Měsíc jógy odstartovala v Centru Černý Most herečka Petra Špindlerová

Centrum Černý Most již od února podporuje nadační fond Yoga Help,  a to pravidelnými lekcemi jógy pro děti zdarma. Úspěšnou spolupráci se chystá ještě více posílit, a potěšit tak všechny příznivce spirituálního cvičení, proto vyhlásilo červen měsícem jógy. Ve svém programu se zaměří na kolébku této prastaré pohybové techniky, na Indii. Oslavy začaly uvedením výstavy fotografií z indického státu Kérala, která bude trvat po celý měsíc. Touto zemí putoval i Robin Pacis. Ten na expozici naváže cestovatelskou přednáškou nejen o východní filosofii a léčivých technikách. Celá akce pak na sklonku měsíce vyvrcholí unikátním festivalem jógy.

Centrum Černý Most otevřelo svůj měsíc jógy 31. května velkolepou vernisáží výstavy fotografií z indického státu Kérala. Obrazy zachycují například unikátní přírodní úkaz „backwaters“, síť vodních kanálů, díky které je toto místo specifické svou flórou a faunou. K vidění jsou také snímky ze života indické hinduistické učitelky Maty Amritanandamayi, zakladatelky organizace Embracing the World, též známé jako Amma (matka) a objímající svatá. Svým objetím, jímž rozdává od konce 70. let tzv. darshan (božský zážitek), mění lidské životy. Ašrám Amritapuri, její domovina, se díky ní stalo centrem duchovní a humanitární činnosti a významným poutním místem
navštěvovaným lidmi z celého světa. Fotografie budou veřejnosti k dispozici po celý červen.

Na začátku června přijde o tomto malém, avšak velmi rozvinutém státu ležícím na břehu Arabského moře, vyprávět cestovatel a vyznavač východní filosofie Robin Pacis. V Kérale strávil celých pět měsíců. Podělí se o zážitky z návštěvy Amritapuri, hovořit bude také o unikátním systému řek a lagun či o  léčivých technikách, které se snaží integrovat do každodenního života. Přednáška se pod záštitou Nadačního fondu Yoga Help uskuteční 5. června od 18 hodin ve velkém sále multikina CineStar.

K Indii neodmyslitelně patří i pohybová technika označovaná za cestu osvobození – jóga. „Rádi bychom potěšili všechny příznivce tohoto cvičení. V rámci mezinárodního týdne jógy se 23. června uskuteční u nás v Centru Černý Most unikátní festival zaměřený výhradně na tento druh pohybu,“ zve k účasti na jóga festivalu marketingová manažerka Centra Černý Most Michaela Matlasová. Registrovaní zájemci začnou den v 9 hodin s Irenou Štětinovou, jednou ze zakladatelů buddhistického centra Bodhi Path Praha, ranní meditací klidného spočívání. Své zkušenosti s Vinyása jógou přijde jménem Yoga Help čtvrt hodiny před desátou hodinou návštěvníkům předat Petra Špindlerová, která také zastane roli moderátorky celé akce. „Lekci Vinyása jógy jsem pojala ve „velkém stylu“. Odehraje se v hlavní pasáži na Central Plaza, zapojit se do ní tedy mohou i náhodní kolemjdoucí. Výuka navíc proběhne netradičním způsobem, je opravdu na co se těšit, “ dodává k programu spoluzakladatelka Nadačního fondu Yoga Help herečka Petra Špindlerová. Tato speciální lekce je vhodná i pro rodiče, zároveň s ní proběhne v zálivu u multikina CineStar cvičení pro děti s doprovodným programem, kde bude možné své ratolesti bezpečně ponechat. Před polednem se pak u DM drogerie otevře pod vedením Kristýny Žabžové alias Art by Tyna výtvarná dílna tečkovaných mandal na plátno. Každý zúčastněný si z ní odnese vlastní malbu domů. Jitka Janešová uzavře festival unikátním workshopem léčivé hormonální jógy pro ženy, jejíž výuka začne v 11:15. Ta pomáhá například při potížích s otěhotněním, menopauzou, upravuje funkci štítné žlázy a eliminuje stres. Jóga festival Centra Černý Most si nenechají ujít ani známé osobnosti jako jsou herečky Markéta Plánková, Anna Kulovaná nebo bývalý fotbalový reprezentant Václav Němeček.

Možnost zkusit si toto spirituální cvičení poskytuje Centrum Černý Most pravidelně svým nejmenším návštěvníkům. Ve spolupráci s výše zmiňovaným Nadačním fondem Yoga Help pořádá lekce jógy pro děti předškolního věku zdarma. Jóga rozvíjí jejich motorické schopnosti, paměť i pozornost a lépe se tak učí vnímat své tělo, respektovat sebe i ostatní. Výuka probíhá každé pondělí od 15:15 v zálivu u multikina CineStar.

Centrum Černý Most přispěje za festival, stejně jako za dětské lekce, na pomoc diabetikům, seniorům, sociálně slabým, dětem s ADD, ADHD, autistům a dalším, kterým se Yoga Help věnuje. Největší část příspěvku poputuje na cvičení jógy v psychiatrické léčebně v Bohnicích, kterému se ve svém projektu 2. Šance věnuje Kateřina Černá. Ten pomáhá klientům procházejícím poslední fází léčby v přípravě na návrat do společnosti. Všichni lektoři se na organizaci festivalu podílejí dobrovolně, bez nároku na honorář. Z důvodu náročnosti či nutnosti absolutní koncentrace jsou na některé části programu omezené kapacity účastníků a je požadována registrace předem.

Více informací naleznete na www.centrumcernymost.cz nebo na www.facebook.com/centrumcernymost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *