Nastartuje se pomocí běhu!

Pokud se vám ráno vstává špatně, s pocitem veškeré tíhy světa, cítíte se jak zombie a při pomyšlení, že zítra budete vstávat znova, vám vyskakuje husí kůže, máme pro vás řešení. 

Nepatříte-li mezi ty šťastlivce, kteří překypují energií přirozeně již od brzkého rána, pomůže vám rozcvička. A co může být lepší, než si dát kolečko kolem baráku? Ranní běh vám totiž perfektně nastartuje metabolismus a dodá potřebnou energii. Věřte, že do práce pak budete chodit probuzení, svěží a nabytí.

Proč běhat ráno?
Ranní běh je nejlepším řešením pro ty z vás, kteří mají sedavé zaměstnání, protože pokud se dostatečně nerozcvičíte a nezahřejete svaly, může se vám stát, že budete nesoustředění a unavení celý den. Toužíte-li zhubnout nějaká ta kila, běh po ránu je pro vás nejvhodnějším časem. Pokud se totiž rozproudíte už ráno, tělo bude celý den všechny přebytečné tuky lépe spalovat. „Vyhněte se však dnes už známým mýtům o nesnídání. Tělo po osmihodinovém spánku potřebuje načerpat energii, kterou může přijmout jedině ze snídaně,“ radí trenér RunCzech Martin Levý.

Každé ráno navíc máte při běhu šanci popřemýšlet o tom, co všechno potřebujete a chcete ten den dokázat. Tím si uspořádáte priority v hlavě a start do nového dne bude mnohem uvolněnější a pozitivnější. Navíc tím, že se překonáte, přivstanete si a uděláte něco pro to, abyste měli lepší den, na sebe můžete být pyšní a cítit se dobře. Naopak běh večer pro někoho může být symbolické uzavření celého dne a forma jakési relaxace, po náročném shonu v práci. Pokud jste zarytí zastánci večerního pohybu, nechoďte však běhat příliš pozdě, protože se vaše tělo nastartujte natolik, že nebudete moci usnout. Nezapomínejte si obléci také reflexní prvky, jak večer, tak v zimních ránech, kdy slunce vychází o něco později.

Co jíst?
Jak už bylo zmíněno, před vyběhnutím si dejte lehkou snídani. Bez ní byste se totiž mohli cítit spíše vyčerpaně, slabě a bez energie. Před během volte kombinaci dobře stravitelných sacharidů a bílkovin. Může to být třeba ovocný koktejl nebo čerstvé ovoce s jogurtem. Samozřejmě v rozumné míře. Druhou, vydatnější snídani si můžete dát až po běhu. Mohou to být vajíčka na jakýkoliv způsob nebo celozrnný chléb s krémovým sýrem. Hlavně si nedávejte žádné potraviny bez výživové hodnoty jako jsou různé sušenky, buchty či zákusky, „za odměnu“. To by se všechna snaha minula účinkem. Nezapomínejte ani na dostatečnou a pravidelnou hydrataci. Po probuzení by měl člověk vypít minimálně jednu sklenku čisté vody. Chcete-li dopřát tělu navíc nějakou tu energii, přidejte citrón. Minerální vody pijte až v průběhu dne a slazené nápoje nejlépe vůbec.

Hlavně vydržet
I když to může být ze začátku těžké, začít vstávat o něco dříve a donutit se k pohybu, zkuste to vydržet. První týden může být náročný, ale pak zjistíte, že bez svého ranního rituálu nebudete moci být. Jednou z vašich motivací může být vytvoření si nějakého cíle. Již nyní v RunCzech otevřeli možnost registrovat se na závody, které se začínají příští rok na jaře. Můžete zkusit různé typy, od městských závodů po běh v přírodě. Na výběr jsou také různé úrovně. Zkušení nebo odvážní mohou zkusit maraton či půl maraton, a ti co s během začínají rodinný běh na 3 km nebo štafetu na 5 km. A nezapomeňte, že „All Runners Are Beautiful“*, protože každý, kdo chce patřit mezi běžeckou komunitu, je srdečně vítaný.

Jelikož se to ve skupince lépe táhne, tak do této výzvy přizvěte i vaše kamarády a můžete trénovat společně. Zahoďte všechny výmluvy a hoďte se do kondice společně. Stačí půl hodinka denně a vaše dny budou mnohem efektivnější. A navíc ranní ptáče dál doskáče!

*All Runners Are Beautiful je způsob, jakým RunCzech vítá všechny – a opravdu všechny – ve strhujícím běžeckém světě. Ve světě zdravého životního stylu, zábavy a přátelství. Je to hold každému, kdo se o sebe stará natolik, aby mu stálo za to každé ráno utáhnout tkaničky běžeckých bot, a sám sobě si slíbí, že bude zase o trochu lepší. Právě tohle je pravé vítězství, to v našich myslích. Nemusíme nutně vyhrát přímo na trati. Samotná snaha a chtít si to užít úplně stačí. All Runners Are Beautiful vypovídá o tom, jak vnímáme běh. Vypráví příběhy. Může být osobní výzvou na závodě nebo pomalým během skrz ranní podzimní les. Běhání je radost, o tom to celé je. A každý – ať už mladý, starý, tlustý, hubený, pomalý nebo rychlý – kdo má chuť být součástí tohoto perfektního a nádherného sportu, je vítaný. Je milovaný. Je krásný.

Zdroj: RunCzech 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *