Nezapomeňte na Desatero bezpečnosti na horách!

Znáte pravidla bezpečného pohybu na horách v zimě? Měli byste, ať už se chystáte do volného terénu pěšky, na sněžnicích nebo na skialpových lyžích. „Do hor se chodí s respektem. Nebezpečí zde je a bude. Zodpovědným chováním ho lze snížit na minimum, ale nikdy nejde úplně vytěsnit,“ říká horský vůdce Gabo Adamec.

Evropské noviny v minulosti několikrát rozčeřily články o české tragédii v Alpách a o údajném nezodpovědném chování našich skialpinistů. „Situace se ale v poslední době výrazně zlepšila. Nevidím žádný rozdíl ve vybavení mezi českými skupinami a zbytkem světa. Stále jsou ovšem rozdíly v systému vzdělávání horských vůdců,“ říká Gabo Adamec ze společnosti Dynafit, která vyrábí špičkové skialpové vybavení a oblečení. V Alpách mají jednotný vzdělávací systém, který zastřešuje Alpeverien. U nás jednotná pravidla neexistují. Vzdělávání zajišťuje Česká horská služba, horští vůdci se také školí u Asociace profesionálních učitelů lyžování a lyžařských škol, mimo to existuje řada kurzů různé úrovně. „Většinou je velice těžké odhadnout skutečnou úroveň a znalosti lektorů o lavinové problematice,“ dodává Gabo Adamec.

Ve sportu se ale vždy najdou lidé, kteří mají větší předpoklady se přeceňovat, je to dáno věkem a také vybranou aktivitou. „Freerider bude mít větší předpoklady ke zvýšenému riziku než člověk, který se jde jenom kochat horskými výhledy,“ upozorňuje Gabo Adamec a přidává praktické desatero základních pravidel na túře ve volném terénu v zimě:

  1. Zkušený parťák nade vše. Kdo se ve volném terénu teprve začíná pohybovat, měl by mít vedle sebe někoho zkušeného, který ho do problematiky uvede, vysvětlí základy bezpečného chování, upozorní na možné nebezpečí. Pak už je to jen o sbírání zkušeností, absolvování lavinového kurzu a učení se.
  2. Na skialp jen v dobré kondici. Skialpinismus je vytrvalostní sport. Je nutné počítat s tím, že si potřebuji nechat sílu na sjezd dolů. Je také dobré se obléci podle tempa, kterým se budu pohybovat. Jinak se obleče závodník a jinak někdo, kdo se kochá a pohybuje pomalu. Určitě musí mít kvalitní funkční prádlo: pro rychlé aktivity syntetiku, pro pomalé je ideální oblečení z merino vlny. Další vrstvu by měla tvořit buď softshellová, nebo hybridní bunda, která kombinuje to nejlepší z více materiálů. Do batůžku je nutné přibalit něco na zateplení pro sjezd a zastávky a něco nepromokavého pro případ sněžení.
  3. Trasu vybírejte pečlivě. Vždy je nutné dbát na zodpovědný výběr túry podle sněhových a lavinových podmínek a podle skupiny (brát ohledy na nejslabšího člena skupiny je samozřejmost). Túru je vždy nutné kvalitně a zodpovědně připravit.
  4. Lavinová výbava s sebou. Každý, kdo se vydává do volného terénu, musí mít kompletní lavinovou výbavu a musí ji umět správně používat. Jedná se o lavinový vysílač/přijímač (je důležité zkontrolovat stav baterie a při kapacitě nižší než 50 procent ji okamžitě vyměnit), lopatu (aluminiovou, plastová se v mrazu a tvrdém sněhu láme), sondu, lékárničku, náhradní oblečení (rukavice, čepice, izolační vrstvu, pití a jídlo termosku).
  5. Sledujte lavinovou předpověď. Před odchodem na túru si prověřte lavinovou předpověď a správně ji vyhodnoťte. Do telefonu si uložte čísla na místní horskou službu. Anebo si stáhněte aplikaci záchranka v Alpách – Notruf. Vždy je rychlejší mluvit přímo s místní horskou službou. Během túry je dobré kontrolovat dostupnost signálu. V případě nehody mimo signál je snazší vyslat jednoho člena skupiny na místo, kde byl naposledy signál. Šetří to čas.
  6. Buďte dosledovatelní. V průběhu túry je nutné dělat přestávky a vždy vědět, kde přesně se nacházím. Nezbytný je plně nabitý mobil a raději také power banka. Pro skupinu přijde vhod bivakovací pytel.
  7. Pozor na rozestupy. Dalším pravidlem při výstupu je dodržování bezpečné vzdálenosti podle terénu. Pokud sklon terénu přesahuje 30°, dodržujeme desetimetrovou vzdálenost mezi jednotlivými členy skupiny. Při sjezdu se sklonem do 35° dodržujeme rozestupy 30 metrů a při sjezdu o sklonu nad 35° se sjíždí jednotlivě.
  8. Vyhněte se pádům. Stejně důležité je také vybrat terén pro sjezd tak, aby ho všichni bezpečně sjeli bez pádu. Každý pád zvyšuje riziko pro celou skupinu.
  9. Ve volném terénu se pohybujte v menší skupině, ideálně maximálně šesti lidí.
  10. Vždy respektujte přírodu.

