Menorca – to jsou nejhezčích pláže nejkouzelnějšího ostrova Španělska

Nejmenší a zároveň nejromantičtější ostrov španělských Baleárů ostrov Menorca leží je 40 km severovýchodně od Mallorky. Menorca, ostrov o rozloze pouhých 668 km2 s obyvatelstvem něco přes 80 tisíc, oplývá množstvím turistických lákadel.

Jedním z nich je blankytné moře, čisťounké a nádherné písčité pláže kolem celého ostrova. Na severu se nacházejí pláže s hrubším pískem olemované skálami. Na jihu jsou zase vápencové skály s roklemi a písčité pláže s jemným bílým pískem. Ubytujte se v letoviscích poblíž Ciutadella de Menorca, třeba v Cala Blanca nebo Cala El Blanes, půjčte si auto a vydejte objevovat nedotčené pláže. Máme pro vás tip na 5 nejhezčích.

1. Cala Macarella, hluboko v zálivu obklíčená skálami
Nejdříve jsme se vydali na jih. První pláž, kterou jsme navštívili, se jmenuje Cala Macarella a nachází se v západní části jižního pobřeží jen asi 14 km od  Ciutadella de Menorca. Cala Macarella nádherná pláž s bílým pískem bez zástavby v okolí, se skrývá mezi strmými vápencovými skálami porostlými piniovými háji. Moře je tu průzračné a velmi klidné, protože se pláž skrývá v hluboké a uzavřené zátoce. Po pláži se dá dojít ke skalám a nahoru po nich. Vede tam cestička, kterou se asi po 400 metrech dostanete snad na ještě hezčí pláž Cala Macarelleta. Je menší, uzavřenější a je tu ještě méně lidí. Ze skal je nádherný výhled ať už na jednu či druhou pláž.

2. Pláž Cala Galdana, ruch i klid
O něco dál po jižním pobřeží směrem na východ se nachází letovisko či spíše vesnička Cala Galdana. Stejnojmenná pláž je snad nejznámější pláží na ostrově Menorca. Nachází se zde několik do okolní přírody zasazených hotelů a rezortů, které tím neubírají pláži na její kráse. U pláže ústí dvě říčky, v jejichž okolí žijí různí živočichové, jako např. sokol stěhovavý, různé druhy malých obojživelníků, netopýři i rejsci.  Pozvolně se svažující pláž je též ukrytá v hluboké klidné zátoce s modrým mořem. Z okolních útesů je na zátoku s pláží úchvatný výhled. Když už jste tady, rozhodně stojí za to navštívit další dvě pláže Cala Mitjana a Cala Mitjaneta. Jsou to malé plážičky bez okolní zástavby schované v zátoce široké pouhých 192 metrů, ohraničené nízkými skálami s piniovým porostem. Jak jinak, i tady je písek bílý a moře blankytně modré.

3. Pláž Son Bou vyzývá k dlouhým procházkám
Téměř uprostřed jižního pobřeží se nachází nejdelší pláž ostrova Menorca Son Bou. Tato pláž lemovaná písečnými dunami měří 2,4 km a pro milovníky procházek či běhu po pláži je přímo stvořená. Bílá písčitá pláž s pozvolným vstupem omývaná tyrkysovým nádherně čistým mořem se těší velké oblibě u místních i návštěvníků ostrova a zejména rodin s dětmi, která tu najdou různé druhy plážové zábavy.

4. Pláž Cala Pregonda skoro jako mořská laguna
Po pár dnech strávených na jižním pobřeží jsme se rozhodli vydat na sever. Pobřeží je mnohem méně přístupné, s vysokými a nepřístupnými útesy nad mořem. Naše první zastávka byla na pláži Cala Pregonda asi nejklidnější pláži na divokém severním pobřeží. Díky dvěma ostrůvkům a skálám vystupujícím z moře v nevelké vzdálenosti od břehu, působí tato pláž téměř jako uzavřená laguna. Ostrovy tvoří výjimečnou mořskou scenérii, která není nikde jinde na ostrově k vidění.

5. Son Saura del Nord nebo Son Parc, nádherné duny s porostem
Jestli nějaké pláže milujeme, tak jsou to ty s písečnými dunami. A právě taková je pláž Son Saura del Nord u letoviska Son Parc. Pláž je relativně dlouhá a široká, celá lemovaná romantickým dunovým systémem s keřovitým i stromovitým porostem. Je vystavena mírnému větru ze severu, což vytváří menší vlny vhodné na surfování. „Pláží, která vás okouzlí je na Menorce mnohem víc,“ doporučuje i marketingová manažerka CK FIRO-tour. A dodává: „Vydejte se sami po pěkně upravených cestách ostrova a nebojte se odbočit z hlavní cesty podle směrovky na jakoukoli jinou pláž. Třeba se vám podaří objevit jen to vaše nejkrásnější a nejromantičtější koupání na Menorce.“

Zdroj: CK FIRO-tour

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *