Pozor na ploché nohy. Trápí stále více lidí. Příznaky jsou nenápadné!

Trápí váš často bolesti chodidel, kolen, kyčlí, páteře? Za viníkem těchto obtíži mohou být i ploché nohy, které jsou často spouštěčem mnoha tělesných problémů u dospělých i dětí. Na zdraví svých chodidel bychom proto neměli zapomínat, přeci jenom jsou nejvíce namáhanými končetinami našeho těla.

Máme dvě základní roviny vyklenutí chodidla a to je příčná a podélná. Podle nich následně mluvíme o noze příčně ploché nebo podélně ploché. U malých dětí ve věku do tří let, je “plochá” noha normální, protože se v podélné klenbě nachází tukový polštářek.  U školáků a dospělých je spíše vhodné měnit postavení valgózní paty, které si můžeme ověřit pomocí olovnice a mediálním zatížení klenby za pomocí podoskopického vyšetření.

Příznaky
Nejčastější příznaky jsou bolesti v různých částech chodidel a nohou při běžné zátěži jako je dlouhá chůze nebo běh. I dlouhé stání umí kvůli ploché noze bolest vyvolat. Obtíže mohou začínat postupně, nenápadně a nepravidelně, až přejdou v stálou bolest téměř při každém kroku. Těžší fáze plochých nohou již pak ovlivňuje celkově jak stojíme a jak se hýbeme a mohou tak způsobovat bolesti zad.

Příčiny ploché nohy?
Jedním z důvodů vzniku je genetika, ale ne všechno se na ní dá „svádět“ svoje udělá i životní styl především v době růstu. „Častý důvodem je i důsledek nedostatečného přirozeného pohybu nebo nesprávný výběr obuvi jako je malá nebo špatně padnoucí bota. Ploché nohy mohou trápit i ty jedince, kteří jsou celý den „na nohou“. Lidé, kteří při práci stojí by měli mít kvalitní ortopedickou obuv,“ říká fyzioterapeut PhDr. Kryštof Kuba z Certifikované kliniky McKenzie.

Pozor na příliš časné nošení bot u dětí
U dětí pak může být za vznikem ploché nohy i to pokud začnou nosit boty ve věku, kdy ještě přirozeně nechodí. „Ploché nohy u dětí se projevují valgózním postavením paty a vnitřní zátěží chodidla. Ta se samozřejmě projevuje na chůzi a postaveni kolen a kyčlí.  Bolest není moc častá. Na místě jsou tedy vložky do bot, aby korigovaly postaveni paty + jednoduchá cvičení např. chození po zevních hranách, špičkách, výpony na špičky apod. V případě výrazně zkrácených svalů je nutné aspoň 2x denně protahování za pomoci rodičů. Pokud se stav i v tomto režimu po několika měsících zhoršuje je krajním řešením operace,“ říká fyzioterapeut Mgr. Peter Hafič.

Léčba plochých nohou?  
U snížení klenby nohou se rozeznávají tři stupně., U prvních dvou je nejlepší léčbou jednoduché cvičení odpovídající tomu, jaké jsou fyzické možnosti pacienta, individuálně doporučujeme, vhodnou ortopedickou obuv a častější střídání obuvi. U třetího stupně je již často doporučený chirurgický zákrok.

Pomůže barefoot?
Mezi časté trendy patří také chodit bez bot tzv barefoot jak toto působí na ploché nohy? „ Nemyslím si, že je to optimální pro pacienty s plochou nohou obtížemi. Pokud již chcete chodit bez bot, tak změna na tzv. barefoot by měla být pozvolná a ne okamžitá. Může to udělat více škody než užitku. I když vám budou propagátoři hlásit opak, ba dokonce zázraky,“ uzavírá Mgr. Peter Hafič.

Zdroj: Certifikovaná klinika McKenzie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.