Výbava do volného terénu:
Lavinový vyhledávač MICRO: Nejmenší a nejlehčí lavinový vyhledávač na trhu s jednoduchým ovládáním. Disponuje fotočidlem, které umožňuje vyhledávači přepínat z vyhledávacího režimu do režimu vysílání, zatímco se soustředíte na záchranu. K obsluze slouží pouze jedno tlačítko a přepínač zapnout/vypnout. Cena: 8 790 Kč.

Lehká teleskopická lopata C 660: Teleskopickou lopatu s „C“ rukojetí ocení praváci i leváci. Snadno se s ní manipuluje i v tlustých rukavicích. Má Quick-Lock-System – lopata rychle a snadno zapadne do zámku. Cena: 1 790 Kč.

Lavinová sonda Pieps: Umožňuje velice rychlé sestavení pomocí náběžné hrany a klipu. Váží 285 g, je dlouhá 260 cm a po sbalení zabere 42 cm. Cena: 1 390 Kč.

 

Skialpové lyžáky Dynafit Hoji Pro Tour: Tyto skialpové boty jsou horkou novinkou oceněnou na loňském ISPO v Mnichově. Svůj název získaly podle světově proslulého freeridera Erica „Hoji“ Hjorleifsona, který se podílel na jejich vývoji. Jsou určené pro náročné sjezdy a nabízejí komfort při výstupu. Jazyk skeletu se snadno odklápí, aby se do bot dalo lehce vklouznout. Vyrábějí se v asfaltové, oranžové či modrozelené barvě. Cena: 15 200 Kč.

 

Dětské lyže SL 80 s vázáním ST Rotation 7: Jedná se o první lyže, při jejichž konstrukci se myslelo výlučně na děti, teenagery a dospěláky lehké váhy. Zkratka SL znamená Short & Light – krátké a lehké. Vyrábějí se v délkách 129, 139, 149 a 159 cm a dodávají se s vázáním speciálně konstruovaným pro děti ST Rotation 7. Své upotřebení najdou i na sjezdovce v jarním firnu. Cena: 17 680 Kč.

Dámská bunda Dynafit TLT 3 L: Nejlepším dámským pomocníkem na skialpech je kvalitní bunda. Takovou je lehká, snadno sbalitená, větru a vodě odolná skialpinistická bunda TLT 3L. Je vyrobená z polyamidu a elastanu, strečového materiálu, který umožňuje dokonalou svobodu pohybu. Bunda má také kapuci kompatibilní s helmou a prostornou náprsní kapsu na pásy a jiné drobnosti. Cena: 6 900 Kč.

Zdroj: Dynafit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *