Přichází velký zlom pro LGBT komunitu? Budou moci uzavřít sňatek lidé stejného pohlaví?

Možnost uzavřít sňatek lidem stejného pohlaví podporuje v České republice 65–68 %[1] lidí. V úterý 9. 10. 2018 se konalo v prostorách Parlamentu České republiky veřejné zasedání, kde se tato otázka diskutovala. Zástupci agentury Jsme fér, kteří celou věc iniciují, se střetli se zástupci Aliance pro rodinu, která by naopak chtěla ústavně ukotvit manželství pouze mezi mužem a ženou. Jak vše dopadne se dozvíme na zasedání Poslanecké sněmovny dne 31. 10. 2018, kde je to téma zařazeno jako pevný bod jednání. Zapíše se toto datum do dějin?

Sňatky uzavírají lidé ne pohlaví
Říká se, že láska nezná hranic. Podstatou manželství je láska mezi dvěma lidmi. Uznání manželství stejného pohlaví vyšle jasný vzkaz, že gayové a lesby si zaslouží respekt. “Když se dva dospělí lidé milují, měli by mít možnost zajištěného partnerského života v manželství bez ohledu na svou sexuální orientaci”, myslí si 75 % Čechů a Češek[2].

Doba se mění…
Společnost se neustále vyvíjí. Můžeme to sledovat na průběhu dějin. Ve 20. století dostaly ženy právo volit, v 19. století byla až na výjimky žena chápána jako nesvéprávná bytost v submisivním vztahu vůči svému manželovi, který byl rozhodujícím členem rodiny. Kdyby se žádný velký krok nikdy nestal, nebyli bychom tam, kde jsme. Za zmínku stojí i rasová segregace a domněnka, že lidé černé pleti jsou méněcenní. Na planetě je momentálně 25 států, které homosexuální sňatky povolují. Většina z nich umožňuje sezdaným párům i adoptovat děti. V těchto zemích žije necelá 1 miliarda lidí. Na seznam zemí, kde je manželství pro všechny uzákoněno, patří například USA, Kanada, Austrálie, Nový Zéland, Uruguay, Argentina, Brazílie, nebo Jihoafrická republika.

Prvním evropským státem, který zlegalizoval manželství párů stejného pohlaví, bylo v roce 2001 Nizozemsko, tím posledním je zatím Rakousko. Patří mezi ně i silně religiózní země jako Španělsko, Irsko nebo třeba Malta. Kromě Itálie a Švýcarska do tohoto výběru spadá i celá západní Evropa. Například ve Španělsku stoupla podpora manželství pro všechny po jeho přijetí na 84 %, v Irsku na 80 % a ve Švédsku dokonce na 90 %[3].

Velká podpora
Tenistka Martina Navrátilová, zpěvačka Jitka Zelenková, herečka Simona Stašová nebo herci Petr Vančura a Jan Cina jsou nejen podporovateli celé iniciativy, ale i lidmi, kteří si za svými názory stojí. Mezi další známé podporovatele patří Osmany Laffita, který již několik let žije v manželském svazku, ale musel ho uzavřít v Belgii.

Zdroj:
[1] (1) 67%, agentura Median, průzkum pro Český rozhlas, červenec 2016 (http://www.median.eu/cs/wpcontent/uploads/2016/07/1516421_Bleskovy_pruzkum_2016_III_homosexualove.pdf), (2) 65%, agentura Pew Research, květen 2017 (http://www.pewforum.org/2017/05/10/social-views-and-morality/#limitedsupport-for-legalization-of-same-sex-marriage), (3) 68%, agentura New Market Search, červenec 2016, zpracované pro Prague Pride z.s

[2] Výzkum agentury Median pro zadavatele Prague Pride z.s., “Postoje k LGBT”, únor 2018

[3] http://www.queergeography.cz/sexualni-obcanstvi/mapa-podpory-rovnosti-manzelstvi-evropa/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.