Moravské nouzové přístřešky Iglou poputují do celé Evropy!

Původně plánovali vyrobit jen 10 nouzových přístřešků ve třech městech Moravskoslezského kraje, odkud pocházejí. K dnešnímu dni jich však najdeme po republice už přes 60. Pavla Klečková a Manu Chilaud zakončují první sezonu projektu Iglou rozšířením za hranice. Společně s vynálezcem prvního prototypu, Francouzem Geoffroy de Reynal, spustí už letos výrobu alternativní střechy nad hlavou pro lidi bez domova i pro další evropské země. První kusy poputují do Anglie, Belgie nebo na Slovensko.

Stavba Iglou vzešla z idey ochránit lidi bez domova před umrznutím a dalšími komplikacemi spojenými se zimním obdobím. První přístřešek postavili Klečková a Chilaud v červenci loňského roku doma v obýváku. Už od začátku si získal nápad množství stoupenců a partnerů z řad místních samospráv i terénních pracovníků ze stěžejních tuzemských organizací, jakými jsou Armáda spásy, Charita nebo Naděje. Společně začali vytipovávat a sezónně vybavovat ty lidi bez domova, kteří nemohou z nejrůznějších příčin navštěvovat noclehárny či azylové domy. „Mezi nejběžnější důvody patří zdravotní potíže, vlastnění psa nebo sociální fóbie. Kvůli těmto aspektům jsou lidé bez přístřeší odříznutí od pomocných institucí asi nejčastěji,” říká Klečková.

Současná podoba Iglou je přitom už šestou vylepšenou verzí. Tu úplně první přenesli autoři projektu “z obýváku” do dílny po absolvování akceleračního programu Impact First. Návod na výrobní postup a instrukce k užití sdílí Pavla, Manu a původní designér mimo Evropu jako open source a dokumenty a technické výkresy se tak využívají už i v Peru nebo Iránu. „Tušili jsme, že díky síti Impact Hub můžeme přijít k důležitým kontaktům, třeba na zástupce města nebo zkušené experty. Ale získali jsme mnohem více, mimo jiné skvělého mentora v podobě provozního ředitele Člověka v tísni. A navíc přehled o neziskové sféře. Ještě před pár měsíci jsme netušili, jak moc se náš projekt rozvine,” shodují se oba tvůrci.

S ukončením první zimní sezóny navíc navázali autoři spolupráci s moravskou firmou SPUR ze Zlína. Pokud vše dobře dopadne, zahájí ještě letos průmyslovou výrobu pro další evropské země. „Minulý týden jsme se vrátili z Francie, kde jsme jednali o podrobnostech. V plánu je vytvořit 300 až 600 kusů na příští zimu například pro Slovensko, Anglii nebo Belgii,” prozrazuje Chilaud. Neznamená to však, že by zanevřeli na zdejší lidi bez domova. „Podle některých zdrojů je v ČR 68,5 tisíc lidí bez domova, dalších 120 tisíc je ztrátou střechy nad hlavou bezprostředně ohroženo. Na území Ostravy je odhadem 900 osob bez domova a podle terénních pracovníků přes 100 z nich přespává venku i v těch největších mrazech. S postupem času jsme taky například zjistili, že část z nich by využila verzi přístřešku pro pár,” vysvětluje Pavla Klečková, proč cítí potřebu projekt dál rozvíjet. Mimo zahraniční expanze se tak právě dokončuje testování prvního prototypu párového Iglou.

Každý přístřešek je vyroben z polyetylenové pěny a hliníkové folie, je nehořlavý a skládací. Jde tedy o dočasné přenosné řešení vhodné do jakéhokoliv terénu. Na jaro jej terénní pracovníci sbalí, vyčistí, vydezinfikují a uloží na další zimu. Zahřívá se tělesným teplem, které se uvnitř drží díky termální izolaci. V Iglou tak může být až o 18 stupňů tepleji než venku.

O Iglou
Iglou je nouzový přístřešek, který chrání lidské životy. S nápadem přišli Pavla Klečková a Manu Chilaud a přihlásili se s ním do projektu Impact First. Proč jej chtěli zhmotnit? Protože i přesto, že se postupně rozšiřují noclehárny, teplé židle a další sociální služby pro bezdomovce, tak v některých městech není v těchto institucích v mrazivých dnech potřebné množství volných míst nebo nejsou někteří jedinci schopni splňovat podmínky pro vstup. Někteří lidé bez domova navíc nevyužívají noclehárny ze strachu přijít do kontaktu s jinými lidmi nebo ze strachu ztráty svých věcí nebo místa, kde žijí. Iglou jim pomáhá řešit tuto situaci a umožňuje mít aspoň trochu soukromí.

O Impact First
Impact First je akcelerační program, který pořádá coworkingová síť Impact Hub. Je určený pro neziskovky, sociální a společensky prospěšné podniky a pro neformální skupiny jednotlivců, kterým poskytuje odbornou a finanční podporu. Do programu mohou vstoupit týmy s již existujícím projektem, který má své uživatele nebo zákazníky. Účelem je projekt posunout prostřednictvím mentoringu, konzultací, workshopů a networkingu. Hlavním cílem je přitom zajistit funkčnost a dlouhodobou udržitelnost projektů, škálovatelnost aktivit a dopadu. Vítězové urychlí svou cestu za úspěchem a získají podporu Nadace České spořitelny a mezinárodní sítě Impact Hub.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.