Jak se klade dlažba na terče a podložky?

Pokládka dlažby na terče a podložky bývá žádoucí především na střešních konstrukcích, terasách, balkónech, lodžiích a podobně. Na sucho uložená dlažba umožní zpřístupnění izolovaného střešního pláště a jiných ploch pro další využití. Systém je založen na ucelené řadě výškově stavitelných, jednoduchých a bezpečných podpěr, které se přizpůsobí každému druhu podlahy. Tento způsob realizace teras odstraňuje problémy s vlhnutím, infiltrací vody, umístěním elektroinstalace a potrubí, přičemž umožňuje jejich rychlou a jednoduchou kontrolu.

Terče pro suchou pokládku dlažby jsou uzpůsobené perfektnímu odvádění dešťové vody a díky vysoké pevnosti jsou ideální i pro větší plochy se značným provozem. Zaručují plynulý odtok vody i za silných přívalových dešťů. Dlažba je pomocí terčů a podložek pokládána přímo na podklad bez nanášení vrstvy betonu či lepidla. Je velmi pevně usazena v terčích, aniž by docházelo k bočním pohybům.

Terče a podložky jsou vyrobené z odolného polypropylenu a to tak, aby nepoškodily izolační souvrství plochých střech a plnily svoji funkčnost i z hlediska zatížení a propustnosti vody.

Systém lze použít pro kladení dlažby teracové, keramické, betonové a jiných terasových systémů. Jednotlivé typy terčů a podložek se liší diametrem, výškovou stavitelností a typem „hlavy“. Terče mají pevnou výšku, podložky jsou výškově stavitelné s pevnou, popř. samonivelační hlavou. V případě potřeby lze terče snadno upravit pro použití u atik, na krajích a v rozích.

Dlažba se na terče ukládá tak, že svými rohy sedí vždy na čtvrtině kruhové podložky. Trny na terčích a podložkách zaručují stejnoměrnou spáru mezi dlažbou, a také to, že dlažba sedí na všech stranách pevně a nehýbe se. Kladení dlažby na terče nevyžaduje žádné specifické podmínky, podklad by měl být ideálně bez nerovností a s dostatečným spádem pro odvod vody. Pokládka dlažby je rychlá a tudíž levnější, nepotřebujeme aplikovat podkladní vrstvy. I údržba je snadná a v případě potřeby můžeme dlažbu opět snadno rozebrat a znova položit.

Množství terčů na 1 m2 je vždy závislé na typu dlažby a jejím formátu, stejně jako typ terčů. Navíc používáme terče i v závislosti na podkladu, jeho rovinnosti atd. Při ideálním tvaru terasy obecně platí, že při pokládce dlažby 40 x 40 cm potřebujeme 6,25 terčů, při pokládce dlažby 50 x 50 cm 4 terče. Potřebu terčů si lze snadno vypočítat podle vzorečku: počet terčů/m2 = 1/rozměr dlažby v m (čili třeba 0,5 x 0,5). Konkrétně tedy 1/(0,5×0,5) = 4!

Společnost ITADECO s.r.o. je výhradním zástupcem italské společnosti ETERNO IVICA s.r.l. v České republice. Prodává terče a výškově stavitelné terasové podložky, výrobky pro kanalizaci a drenáž a doplňky pro hydroizolační systémy.

Zdroj: www.itadeco.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.