Od pátku do neděle: Originální videomapping The Modern Jewel na budově Palladia

Pražské nákupní centrum Palladium oslaví o víkendu 20. až 22. října 2017 jubilejní 10. výročí. Každý večer od 19 do 22 hodin bude na historické budově bývalých kasáren k vidění jedinečný videomapping The Modern Jewel z autorské dílny umělců skupiny Hyperbinary, kteří mají na svém kontě již několik audiovizuálních projekcí na pražské historické budovy.

V roce 2010 rozsvítili Staroměstský orloj a o tři roky později, během SIGNAL festivalu, i kostel sv. Ludmily na náměstí Míru. Jejich posledním českým počinem je videomapping pro interiér Dvořákovy síně Rudolfina při koncertě České filharmonie. Oslavy výročí Palladia zahájí již v pátek v 16 hodin koncert bubenické formace Tokhi & Groove Army a kapely Lake Malawi a Eddie Stoilow.

Unikátní videomapping na budově Palladia, který bude k vidění od 20. do 22. října, odkazuje na architektonické kvality této historické budovy a zobrazuje ji jako klenot velkoměsta. Umělci ze skupiny Hyperbinary, kterou tvoří zakladatelé uskupení The Macula, vytvořili sugestivní hru světla přeměňující fasádu Palladia v živoucí organismus. V šestiminutové projekci se diváci vydají na cestu k jejímu symbolickému zrození. Procházka tajemným světelným labyrintem se proměňuje postupným obrušováním hrubých struktur, abstraktních tvarů a trojrozměrných krystalů, aby na konci vynikl světelný klenot symbolizující Palladium. „Naší projekcí The Modern Jewel chceme vzdát hold tomuto místu, které na nás dýchá historií a citlivě ji zachovává i ve své moderní urbanistické podobě. Vytváření videomappingů na průčelí historických budov je pro nás vždy jedinečnou příležitostí, která nás baví a Palladium bylo výzvou, kterou jsme nemohli odmítnout,“ vysvětluje Martin Pošta, ředitel festivalu světla SIGNAL a producent umělecké skupiny Hyperbinary.

Tito audiovizuální umělci v České republice představili videomapping jako umělecký směr již v roce 2007, když rozsvítili Pražský orloj k příležitosti jeho 600. výročí. Z klubové scény svá díla postupně rozšířili i do veřejného prostoru a na fasády budov. Na popularitě pak získaly videomappingové projekce zejména díky festivalu světla SIGNAL, který se koná již od roku 2013. Pro jeho první ročník umělci vytvořili videomapping na kostel sv. Ludmily na náměstí Míru. Jejich poslední českou realizací je videomapping pro interiér Dvořákovy síně Rudolfina při koncertě České filharmonie. Hyperbinary mají za sebou desítky realizací a slaví se svou tvorbou úspěchy i v zahraničí. Například u příležitosti výročí založení města Bukurešť v roce 2014 vytvořili pro Ceaușeskův palác jednu z největších projekcí na světě.

O Palladiu – historie propojená s moderním designem a uměním
Architektonická koncepce Palladia se při přestavbě budovy snažila o citlivé skloubení historické budovy, kasáren z 19. století, s novými prvky. Projekt revitalizoval pozemek o ploše 13 500 m2 – místo, které bylo v předešlých letech nepřístupné veřejnosti a ve velmi zanedbaném stavu. Při výstavbě byly odhaleny rozsáhlé archeologické nálezy. Tři ukázky původních kamenných, ranně středověkých staveb z období 12. – 13. století, byly zachovány a návštěvníci je mohou obdivovat i v současné době. Je to např. unikátní torzo kamenného paláce s odpadní jímkou, nebo základy kamenného domu z opukových kvádrů. Při přestavbě byla využita také například kamenná koryta z budovy bývalé jízdárny, a to jako součásti fontány ve vstupní hale kancelářské budovy. Zachovala se i unikátní konstrukce krovu jízdárny z konce 19. století podle návrhu architekta Karla Píchala.

Palladium pracuje s umělci dlouhodobě, uvnitř budovy se nachází skleněné sloupy výtvarníka Václava Cíglera či fontánovou plastiku od Pavla Roučky. Václav Cígler vytvořil unikátní sloupy pro stanici pražského metra Náměstí Republiky v roce 1985. Po několik následujících let tak měli cestující trasou B možnost sledovat efekty lomu světelných paprsků na laminovaných broušených sloupech. V 90. letech se vestibul stanice stal komerční plochou a skleněné objekty byly odsunuty k okrajům haly, mimo jakékoliv osvětlení. Byly poškozeny grafity a značně poničeny vandaly. Hrozila jim naprostá destrukce. Autor je proto speciálně adaptoval pro Palladium a od podzimu 2007 jsou součástí vstupní haly kancelářských prostor komplexu.

Zdroj: www.palladiumpraha.cz/narozeniny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *