4 tipy k té nejlepší péči o vaše miminko!

Jste čerstvou maminkou, či nosíte své miminko stále ještě v bříšku? Začaly se k vám dostávat nejrůznější informace o tom, jak byste měla pečovat o své dítě, a jakých chyb se vyvarovat? Nemějte obavy, připravili jsme pro vás souhrn čtyř nejdůležitějších tipů, které by vás možná ani nenapadly, a které vám pomohou v každodenní péči o vaše děťátko.

Vaše ruce jsou odrazem toho, jak se cítí vaše miminko
Představte si, že máte doma ty nejlepší a nejkvalitnější krémy, olejíčky, plenky či mýdla na celém světě, ale sama jste právě odskočila od plotny s umaštěnýma rukama, abyste utěšila své plakající děťátko. Ano, pro své dítě chcete to nejlepší, ale mnohdy zapomínáte samy na sebe a na svoji důkladnou hygienu. Musíte si totiž uvědomit, že právě vaše děťátko má tu nejcitlivější pokožku, která je vystavena všemu, co okolím zrovna prolétne. Je natolik citlivá, že vyžaduje maximální péči a hygienu, ale stejně tak je důležité zvolit produkty, které pokožku zbytečně chemicky nezatěžují.

Voda, voděnka, hladí oblázky
Ať už jste zastáncem jakékoliv metody koupání miminka, nezapomínejte, že jde neustále o kontakt s jeho pokožkou, a proto byste měla tedy dbát na to, abyste používala to nejlepší. Přírodou inspirované produkty lze dnes koupit takřka všude a vy můžete být klidná, že vaše děťátko zbytečně nevystavujete alergickým reakcím pokožky. Dejte si ovšem pozor na to, že některé přírodou inspirované produkty se tak mnohdy jen tváří, přičemž nemají s přírodou nic společného. Ať už se rozhodnete pro jakékoliv produkty, dbejte přitom při výběru dostatečnou pozornost tomu, z čeho jsou jednotlivé přípravky vyrobeny. Nic nepokazíte, když budete v péči o dětskou pokožku používat přírodní olejíčky (mandlový, heřmánkový, meruňkový, aj.), které oceníte při každodenní péči a to především po koupeli. Olejíčky neobsahují chemii, a většinou ani vonné esence, aby se co nejvíce zamezila možnost, že bude některá z látek pokožku dráždit. Zároveň ošetřují a zvláčňují citlivou pokožku i těch nejmenších miminek.

…takové je pohlazení od lásky
Vaše miminko na chvíli usnulo a vy máte čas konečně na úklid a rychlé naházení věcí do pračky. Ovšem i tato činnost vyžaduje pozornost k tomu, abyste nezapomínala na zdravou pokožku vaší ratolesti. Tím máme na mysli, abyste pozorně vybírala prací prostředky, kterými perete všechny věci, jež přijdou do kontaktu s pokožkou vašeho dítka. Spousta žen prací prostředky podceňuje a nerozlišuje praní pro dospělé od praní pro děti, a poté se diví, proč mají jejich děti alergické reakce. Proto je důležité si uvědomit, že pokožka dospělého je úplně jiná než pokožka sotva narozeného děťátka a je proto potřeba ji věnovat speciální péči v podobě přípravků jemných k jejich pokožce. V dobách vašich babiček nebylo moc času přemýšlet o tom, jaké plenky je nejlepší používat, či které olejíčky budou ty nejšetrnější v péči o pokožku vašeho dítěte. Nicméně doba pokročila a dnes máte na trhu spousty možností, ze kterých můžete vybrat tu nejlepší pro vaše miminko.

Od mechu a kůže až po dnešní jednorázové plenky
Pokožka miminka je v neustálém kontaktu se vším, co jí obklopuje. Tím nejbližším kontaktem jsou bezesporu plenky, ve kterých je děťátko téměř 24 hodin denně, a proto je dobré pečlivě vybírat, jaké plenky zvolit. Dnes lze dohledat plenky, které přesně odpovídají vašim požadavkům, a u kterých si budete stoprocentně jistá, že jste udělala to nejlepší, co jste mohla. Pokud vás zajímají přírodou inspirované produkty, ale zároveň nechcete dělat kompromisy ve výkonu plenky, pak je tu nová řada plenek a ubrousků Pampers Pure Protection. Plenky jsou vyrobeny s pomocí prémiové bavlny, celulózy a rostlinných materiálů, které jsou neuvěřitelně jemné k pokožce dítěte. Zároveň tato řada poskytuje stejný „výkon“, který očekáváme při použití plenek Pampers. Plenky tak mají vrchní vrstvu “Heart Quilts”, která rychle absorbuje i řídkou stolici, a indikátor vlhkosti, který novopečeným rodičům ukáže, kdy je čas k výměně plenky. Navíc jsou zdobeny roztomilými potisky například s motivy lamy, lenochoda, vydry a psů.

Tip: V rámci řady Pure seženete také ubrousky, které jsou navrženy tak, aby obsahovaly co největší podíl vody. Ubrousky jsou vyrobeny z pečlivě vybraných ingrediencí zahrnující 99 % vody a 1 % látek jemných k pokožce, které přispívají k udržení jejího přirozeného pH. Jsou také vyrobeny s použitím organické bavlny, a pokožka je tak doslova jako v bavlnce.


Nové trendy v péči o miminko inspirované přírodou
Z vyprávění se k vám možná dostaly různé trendy v péči a ve výchově, které naše maminky v dobré víře zastávaly, když jsme byli ještě děti. Doba se ale mění a s tím i to, jak o naše nejmilejší pečujeme. V dnešní době si můžete najít plno rozporuplných informací – někdo vám může tvrdit, že bio produkty a zdravý životní styl jsou pouze marketingovým trikem a někdo naopak zastává názor, že tyto produkty prospívají našemu tělu. Možná je dobré si najít svou cestu a naslouchat sobě samé a svým dětem. Co je ale možné vypozorovat, tak rostoucí počet těch, kdo se zajímají o přírodou inspirované produkty. A jak se tento trend může promítnout v péči o vaše miminko?

Péče o tu nejjemnější pokožku zn. bez chemie
Do světa krásy v posledních letech pronikají produkty na bázi oleje a dostaly se do popředí i v péči o dětskou pokožku. Ta je dokonce 5x (!) citlivější než pokožka dospělého člověka a zaslouží si speciální a jemnou péči. Možná se cítíte pod tlakem, že byste měla nakoupit plno kosmetických vychytávek, abyste vaše miminko o něco neochudila. V tomto případě je ale dobré se držet rčení, méně je někdy více. O dětskou pokožku je potřeba pečovat, ale zároveň není dobré to přehánět – ať má kůže šanci se naučit sama promazávat a získá jistou schopnost samohojení. Dětské olejíčky (mandlový, heřmánkový, meruňkový, aj.) oceníte při každodenní péči a to především po koupeli. Olejíčky neobsahují chemii, a většinou ani vonné esence, aby se co nejvíce zamezila možnost, že bude některá z látek děti dráždit. Zároveň ošetřují a zvláčňují citlivou pokožku i těch nejmenších miminek.

TIP: Oleje můžete použít také při oblíbených masážích miminek nebo je přidat do teplé vody pro extra výživnou koupel. Pokud byste ráda zapojila v péči o vaše miminko aromaterapeutické přípravky, počkejte raději do 9. týdne věku nebo je použijte krátkodobě při specifických potížích, jako je třeba bolení bříška nebo kašel.

Doslova jako v bavlnce
Oblečení je v kontaktu s pokožkou téměř 24 hodin denně. Novým trendem jsou oblečky z bio bavlny, které už nejsou k dostání pouze ve specializovaných obchodech, ale také ve větších řetězcích, které si dávají záležet a doplňují štítky příslušnou certifikací. Oblečky na sobě často mívají roztomilé obrázky a od těch běžných nejsou k rozeznání. Je dobré sledovat certifikát GOTS, který je vhodný i pro děti s citlivou pokožkou nebo atopickým ekzémem. Při výrobě produktů s tímto certifikátem se nepoužívají chemické látky a výroba je navíc šetrná k životnímu prostředí. Některé oblečky pro miminka se také pyšní značkou fair trade, která zaručuje, že výrobky byly získány za dodržování sociálních a ekonomických standardů.

Tip: I ta nejjemnější bavlna může pokožku dráždit, pokud je praná ve špatně zvoleném pracím prostředku. Pokud používáte prací prášek, je nezbytné použít ten, speciálně určený pro dětskou pokožku. Moderní prací přípravky (tekuté nebo v kapsli) se však z látky dobře vymyjí a mohou se tak použít i k praní dětského oblečení.

Plenky s přírodními materiály
Plenky jsou věčné téma a někdy může chvilku zabrat, než maminka objeví takové, které jejímu děťátku vyhovují. Maminky se mohou bát, že eko plenky nemusí být tak spolehlivé co se týká výkonu plenky.

Kousek přírody u vás doma
Trendy v designu se promítají i v dalších oblastech života. Návrháři se shlédli v přírodních prvcích, jako je dřevo, pokojové rostliny a tapety s přírodními motivy. Některé maminky již tento styl následují a snaží se navrhnout útulný a moderní domov pro své nejbližší. S tímto trendem souvisí také minimalismus, který se dostává i do oblasti rodičovství. Na ústupu jsou skříně plné oblečení a snaha zaplnit věcmi každý kout domácnosti, či koše s přetékajícími hračkami. Na vzestupu jsou naopak vzdušné místnosti, a plastové hračky se nahrazují těmi dřevěnými.

Tip: Pokud hledáte inspiraci a nechce se vám kupovat časopisy nebo prohledávat internet, pak se můžete inspirovat u některých bloggerek, které rády dávají tipy v oblasti stylu inspirovaného přírodou. Přinesli jsme vám pár tipů, ale jako u všeho platí, že to, co je příjemné vám a vašim dětem je naprosto unikátní a nedá se zaškatulkovat do žádné položky. Proto je dobré, jako ve všem, nenásledovat pouze trendy, ale také to, v čem se cítíte dobře.

Foto: Pampers

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.