Pavel Šporcl nadchl britské publikum i kritiky

Houslový virtuóz Pavel Šporcl se znovu představil londýnskému publiku ve věhlasné koncertní síni Cadogan Hall. Spolu s English Symphony Orchestra a dirigentem Kennethem Woodsem zahrál 9. června Koncert pro housle a orchestr e moll od Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Diváci a kritici nešetří chválou.

Prestižní britský hudební web Classicalsource po Šporclově nedělním koncertu nešetří chválou, „pokud jde o lyriku a brilanci, muzikálnost a neokázalost, jeho jemnou techniku ​​a hluboké hudební umění – jeho prakticky dokonalá intonace a hluboké pochopení původní struktury díla – to vše vytvořilo z jeho výkonu nezapomenutelnou událost.“, uvedl server. Je to bezesporu další ze zahraničních velkých úspěchů českého virtuóza. Kritik Robert Matthew-Walker dokonce uvedl, že „je to jedno z nejlepších provedeni Mendelssohna, jaké jsem kdy slyšel“.

Stejné mínění mělo i publikum, které si vyžádalo přídavek, a Šporcl jejich nadšení odměnil „grandiózním“ přednesem Paganiniho Capricca č. 5. Virtuóz ke koncertu dodal: Byl to krásný koncert, jeden z mých nejlepších výkonů v životě. A jsem moc rád, že se mi takto podařilo zahrát právě v Londýně, kde jsou posluchači i kritici zvyklí na nejlepší z nejlepších. Moc se těším na další koncerty v Anglii,které mne ještě tento rok čekají.”

English Symphony Orchestra je soubor, který se v posledních letech stal synonymem excelentních uměleckých výkonů a inovativního nastudování a pojetí klasické hudby. „Orchestr má dlouhou a významnou historii spolupráce s legendárními osobnostmi hudebního světa jako například s Yehudi Meuhinem a já si možnosti znovu zahrát s tímto souborem velmi vážím“, dodal Šporcl. „Hrát v Londýně je vždy svátek“.

Londýn je společně s New Yorkem považován za hudební mekku světa, v prestižní koncertní síni Cadogan Hall pravidelně vystupují světové hvězdy klasické i popové hudby.

Ani o prázdninách nebude houslista zahálet. Čekají ho koncerty nejen v Evropě, ale také v Kanadě. Samozřejmě vystoupí i na různých festivalech u nás. Tradiční zastávkou bude účast na Hudebním festivalu Znojmo, jehož je patronem od prvních ročníků. Tentokrát zahraje mimo jiné s Pražskou komorní filharmonií skladbu Lukáše Sommera Česko-rakouská suita pro orchestr a sólové housle zkomponovanou přímo pro festival.

Zdroj: www.pavelsporcl.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.