Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Pečujte o své ledviny (ne)jen na světový den ledvin 14. 3. 2019

Již počtrnácté v řadě vyhlašují Mezinárodní federace pro nemoci ledvin a Mezinárodní nefrologická společnost druhý březnový čtvrtek Světovým dnem ledvin. S mottem „Zdravé ledviny pro každého a kdekoliv“ se snaží zvýšit povědomí o neustále rostoucí zátěži, kterou způsobuje onemocnění ledvin na celém světě, a upozornit na nutnost strategie prevence a léčby onemocnění ledvin. Letos tento den připadá na 14. března. Pečovat o své ledviny však musíme každý den.

Ledviny totiž patří mezi klíčové orgány v našem těle, stejně jako třeba srdce či plíce. Plní v našem organismu mnohé zásadní funkce, zejména odstraňují z těla zplodiny látkové přeměny, jako jsou draslík, kreatinin a močovina, které vylučujeme spolu s přebytečnou tekutinou v podobě moči. Ledviny se tak starají i o rovnováhu vody v těle. Kromě pročištění krve zastávají také funkci regulace krevního tlaku, aktivují vitamin D důležitý nejen pro růst kostí, ale také pro jejich sílu a pevnost, a produkují hormon důležitý pro tvorbu červených krvinek.

Každý desátý Čech trpí onemocněním ledvin
Podle odhadů přibližně 850 milionů lidí po celém světě trpí z různých příčin onemocněním ledvin. Chronické onemocnění ledvin způsobuje nejméně 2,4 milionu úmrtí za rok a je v současnosti 6. nejrychleji rostoucí příčinou úmrtí. Může vzniknout u mužů i žen. Každý desátý Čech starší padesáti let trpí podle odborných odhadů onemocněním ledvin, přičemž mnozí lidé nevědí, že se u nich zákeřná choroba právě rozvíjí. Nemocné ledviny totiž zpravidla nebolí.

Péče o ledviny musí být každodenní
Ledvinám škodí nevhodná strava a stres. Správná funkce ledvin přispívá k naší celkové pohodě, a proto péče o ledviny musí být každodenní a začíná přiměřeným a pravidelným přísunem čisté vody a zdravou a vyváženou stravou s nízkým obsahem soli. Nezapomeňte, že ledvinám může škodit také sůl skrytá v jídle, hojně zastoupená v polotovarech, slaných i sladkých dobrotách a dochucovadlech. Strava každého člověka by měla být natolik pestrá, aby obsahovala všechny důležité vitamíny, minerály, cukry, tuky a bílkoviny, zároveň by neměla být pro organismus zatěžující a neměla by vést k nadváze. Výborné jsou močopudné potraviny jako okurky, jablka, meloun, řepa, petržel a další zelenina a ovoce.

Aktivní a intenzivní podpora ledvin
Naše ledviny bez přestávky bojují za to, udržet naše tělo bez odpadů a toxinů, jejichž vlivům v moderním světě nikdo zcela neunikne. Toxiny, které ledviny prostřednictvím moči z těla vyplavují, mohou pro jejich vlastní buňky představovat nebezpečí. Díky doplňku stravy Urinal Nefro naštěstí existuje způsob, jak podpořit ochranu našich klíčových bojovníků s toxiny. Jehlice trnitá, extrakt z olivového listí či vysoce koncentrovaný výtažek z plodů kanadské brusinky společně s riboflavinem a selenem tvoří ojedinělý mix aktivních látek. Obsažený selen napomáhá chránit buňky a riboflavin udržet normální stav sliznic. Bylinné extrakty působí v souladu s vašimi ledvinami a napomáhají jim při odstraňování škodlivin a odpadních látek z organismu. Pokud už jste někdy prodělali onemocnění močových cest, jako například ledvinové kameny, nebo jste v rekonvalescenci po jiných ledvinových obtížích anebo hledáte podporu po zkušenostech s opakující se infekcí močového ústrojí, dopřejte svým ledvinám aktivní a intenzivní oporu. Komplexní přístup se v tomto ohledu rozhodně vyplatí. Je tedy nutné řešit nejen akutní potíže močových cest a ledvin, ale dbát také na jejich podporu i v době, kdy žádné subjektivní obtíže nepociťujeme. V případě intenzivní potřeby užívejte pravidelně 1 tabletu denně nebo zvolte dvakrát ročně intenzivní kůru.

Máte nárok na vyšetření
Nezapomínejte ani na pravidelné kontroly hladin cukru v krvi, kontroly krevního tlaku a funkce ledvin. Máte na ně nárok v rámci preventivní prohlídky u vašeho praktického lékaře jednou ročně. Na Světový den ledvin máte navíc možnost nechat si ověřit kondici vašich ledvin ve vybraných nefrologických a urologických ambulancích a také dialyzačních střediscích.

Zdroj: www.idelyn.cz, www.worldkidneyday.org

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *