu máte jistotu, že jste svému tělu dodali veškeré živiny, které potřebuje. Nic snazšího už být nemůže. Dopřejte si lahodnou a vybalancovanou porci efektivního jídla v podobě MANA Drinku. Funkčního nápoje, se kterým budete mít perfektně vyváženou porci energie stále u sebe. U nové verze je vylepšená hlavně textura a chuť. To nejdůležitější, čímž je kvalita a nutriční hodnoty, zůstalo zachované.

Cena jednoho 330ml MANA Drinku o kalorickém obsahu 400 kcal je 65 Kč a to včetně dopravy zdarma. Nutriční skladba na jednu investovanou korunu nemá v Evropě srovnání. Zakoupit ho můžete v balení po 12 kusech na webových stránkách www.mojemana.cz, kde se také dozvíte více informací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *