Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

ZdravíZe života

Sedmero (ván)očních pohrom aneb na co si dát pozor!

aVánoce jsou opět za dveřmi, a nejen děti se už nemohou dočkat chvil klidu a radosti. Jenže! Stačí málo a dlouho očekávaný duševní balzám se zvrtne v nefalšované peklo na zemi. A řeč není pouze o kapřích kostech v krku, vznícených vánočních stromcích či karambolech na zasněženém svahu. Své by o tom mohli říct například oční lékaři. Co vše během vánočních svátků očím hrozí a jak se vypořádat s případným zraněním?

1) Vánoční stromeček
Jednoznačně největší vánoční hrozba, a to kvůli svým ostrým jehlicím. Stačí chvilka neopatrnosti a během přivonění si k vůni borovice může větev během vteřiny poškrábat oční rohovku.

Názor lékaře: „Poranění ostrým předmětem je velmi nebezpečné a zasažení oka jehlicí ze stromu zvlášť, protože může vést k dlouhodobým problémům v podobě zánětu rohovky. Poraněné oko vykapejte sterilizujícími očními kapkami a vyhledejte lékaře. Pokud se vám jehlice do oka zapíchne a zůstane v něm, nikdy se nesnažte vyjmout ji z oka sami. Zasažené oko pouze překryjte sterilním obvazem nebo kapesníkem a vyhledejte lékaře“, radí MUDr. Eva Jerhotová z Oční kliniky DuoVize Praha.

 

2) Vánoční ozdoby
Skleněné koule s velkou oblibou spolupracují s větvemi stromu a zpravidla, jakmile se jich nepatrně dotknete, okamžitě se tříští na tisíce drobounkých střepů, které se touží dostat i do očí, abyste na tyto Vánoce opravdu nezapomněli. A pokud se neroztříští, tak vám alespoň spolehlivě kontaminují celý povrch těla drobounkými třpytkami.

Názor lékaře:U drobných střípků platí to samé, co u jehlic – může se to snadno stát, a pokud jsou střepy do oka zapíchnuté, nesnažte se je vytahovat, ale vyhledejte odbornou pomoc. Drobné třpytky v oku mohou vyvolat podráždění, je třeba vyplachovat proudem studené vody či borovou vodou.“

 

3) Světýlka
Pokud někde platí, že čeho je moc, toho je příliš, je to právě zde. Nic proti několika drobným svíčkám, ale pokud výzdoba vašeho okna probudí v sousedech podezření, že přijel cirkus, je něco špatně. Situaci nevylepší ani když světýlka blikají či jsou doprovázena chytlavou melodií.

Názor lékaře:Příliš mnoho světla může vyvolat podráždění oči. Místně se jedná o pálení, začervenání očí, celkově pak může vést časté a agresivní blikání k bolestem hlavy, k nevolnosti, v krajním případě k epileptickému záchvatu.“

 

4) Pyrotechnika
Rakety, dělbuchy, rachejtle a vůbec všechno, co létá zapálené směrem vzhůru (nebo jiným směrem), je oblíbeným vánočním a silvestrovským zdrojem sebedestrukce. Své by o tom mohli vyprávět nejen traumatologové a záchranáři, ale také hasiči. To samé platí i o obyčejných svíčkách či prskavkách.

Názor lékaře: „Při používání zábavné pyrotechniky je vždy prvořadé dodržovat bezpečnostní pokyny. Prudký zásah do oka, případný výbuch střelného prachu v bezprostřední blízkosti oka mívá fatální následky v podobě ztráty zraku nebo i celého oka a samozřejmě může člověka ohrozit i na životě.“

 

5) František, purpura
Vánoční klasika! Když nehoří, musí aspoň doutnat. A to je teprve pastva pro oči! Pokud nezačnete narážet do nábytku kvůli neprůhlednému dýmu, tak zcela určitě kvůli uslzeným očím.

Názor lékaře: „Kouř v očích může vyvolat pocit pálení až řezání, podráždění očí, které může přejít v nebezpečný zánět spojivek. Zbavte se kouře a oko vplachujte kapkami.“

 

6) Štědrovečerní tabule
Berme jako předpoklad, že nejste amatéři a smažení a prskající olej přečkáte bez úhony. Ale zvýšená koncentrace smažených kaprů si nutně žádá zvýšenou spotřebu citrónů na dochucení tradiční štědrovečerní krmě. A všichni víme, jak zákeřné ovoce je citron. Při zmáčknutí stříká jediným směrem – do oka! A rychlé špunty z láhví od šumivých sektů? Ty používají úplně stejný navigační systém jako právě citron.

Názor lékaře:Kyselina citronová může způsobit podráždění očí. Zpravidla se ale jedná o slabou koncentraci a malé množství. Mělo by stačit vypláchnout oko proudem studené vody, případně vykapat očními kapkami. Kdyby problémy nepřestaly, je nutné vyhledat lékaře. Vystřelená zátka ze sektu může skutečně způsobit nebezpečnou pohmožděninu oka, která může vést i k trvalému zhoršení vidění, v krajním případě i úplné ztrátě zraku.“

 

7) Dárky
Chtělo by se říci, že pokud se zdravým zrakem přečkáte štědrovečerní hodování, tak máte téměř vyhráno. Bohužel, není tomu tak. Přicházejí poslední kritické okamžiky – rozbalování dárků. Je totiž nad slunce jasnější, že pokud nenajdete ve vánočním papíru pistolku z hračkářství, tak ji v něm najde vaše dítě, kamarád, nebo kdokoli jiný. Je pak jen otázka času, kdy vaše zornička schytá přímý zásah. To samé platí o jakémkoli vybavení pro míčové sporty, ať už je to fotbal, tenis, golf a jiné. Vždycky se najde chytrák, který si bude chtít doma na chodbě dokázat, že je něco jako Jarda Jágr, a v návalu euforie zamíří zpravidla tak neomylně, že místo na půlnoční mši poletíte rovnou na pohotovost. A laserová ukazovátka? Tím někoho obdaruje jedině masochista.

Názor lékaře: „Údery tupými předměty do oka můžete způsobit vnitřní zranění oka, či jeho pohmoždění. Laserové ukazovátka mířená do očí mohou způsobit nezvratné změny na sítnici, v jehož důsledku hrozí trvalé poškození zraku.“

Zdroj: DuoVize Praha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *