Místo plýtvání krví je lepší ji darovat

Česká republika hledá až 170 000 nových dárců krve*. Zároveň každý třetí Čech plive krev při čištění zubů do umyvadla**. Krev je přitom ale vzácná tekutina tvořící se výhradně v lidském organizmu. V České republice proto startuje aktivace zaměřená na získávání nových dárců krve a na informovanost o tématu darování krve samotném.

Mohlo by se zdát, že určitá ztráta krve je v každodenním životě člověka běžná záležitost. Jeden ze tří lidí v Česku však plive krev i během čištění zubů**. Krev je ale vzácná tekutina tvořící se výhradně v lidském organizmu.

Proto se výrobce zubních past parodontax rozhodl převzít iniciativu a podpořit dárcovství krve u nás. Během kampaně, která v červnu vyvrcholí akcí s mobilní transfuzní stanicí na pražském Andělu, se zaměří především na získávání prvodárců.

„V celosvětovém měřítku, již přes 80 let pomáhá zubní pasta parodontax zastavit a předcházet krvácení dásní. Věříme, že s krví by rozhodně žádný z nás neměl jen tak plýtvat. Proto jsme připravili kampaň s názvem Neplivej krev, daruj krev. Protože pokud již máte krvácet, krvácejte raději z dobrého důvodu,“ uvedla brand manažerka značky parodontax, Ivana Maršáková.

Podle informací z Českého červeného kříže je motivací pro mnohé z nich, že oni sami nebo někdo v jejich blízkém okolí potřeboval krev. Prvodárců, kteří by svoji krev darovali bez ohledu na akutní potřebu, se však u nás nedostává. V současné době jich v Česku chybí až 170 000. Číslo vychází z prohlášení Světové zdravotnické organizace, která doporučuje, aby byl počet dárců krve vždy v minimální výši 4 % z celkové populace.

V rámci kampaně se výrobce značky parodontax spojil s Českým červeným křížem. „Jsme rádi, že jsme se mohli do této kampaně na podporu získávání nových dárců zapojit a věříme, že i díky této společné kampani přibude v jednotlivých transfuzních odděleních více dárců. Darovat krev můžete na Smíchově nebo jindy v některém z odběrových míst,“ říká Mgr. Miroslava Jirůtková z Českého červeného kříže. Celá kampaň má za cíl nejen získat nové dárce krve, ale také rozšířit povědomí o této problematice vůbec.

*Uvedené číslo je potřebné k tomu, aby Česká republika dosáhla početního stavu dárců krve doporučovaného Světovou zdravotnickou organizací, což jsou 4 % populace.

**V České republice. Zdroj: IPSOS, PARODONTAX NAME TEST, 3/19

Zdroj: Parodontax

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *