Jak si udržet krásné a zdravé dásně?

Někteří z nás mají na pohled překrásné zuby i zdravé dásně a přitom se může zdát, že pro to nemusí ani nic udělat. Přesto i tito „šťastlivci“ mohou mít problémy, které nemusí být na první pohled patrné. Jaký je tedy recept na dokonalý úsměv?

U kartáčku řešte správnou tvrdost a štětiny
Znáte ty pocity nespravedlnosti, když sedíte v zubařském křesle, a při kontrole vám zubní lékař objeví další zubní kámen nebo třeba i kaz? Víte, že si zuby čistíte pravidelně, a dokonce tomu věnujete i potřebný čas, tak kde je problém? Možná totiž zapomínáte na jednu z nejdůležitějších věcí, a to nedostatečné odstranění zubního plaku, a to zejména podél linie dásní. Možná někdy pospícháte a přejedete jen kartáčkem po zubech nahoru a dolů. Víte, ale že je potřeba věnovat zvýšenou pozornost také důkladnému odstranění plaku tvořenému přímo u dásní?

Pokud vlastníte manuální zubní kartáček a nechce se vám do kartáčku dále investovat, pořiďte si ještě kartáček jednosvazkový. Tím si pak opatrně čistěte špatně dostupné prostory včetně prostoru podél linie dásní. Chcete-li ale ušetřit spoustu času a námahy, vsaďte na elektrický zubní kartáček. Speciálně ten s oscilačně-rotačně-pulzační technologií čištění se vám důkladně, ale šetrně, dostane až k plaku usazenému u dásní. Pulzace plak narušuje a oscilačně-rotační pohyb ho zase důkladně odstraní.

Při výběru kartáčku je potřeba věnovat pozornost tvrdosti štětin. Čištění zubů s příliš tvrdými štětinkami může být nepříjemné a může vést k tomu, že člověk si nevydrží čistit zuby ani dvě minuty, což je zubními lékaři minimální doporučovaná doba čištění. Naopak při čištění měkkým kartáčkem mnoho lidí na kartáček příliš tlačí, protože mají pocit, že musí zuby pořádně drhnout, aby zubní plak odstranili. Přílišným tlakem si ale mohou přivodit problémy, jako jsou ustupující dásně a abraze skloviny. Klíčem je si vybrat takový kartáček, aby s ním bylo čištění zubů příjemné a zároveň je potřeba si dát pozor na nadměrný tlak. Nadměrným tlakem se snižuje účinnost čištění – ohnutá vlákna neodstraňují efektivně plak a při dlouhodobém čištění nesprávnou technikou může dojít až k poškození měkkých i tvrdých tkání ústní dutiny.

Možná příliš tlačíte
U manuálních zubních kartáčků je míra správného tlaku těžko rozpoznatelná. Většinou lidé při čištění příliš tlačí, aby měli ten „správný“ pocit vyčištěných zubů. Toto mínění je však špatné. Máte-li problém s odhadnutím správné míry tlaku, není nic pohodlnějšího, než si pořídit ten správný elektrický kartáček, a vyhnout se tak negativnímu dopadu na vaše zuby i dásně. Avšak ne všechny kartáčky na trhu v sobě mají zabudovaný senzor tlaku. Tím se může pochlubit například kartáček s technologií Gum Guard – Oral-B Genius 10000. Budete-li během čištění vyvíjet na zuby přílišný tlak, kartáček vás upozorní pomocí zvukové signalizace a červeného světla a zároveň zreguluje veškerý pohyb kartáčkové hlavice, až dokud tlak na kartáček neuvolníte.

Pouze kartáček nestačí
Jak už asi mnozí z vás ví, používat pouze kartáček nikdy nestačí. Obecně platí, že elektrické zubní kartáčky vyčistí zuby téměř dokonale a mnohem lépe než manuální kartáčky. V boji se zubním plakem je ale také nutné používání mezizubních kartáčků, zubních nití a samozřejmě pravidelné navštěvování dentální hygieny.

Když mezizubní kartáčky začínáte používat, může se stát, že vám budou dásně krvácet. Krvácení se vůbec nemusíte děsit, v tomto případě to totiž znamená, že se bakterie v těchto místech usadily a vy se jich musíte pravidelným čistěním postupně zbavit. Dejte si také pozor na správnou velikost mezizubního kartáčku. Vždy by vám měl sedět „tak akorát“. Problém s velkým mezizubním kartáčkem je, že čištění s ním je nepříjemné a zároveň není efektivní. Vlákna kartáčku se v mezizubním prostoru musí umět narovnat, protože ohnutá vlákna plak efektivně neodstraní. Naopak pokud je kartáček příliš malý, pak vlákna nedosáhnou na povrch zubu a to hlavně proto, že mezizubní prostor nemá konstantní šířku.

Mezi další „must have“ patří také zubní niť. Pro zdravé dásně je důležité, aby niť zajela až úplně k dásni a zpět. Pokud se naučíte používat správný kartáček, mezizubní kartáčky ve správných velikostech a zubní nitě, máte vyhráno.

Pro lidi s rovnátky nebo s potřebou mít pocit profesionálně vyčištěných zubů a dásní jsou tu pak různé ústní spršky. Ty pak mohou pomoci zneškodnit bakterie způsobující zánět, či odstranit zbytky jídla a nečistot zachycených například v rovnátkách nebo implantátech.

Když si osvojíte pár základních triků, správnou techniku čištění zubů a pořídíte si k tomu to správné vybavení, péče o vaše dásně a vůbec celou ústní dutinu pak bude hračka. Takovou péči pak oceníte nejen teď, ale i v budoucnu, kdy se vám časová a třeba i finanční investice vrátí v podobě zdravých dásní a zubů.

Zdroj: Oral B

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *