Víte, co se s námi děje, když běháme?

Na světě možná neexistuje člověk, který by neslyšel o pozitivních účincích běhání. Běh prodlužuje život, snižuje riziko infarktu a při samotném běhu se nám v těle uvolňují všechny hormony, které pozitivně ovlivňují naší psychickou pohodu. Jaká je však pravda? Skutečně je běh pro tělo tolik přínosný? Na druhou stranu někteří jednotlivci však také tvrdí, že během si můžeme zničit klouby. Takže otázka zní – je pro nás běh přínosem?

Jak se mění naše tělo?
Než si vůbec můžeme tuto otázku zodpovědět, musíme si rozebrat co naše tělo při běhání prožívá a jaké to má důsledky. Nejdříve si vezmeme fyzickou stránku věci. Kromě toho, že běh je jedním ze sportů, které nejlépe dopomohou k rychlému úbytku váhové hmotnosti, je mimořádně důležitý také pro naše srdce a cévy. Vytrvalostním tréninkem totiž dosáhnete účinného a trvalého posílení srdečních stěn a rozšíření srdečních dutin. Riziko infarktu a jiných srdečních onemocnění je pak mnohem nižší.

Běh je také výborným sportem pro posílení imunity, takže se běžci spíše vyhnou riziku nachlazení, chřipky a podobným onemocněním, pro toto období typických. A pozor, a to i v případě, že pravidelně běhají v těch horších zimních podmínkách. Běh může být navíc účinným řešením proti bolestem zad nebo špatnému dýchání. Zvláště lidi, kteří mají sedavé zaměstnání a denně se hrbí nad svými počítači mohou mít pocit, že se jim špatně dýchá. Příčinou většinou právě bývá právě stažení bránice a plic. Naproti tomu běžci jsou při svých výkonech nuceni narovnat se a dýchat hluboce, což je pro správné okysličování mozku nezbytné.

Někdo může oponovat, že při běhu je vysoká pravděpodobnost, že si zničí klouby. Když si však dáte pozor na to, abyste prováděli správnou techniku běhu, měli také řádné obutí a zbytečně se nepřetrénovávali, kloubům vůbec nemusíte uškodit. Pokud nevíte jak na to, zajděte do běžeckého centra, kde vám se vším pomohou. „V našem běžeckém centru Running Mallu můžete vyzkoušet běžecké tréninky s profesionály nebo si nechat změřit správnou techniku došlapu, což je nejlepší způsob, jak vybrat běžecké boty na míru,“ říká jeden z trenérů RunCzech Martin Levý.

Navíc je dokázáno, že běh podporuje dlouhověkost, protože aktivní běžci nebo sportovci se v průměru dožívají mnohem déle než lidé, kteří žádný sport nedělají!

Vliv na psychické zdraví
Všechny zmíněné fyzické výhody se vám jistě podepíší i na samotném psychickém zdraví. Může to být lepší prokrvení organismu, které způsobí hezčí pleť a komplexně zdravější tělo, nebo vysněný úbytek váhy, který dodá zdravé sebevědomí. Avšak i samotné běhání vám skrz vyplavené hormony dodá to pravé štěstí. Každý z nás už jistě slyšel o endorfinech. Lépe známých pod pojmem hormony štěstí. Pocit štěstí má v našem těle na starosti hypofýza, která jej do těla a těsně po běhu vydává. Samotný hormon štěstí přispívá k dobré náladě a zahání všechny smutky a úzkosti. Hormon, který vzbuzuje fantazii a posiluje cílevědomost v nás samých, se nazývá dopamin. Pomocí intenzivních a silových tréninků dostáváme do těla také testosteron, který postará o stále lepší a lepší výkony.

Když si tedy sečteme všechna pro a proti – zvednout se, vyhradit si nějaký čas týdne na tréninky, nám to vzhledem ke všem těm výhodám, přijde jako velmi malá oběť. Pozitivní výsledky se navíc dostaví už během celého procesu. Přidejte se i vy do běžecké komunity, a protože v RunCzech teamu razí heslo „All Runners Are Beautiful“, srdečně jsou zvány všichni, kteří se chtějí stát součástí strhujícího běžeckého světa.

*All Runners Are Beautiful je způsob, jakým RunCzech vítá všechny – a opravdu všechny – ve strhujícím běžeckém světě. Ve světě zdravého životního stylu, zábavy a přátelství. Je to hold každému, kdo se o sebe stará natolik, aby mu stálo za to každé ráno utáhnout tkaničky běžeckých bot, a sám sobě si slíbí, že bude zase o trochu lepší. Právě tohle je pravé vítězství, to v našich myslích. Nemusíme nutně vyhrát přímo na trati. Samotná snaha a chtít si to užít úplně stačí. All Runners Are Beautiful vypovídá o tom, jak vnímáme běh. Vypráví příběhy. Může být osobní výzvou na závodě nebo pomalým během skrz ranní podzimní les. Běhání je radost, o tom to celé je. A každý – ať už mladý, starý, tlustý, hubený, pomalý nebo rychlý – kdo má chuť být součástí tohoto perfektního a nádherného sportu, je vítaný. Je milovaný. Je krásný.

Zdroj: RunCzech 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *