Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Celebrity

Ivan Trojan se stane Šarlatánem v režii Agnieszky Holland

Šestinásobný držitel Českého lva Ivan Trojan se už v dubnu opět postaví před filmovou kameru. Tentokrát v roli léčitele v životopisném historickém dramatu Šarlatán podle scénáře Marka Epsteina, které bude režírovat světově uznávaná polská režisérka Agnieszka Holland.

Snímek inspirovaný skutečným osudem lidového léčitele Jana Mikoláška je zajímavou hereckou příležitostí nejen pro Ivana Trojana, ale také pro jeho osmnáctiletého syna Josefa Trojana. Ten ztvární tuto osobnost s výjimečnými schopnostmi v mladším věku. Výraznou postavu léčitelova asistenta si zahraje talentovaný slovenský herec Juraj Loj.

Strhující životní příběh muže, jenž díky svým nevysvětlitelným schopnostem pomohl podle dobových zdrojů více než pěti milionům pacientů, se odehrává v průběhu několika desetiletí. Léčitel Jan Mikolášek bez ohledu na dobu a režim, bez lékařského vzdělání a bez předsudků diagnostikuje a bylinkami léčí nemocné ze všech společenských vrstev, i když sám bojuje se svými vnitřními démony. „Léčitelství mě vždy zajímalo. To, že je nějaký člověk schopen se tak silně zahloubat do těla a duše jiného člověka, že zjistí, co v něm je… Mikolášek byl neuvěřitelně chytrý, intuitivní, ale zároveň racionální diagnostik, který dokázal bylinkářstvím lidem skutečně neuvěřitelně pomáhat,“ řekla režisérka Agnieszka Holland o hlavní postavě snímku, který zachycuje velkou část dějin 20. století.

„Jde o příběh člověka výjimečného, ale zároveň velmi nejednoznačného. Ví, že zachraňuje životy, umí pomoct lidem, ale zároveň si uvědomuje, že potřebuje pomoct i sám sobě. A ten svár v něm je další dramatickou linkou příběhu,“ dodal Ivan Trojan, který přiznává, že tento film je pro něj velká výzva. „Navíc Mikoláška v mladším věku ztvární můj druhorozený syn. Jsme si přece jen podobní, Agnieszku zaujal, a ukázalo se, že to bude asi nejlepší řešení,“ doplnil herec, který s polskou režisérkou natočil například už film Hořící keř.

Do štábu si režisérka vybrala osvědčené kolegy a zároveň držitele několika Českých lvů a dalších ocenění. Za kameru se postaví Martin Štrba, architektem je Milan Býček, kostýmní výtvarnicí Katarína Štrbová Bieliková. Střih Pavel Hrdlička a o hudební složku se postará uznávaný polský skladatel Antoni Lazarkiewicz.

„Tím ale vůbec nejsilnějším na Šarla­tánovi pro mě není to, o čem vypráví, ale jak to vypráví! Okouzluje mě jeho originální narativní styl a filmová střídmost. Všech­no je výrazné a přitom emotivní. Křehké ve výrazu, silné v obsahu,“ dodala sedmdesátiletá filmařka, která na letošním ročníku festivalu Berlinale představila britský televizní projekt Napoleon a také svůj nejnovější filmový počin, životopisné drama Mr. Jones.

Snímek Šarlatán produkuje společnost Marlene Film Production Šárky Cimbalové a hlavní část natáčení bude probíhat dubnu a červnu 2019 v lokacích v Čechách (např. Okoř či Mladá Boleslav). Premiéra filmu je naplánována na 20. 2. 2020, distributorem je CinemArt.

Synopse:
Strhující životopisné drama výjimečného muže obdařeného léčitelskými schopnostmi na pozadí dobových událostí.
Příběh je inspirován skutečnými osudy léčitele Jana Mikoláška, na kterého se v průběhu několika desetiletí obracely s prosbou o pomoc tisíce lidí ze všech společenských vrstev včetně nejvýznamnějších osobností politického i kulturního života. Mikolášek je člověk bez odborného lékařského vzdělání, ale s nevšedním a nevysvětlitelným nadáním diagnostiko­vat a pomocí bylinek léčit nemoci, se kterými si ani doktoři nevědí rady. Jeho mimořádné schopnosti jsou však vykoupeny bojem s vlastními démony. Léčitelství je jeho vnitřní spásou a ochranou před sebou samým…

Šarlatán
Česko/Irsko/Slovensko
2020
Režie: Agnieszka Holland
Scénář: Marek Epstein
Producent: Šárka Cimbalová (Marlene Film Production), Kevan Van Thompson
Námět: Martin Šulc
Kamera: Martin Štrba
Architekt: Milan Býček
Kostýmy: Katarína Štrbová Bieliková
Střih: Pavel Hrdlička
Hudba: Antoni Lazarkiewicz
Zvuk: Radim Hladík

Koproducenti:
ČR: Česká televize – kreativní producent Jaroslav Sedláček, Barrandov Studio
Irsko: Mike Downey, Sam Talor – Fame production
Slovensko: RTVS, Livia Filusova – Furia Film

Za finanční podpory:
Státní fond kinematografie, Filmová nadace

Žánr: životopisný/drama/historický
Délka filmu: cca 100 min
Distributor: CinemArt
Premiéra: 20. 2. 2020

Obsazení:
Mikolášek: Ivan Trojan/Josef Trojan
František: Juraj Loj

Foto: Marlene Film Production (Alžběta Jungrová)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *