Podzimní úklidová revize, kterou stačí udělat jednou za rok

Zatímco jarní úklid zná každá domácnost, na ten podzimní se často zapomíná. Většina měst a obcí přitom v tomto období zabezpečuje zpřístupnění velkoobjemových kontejnerů, které přímo vybízí k inventuře domácnosti nebo zahrady. Podívejte se spolu s námi na pár podzimních úklidových tipů, na kterých je nejlepší to, že je stačí zrealizovat z pravidla jednou ročně.

1) Záclony a závěsy
Když je řeč o prachu, většina lidí myslí na nábytek nebo podlahy, ale zamysleli jste se někdy nad tím, kolik prachu se během celého roku usadí na záclonách a závěsech? Jejich vyčištění je přitom celkem jednoduché, stačí mít na paměti pár zásad. V případě záclon volíme praní v programu pro jemné prádlo na maximálně 30 °C a po vyjmutí z pračky je rovnou – ještě vlhké – zavěste na okna. To samé platí i pro závěsy, avšak ty před zavěšením můžete ještě vyžehlit.

2) Dveře a okna
Ne, nehovoříme o čištění dveří a umývání oken, ale o celkové údržbě. Dveře a rámy nestačí pouze vyleštit, ale aspoň jednou ročně zkontrolovat kliky a panty a v případě potřeby je promazat olejem bez abraziv. V případě oken se kromě skel zaměřte i na okenní rámy, kde se v průběhu roku hromadí všechno možné – od prachu až po mrtvý hmyz – a nevynechte ani těsnění.

3) Spotřebiče
Nezapomeňte, že aspoň jednou ročně je potřeba řádně vyčistit i pračku a sušičku, sporák, myčku, chladničku, mikrovlnku nebo rychlovarnou konvici. Dbejte přitom na to, abyste čistícími prostředky neudělali více škody než užitku a snažte se maximálně využívat jemné hadříky bez agresivních chemických prostředků. Ideálním řešením je šetrný mikrohadřík Actifibre od Viledy, který kombinuje absorpční vlastnosti houby a čistící účinky mikrovlákna. Se špínou si navíc poradí i bez chemických čistících prostředků – stačí jej navlhčit ve vodě.

4) Špajzka, potravinové skřínky a poličky
Toto může znít jako pořádná otrava, ale čím více si dáte záležet, tím více bude okolí vašich potravin čisté a tím lepší přehled budete mít. A je dost možné, že navíc objevíte hromadu potravin po záruce, které jen zbytečně zabíraly místo. Taktika je jednoduchá – vyberte všechno, regály pořádně vytřete, a když vytřídíte to, co skutečně potřebujete, můžete potraviny uložit zpět tak, abyste měli přehled aspoň do dalšího podzimu.

5) Sklep anebo garáž
Podzimní revize by rozhodně neměla obejít sklep nebo garáž, ze kterých se často stávají nepřehledná skladiště zbytečností od výmyslů světa. A když jsou na podzim k dispozici i velkokapacitní kontejnery, lepší čas na „debordelizaci“ garáže snad ani neexistuje. Nejdůležitější je vytřídit a vyházet zbytečnosti a ostatní věci logicky zorganizovat. O podlahu se postará multifunkční smeták Vileda Quick & Clean, jež je vhodný na všechny druhy tvrdých podlah a který si snadno a rychle poradí s prachem, vlasy i s větší špínou.

A na závěr nezapomeňte, že čím víc energie investujete do podzimní úklidové revize, tím méně práce budete mít při vánočním úklidu anebo na jaře.

Foto: Vileda

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *