Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zvířata

Tlustá kočka není IN

Nadváha u domácích koček je stále větším problémem. Podle produktové specialistky z e-shopu SpokojenýPes.cz Zuzany Novotné dosáhla kočičí obezita téměř epidemických rozměrů. Dostat vašeho mazla znovu do “olympijské” formy není jednoduché. Proto přinášíme užiteční rady a tipy, jak s tuky bojovat.

Stejně jako u psů je hlavní příčinou kočičí obezity nepoměr mezi energetickým příjmem a výdajem. V současnosti trpí nadváhou až 50 % domácích koček a z toho celá polovina je obézní. Psa můžete vzít ven na procházku, ale s domácí kočkou to půjde jen velmi obtížně. Spousta majitelů má navíc pocit, že tlustá kočka je šťastná a fit. Bohužel si neuvědomují, jak nebezpečná nadváha může pro kočku být. Onemocnění srdce, cukrovka, artritida nebo ztučnění jater to je jen výčet možných zdravotních problémů. Tlustá a špatně pohyblivá kočka bude mít i horší hygienické návyky, které se mohou projevit na stavu její srsti. Celková kvalita života je u zvířete s nadváhou významně nižší, nemluvě o tom, že se dožívají nižšího věku.

Drastické diety nejsou ideální
Nadváhu poznáte podle těžko nahmatatelných žeber a absenci viditelné linie pasu. Kromě změny fyzických proporcí můžete očekávat i změnu chování. Kočka má potíže při chůzi, je líná a pomalá, často spí a je apatická. Pokud podobné symptomy pozorujete i na vašem zvířeti, tak musíte začít neprodleně jednat. Kočky, se na rozdíl od psů, vrací na normální váhu velmi špatně. Drastické diety rozhodně nejsou vhodné. Ideální úbytek váhy je 1 % týdně. “U koček není vhodné řešit nadváhu omezením příjmu potravy, protože byste ji mohli přivodit hypoglykemický šok, jenž je spojen s cukrovkou, kterou kočky při nadváze, tak často trpí,” vysvětluje produktová specialistka z e-shopu SpokojenýPes.cz Zuzana Novotná. Jako vhodnější volba se jeví sázka na dietní stravu. Dietní krmivo pro kočky obsahuje o 25 % tuku méně oproti klasickým granulím. Díky vysokému podílu proteinů je ideální pro snížení objemu tuku a udržení hmotnosti. Krmení rozdělte do několika dávek a zamezte celodennímu přístupu k jídlu. Misky se žrádlem můžete pokaždé umístit někam jinam, na vyvýšené místo, abyste zvýšili její aktivitu. Pamlsky nechte po celou dobu hubnutí zavřené v šuplíku.

Podněcujte kočku ke hře
Kočky nemají přirozený sklon k obezitě, protože jsou od přírody šelmy. Jenomže jejich domestikací jsme je připravili o zábavu lovení, a proto byste se měli svému “tygrovi” pravidelně věnovat. V obchodě je celá řada hraček, se kterými kočku spolehlivě zapojíte do hry a přinutíte k pohybu. Pro aktivnějšího jedince můžete namontovat po domě různé vyvýšené police a překážky. Kočka to jistě ocení. Mějte však na paměti, že se nic nemá přehánět. Kočka trpící nadměrnou obezitou by se mohla při velkém sportovním vypětí trápit. Proto začněte zvolna a pomalu. Začít můžete s klasickým klubíčkem, se kterým se kočka s radostí zabaví sama. Pokud si nejste v čemkoliv jistí, tak vždy kontaktuje svého veterináře nebo zkušeného chovatele.

Tip na hračky:
https://www.spokojenypes.cz/elektronicka-hracka-ferplast-predator/
https://www.spokojenypes.cz/laserova-hracka-frolicat-bolt/
https://www.spokojenypes.cz/svitici-skadlitko-pro-kocky-hunter-famy-43-cm-ruzove/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *