Hrdiny nejsou jen Batman a Superman

Hrdinství je pojem, který rezonuje od dávno minulých dob až do dneška. Slovo hrdina má pro nás stále důležitý význam a předpokládá určité prototypy chování a vlastností. A to nemluvíme jen o klasických filmových superhrdinech, příběhy o neobyčejných lidech s chutí pomáhat najdeme v mytologii, středověku i současné době. Hrdiny máme rádi, mohou nám totiž ukázat, že dosáhnout lze i zdánlivě nemožných věcí a že jimi může být praktický každý.

Kdo by nechtěl být superhrdinou?
Pokud je řeč o hrdinech, rozhodně nemůžeme opomenout siláky z filmů, televize a komiksů. Vždyť právě superhrdinové postavili upadající popularitu komiksu na nohy a rozpoutali opravdové šílenství! Úplně prvním byl Superman, kterého v roce 1938 stvořili Jerry Siegel a Joe Shuster. Dlouho pak na sebe nenechal čekat ani dodnes populární temný Batman. Všichni superhrdinové měli buď nadpřirozené schopnosti, nebo nevídané technické vymoženosti, které jim v boji proti padouchů a za záchranu lidstva pomáhaly. Další častou charakteristikou je, že ve většině případů pracují sami, mají dvojí identitu, osobní motivaci ke konání dobra a také mají často nějaké zranitelné místo. Není se čemu divit, že tento žánr se těší obrovské popularitě a stále vznikají noví představitelé i příběhy. S televizní stanicí AMC můžete o květnových sobotách zavzpomínat na nejoblíbenější filmy univerza DC. Odvysílá totiž filmy Batman se vrací, Batman navždy, Batman a Robin a také film Superman se vrací. Užijte si superhrdinovské jaro na televizní stanici AMC a pak třeba probádejte historii a opravdové hrdinské a rytířské činy.

Proti nestvůrám, démonům a nevoli bohů
V řeckých a starověkých bájích a pověstech se často setkáváme s mytologickými hrdiny, kteří jsou schopni nadlidských výkonů, což je často dáno jejich mimořádným nebo až božským původem. V mytologickém pojetí se jednalo buď o hrdinu – dobrodince, který pomáhal a chránil, nebo o hrdinu válečníka, který bojoval se zlem, nestvůrami a démony. Jsou často obdařeni nadpozemskou sílou či nezranitelností. A o kom že se to bavíme? Třeba o Héraklovi, Perseovi, Prométheovi, Achillovi či Théseovi. Tematika mytologických hrdinů se samozřejmě objevila i v mnoha filmech. Cestu zmíněného Persea za záchranou krásné Andromedy jsme mohli sledovat ve fantasy filmu Souboj titánů. Ten měl premiéru v roce 1981 a jeho hlavní dva představitelé, Harry Hamilin a Ursula Andressová, se do sebe během natáčení zamilovali. Během dokončování filmu se jim dokonce narodil syn Dimitrij, ale láska skončila již rok po premiéře. To, že tento mytologický příběh je nadčasový dokládá i fakt, že Souboj titánů se dočkal svého remaku ve 3D v roce 2010.

Rytíři, jejichž řád se uděluje dodnes
I ve středověku chodilo po světě mnoho hrdinů, kteří se v této éře označovali za rytíře. Slýcháme o nich přibližně od roku 1000, kdy se jednalo o elitní bojovníky neurozeného původu, u nichž byla rozhodující odvaha a způsobilost v boji. Až postupem času, zhruba ve 12. a 13. století, se k tomu připojily chrabré vlastnosti jako věrnost, štědrost, zdvořilost a čest. Právě rytířství je dodnes chápáno jako určité synonymum k hrdinství a statečnosti. Ne náhodou se dodnes ve Francii (Řád čestné legie) a Anglii (Řád Britského Impéria) udělují rytířské řády, které jsou velmi prestižní událostí. I středověcí rytíři jsou pro filmaře tak trochu nevyčerpatelnou studnicí. Jen o Artušovi bylo natočeno na desítky filmů. Jedním z nejnovějších je Král Artuš: Legenda o meči, který měl premiéru v loňském roce. Režie se ujal Guy Ritchie a hlavní postavu ztvárnil Charlie Hunnam, který aby dosáhl požadované muskulatury, denně dělal 100 shybů, 300 kliků a běhal 8 kilometrů.

A dnes?
Koho za hrdinu považujeme dnes? Určitě toho, kdo je ochoten nasadit vlastí život za záchranu jiných. Neměli bychom ale zapomínat, že statečnost má mnoho podob a je jí třeba i morální odvaha a výdrž. Ocenění si tak určitě zaslouží nejen hasiči, záchranáři, vojáci a veteráni, ale také ti, co obětují život péči o druhé. V případě hrdinství nemusí jít vždy o dramatické a vypjaté situace, ale o psychicky náročné úkony a práci. A na to bychom neměli zapomínat, stejně jako na to, že v našich očích může být hrdina každý. Naštěstí nezapomínají ani filmaři, a tak vzniká nejen spousta dokumentů, ale i filmy jako World Trade Center, který uctil památku zahynulých hasičů při záchranné akci po teroristickém útoku v New Yorku.

Superhrdinovské filmy na televizní stanici AMC:

  • 5. května, 19:45, Batman se vrací
  • 12. května, 19:50, Batman navždy
  • 19. května, 19:45, Batman a Robin
  • 26. května, 19:15, Superman se vrací

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *