Oslavte Světový den veganství

Světový den veganství připadá každoročně na 1. listopadu. Zvolený termín souvisí s Dušičkami, které přichází hned následující den, a můžeme v něm najít jakousi symboliku pietního aktu. Světový den veganství byl vyhlášen v roce 1994, a to u příležitosti 50. výročí založení britské „Veganské společnosti“. O co vlastně veganům jde? Jedná se o lidi, kteří vychází z etického přesvědčení, že by člověk neměl způsobovat zbytečné utrpení jiným živým bytostem.

Jak veganství vzniklo?
Vzešlo z vegetariánství a rozhodně se nejedná o módní výstřelek posledních let. Veganství je tématem již od roku 1944. O vytvoření tohoto stravovacího směru se zasloužil Brit Donald Watson. Ten, společně s několika přáteli, požadoval po Vegetarian Society (organizace sdružující vegetariány ve Velké Británii), aby byla lépe prozkoumána problematika získávání mléka a dopady mléčného průmyslu na životní prostředí a na samotná zvířata. Vegetarian Society se tím ale odmítla zabývat, a tak Donald z této skupiny vystoupil a společně s dalšími lidmi stejného přesvědčení, založili The Vegan Society. Z organizace s pár desítkami členů se během let stalo celosvětové hnutí, které má miliony přívrženců zasluhujících se o celosvětovou osvětu v rámci rostlinného stravování a hlavně soucitu se zvířaty.

Veganství v České republice
U nás je oficiální historie tohoto životního stylu poměrně krátká. V roce 2008 bylo založeno občanské sdružení s názvem Česká veganská asociace. Jejím hlavním záměrem je informovat veřejnost ohledně ochrany zvířat a zdravého životního stylu. V České republice nejsou známy konkrétní počty lidí, kteří se k veganství, nebo vegetariánství hlásí. Avšak nárůst restaurací a bister nabízejících pouze rostlinné pokrmy nelze nezaznamenat, i když se to zatím týká spíše větších měst. Alternativy mléčných a masných výrobků dnes není těžké sehnat v jakémkoliv větším obchodě. Češi nad jídlem přemýšlí a čím dál častěji se uchylují ke stravě, která není živočišně zatížená. Příkladem může být i MANA, tekutá strava, která je mezi vegany a vegetariány velmi oblíbená právě proto, že jim bez práce nahradí tradiční jídlo, a přitom mají jistotu složení  a nutriční kvality.

Veganství jako trend
Veganství se zakládá na zdravém životním stylu a vychází z etického základu – soucitu se zvířaty. Lidí, kteří tento trend následují, je čím dál více. Jedním z důvodů může být i šíření osvěty celebritami, protože právě známé osobnosti mají na určování trendů obrovský vliv. Obzvláště v USA, kde lidé své hvězdy často následují. Pokud jde o ovlivňování určené k tomu, aby svět mohl být o něco lepším místem, proč ne. Životní prostředí by mělo zajímat nás všechny. Mezi celebrity, řadící se k tomuto vyznání, patří například zpěvačky Alanis Morrisette a Miley Cyrus, herci Brad Pitt a Woody Harrelson, a spoustu dalších.

Další alternativy
Veganstvím to nekončí. Můžeme totiž najít mnoho dalších podskupin alternativního stravování. Například vitariáni požívají stravu bez tepelné úpravy v syrovém stavu, většinou pouze rostlinného původu. Někteří stoupenci si troufnou konzumovat i nepasterizované mléko a mléčné výrobky. Frutariáni nekonzumují takové potraviny, jejichž získání závisí na zabití původce. V tomto případě nejde pouze o zvířata, ale i o rostliny. Extrémní jedinci nejedí nic, co samo nespadne na zem, ale většina považuje za akceptovatelné plod utrhnout, pokud je tak zralý, že tím nepoškodí dárcovskou rostlinu. Breathariáni to dotáhli nejdále – měli by být živi pouze ze vzduchu. Těžko říci, kolik dlouhodobých stoupenců tento směr má. Chápejme ho spíše jako několikadenní půst.

Závěrem
Není jednoduché ze svého jídelníčku vyškrtnout veškeré potraviny obsahující živočišné složky a rozhodně k tomu nikoho nenabádáme. Možná bychom se však měli zamyslet nad tím, že snížení spotřeby masa a živočišných produktů obecně, by znamenalo pro planetu podstatné ekologické zlepšení. Lidé berou maso jako naprostou samozřejmost a už vůbec nepřemýšlí nad tím, že jejich steak či řízek byl ještě před nedávnem živá bytost. Měli bychom k masu začít opět přistupovat s respektem. To samé se týká mléka, mléčných výrobků a vajec. Zajímejme se více o potraviny, které konzumujeme. Velkým mýtem je tvrzení, že potřebujeme maso a živočišné produkty k získání dostatečné svalové hmoty a síly. I rostlinná říše nám nabízí mnoho různých bílkovin, ze kterých můžeme čerpat. Důkazem mohou být i aktivní sportovci fungující na veganské stravě, kterých stále přibývá. Patří mezi ně například sestry Williamsovy či bývalý boxerský šampion Mike Tyson. I v českém prostředí máme několik úspěšných sportovců – veganů. Jedním z nich je Patrik Gažo, freestylový závodník na horském kole. „Právě přechodem na veganství se můj jídelníček rozšířil minimálně o polovičku. Bílkoviny, cukry, tuky a vitamíny přijímám z mnoha rozdílných zdrojů a moje strava je mnohem pestřejší než předtím,“ říká o svém stravování sportovec a ambasador Drinku MANA Patrik.

Zdroj: Mana drink

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.