5 tipů, jak naspořit dětem pořádný balík

Stali jste se teprve nedávno rodiči malého miminka a kromě hromady jiných starostí přemýšlíte také nad tím, jak své děťátko zabezpečit? Není řeč o nalepování oblých nástavců na ostré hrany stolů, které mají zabránit bolestivému úrazu, ale o finančních jistotách, které můžete pro svého potomka začít střádat hned po jeho narození. Jaké jsou možnosti? Nechte se inspirovat následujícími tipy…

Po narození potomka jsou jisté dvě věci. Za prvé, že se pár měsíců pořádně nevyspíte a za druhé, že se vaše dítě bude chtít po několika letech vaší obětavé péče odstěhovat, osamostatnit a začít budovat svůj vlastní domov. Pokud mu chcete tento nelehký krok usnadnit, bylo by velmi praktické, myslet do budoucna už od jeho narození. „Dětem má smysl spořit hned od kolébky tak, aby startovací částka v 18 letech byla aspoň trochu zajímavá. Účelem šetření je zajištění financování bydlení a také finanční zajištění do budoucnosti. Peníze lze však využít i na jiné výdaje například na kvalitní vzdělání,“ uvádí Tomáš Kofroň, odborník ČMSS. Začněte spořit peníze tak, aby byl start do života pro vaše děti co nejlehčí. Ale jak na to?

Risk je zisk! Zkuste podílové fondy
Pokud patříte do skupiny lidí, kteří chtějí našetřit peníze pro své děti a nebojí se riskovat, začněte si shánět informace o podílových fondech. Při pravidelných splátkách se nemusíte obávat kolísání trhu, protože nákupní ceny se průměrují. Zbavíte se také odvádění daní státu a peníze si můžete kdykoliv vybrat a použít je. Ne pro všechny je ale tento způsob ideální, jelikož není příliš stabilní. A kdo by se chtěl při každém zakolísání finančního trhu nervovat?

Osvědčené stavební spoření
Máte rádi jistotu a pocit, že své peníze ukládáte na bezpečné místo? Pokud chcete svým dětem naspořit peníze s klidnými nervy, založte si stavební spoření u ČMSS. Kvůli regulacím České národní banky je třeba, aby měli mladí lidé něco do začátku. Peníze mohou po letech využít při zakládání vlastního hnízdečka pro rodinu nebo na cokoliv jiného, co budou potřebovat. Smlouva končí po šesti letech, během kterých se vaše peníze zhodnotí co nejvýhodněji. V porovnání s ostatními bezrizikovými produkty nemá stavební spoření od ČMSS konkurenci. Při řádném spoření je dokonce k dispozici úrok navíc a státní podpora, která činí 2000 korun ročně, což se vyplatí. „Mezi zajištěnými produkty s nulovým rizikem je, i díky státní podpoře, nejvhodnější stavební spoření. Nejvhodnější je ukládat 1700 Kč měsíčně, tím získáte od státu největší podporu a dosáhnete zhodnocení až 3,5 %, žádný jiný bezpečný produkt Vám takový výnos nenabídne. Při takovéto měsíční úložce dítěti za 18 let naspoříte zhruba 430 tisíc korun,“ vysvětluje Kofroň.

Spoření na bankovním účtu
Když si založíte běžný účet, nic vám nebrání v tom, spořit penízky pro vaše dítě i tam. Až uznáte za vhodné, obnos mu jen odešlete na jeho vlastní účet, pokud ho bude mít. Bude tak už jen na něm, jak s penězi naloží dál. Nepočítejte však se zhodnocením peněz nebo jakýmikoliv příspěvky od státu. Nic sice neproděláte, ale na druhou stranu ani nic nevyděláte, což může být pro některé silně demotivační.

Peníze do pokladničky!
Ne každý věří bankám a institucím, které jsou určeny na spoření peněz. Ti, co patří do staré školy, si peníze ukládají nejradši doma. Najdou si nějaké bezpečné místo, prasátko, matraci nebo obyčejnou obálku v šuplíku se spodním prádlem a střádají bankovku po bankovce. I to je způsob. Bohužel, zhodnocení peněz neexistuje žádné. Naopak, na našetřenou částku může v průběhu let nepříznivě působit inflace.

Koupě zlaté cihly nebo mince
Investice! Někdo kupuje reality, jiný zase auta nebo mince. Pro potomka, kterému chcete našetřit něco do začátku, můžete udělat něco podobného. Pokud jste v této oblasti dobře informovaní a chcete vsadit svoje peníze na jednu kartu, směle do toho. Při takovéto investici je však nutno myslet na náklady, které se budou muset vydat s pojištěním, zabezpečením a uskladněním dané věci. Zisk z tohoto druhu investic je tudíž nejistý a rodiče by mohli přijít nejenom o svůj čas vložený do nastudování dané problematiky, ale také o peníze.

Pořádně se rozmyslete!
Variant, které můžete vyzkoušet je zkrátka mnoho. Proto je velice důležité zamyslet se, co vlastně do budoucna chcete. Pro ty, kteří jsou, co se týče financí, konzervativní, se nejvíce hodí stavební spoření. To zaručuje jistý a zajímavý výnos a téměř nulové podráždění nervů. Jsou ale i tací, kteří při vidině většího zhodnocení financí raději riskují a návaly stresu při kolísání finančního trhu jim nevadí. V těchto případech se ale může velice snadno vyplnit pořekadlo: Lehce nabyl, lehce pozbyl.

Zdroj: ČMSS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.