Martin Chodúr se opět sešel s Tomem Jonesem! Plánují spolu něco do budoucna?

O tom, že je Martin Chodúr (29) velkým fanouškem britského zpěváka Toma Jonese (79), se ví už dlouho. V repertoáru má některé z jeho písní, někteří ho k Tygrovi z Walesu kvůli podobně zbarvenému hlasu, způsobu interpretace a rozmanitému repertoáru dokonce přirovnávají. Ve čtvrtek 20. června se tuzemský barytonista s hlasem tříoktávového rozsahu se svým idolem před jeho bratislavským koncertem sešel už podruhé v životě. Kdy a jak se Martin s Tomovou tvorbou seznámil? Která jeho alba má nejraději a jaký má k Tomu Jonesovi vztah? To nám po koncertě v bratislavské AXA aréna NTC prozradil.

“Toma Jones jsem objevil relativně pozdě. Respektive dlouho jsem ho nemohl ani vystát – taková je síla předsudků. Když jsme nahrávali s kapelou Robson na naše album “Who is Martin?” píseň Rabbit, kluci z kapely mi radili, abych ji zkusil zazpívat trochu jako Tom Jones. “Tom Jones?”, řekl jsem si s hrůzou: “Spíše jako Ian Gillan nebo Robert Plant, ne ?” Nicméně mi to nedalo a nějaké písně jsem si od něj poslechl.”

“To, co mě na Tomu Jonesovi zajímá, je pěvecká technika a feeling. Pokud člověk odhlédne od mnohdy podprůměrných písní a někdy poněkud podivné image, je skutečně Tom Jones jedním z nejpozoruhodnějších zpěváku 20. století. A zejména v 60. letech byly a také v posledních cca 20 letech jsou jeho zpěv a jeho jevištní projev vskutku strhující. Navíc, když si člověk uvědomí, že se vše natáčelo živě, je to o to víc obdivuhodné.”

Tom Jones Martin Chodúr (Kodaň 2010)

“Mám rád jeho album From the Heart z roku 1966, kde zpívá spoustu standardů, avšak vyloženě po svém. První album, které jsem od něj měl, bylo album duetů Reload z roku 1999 a postupně jsem posbíral a sbírám všechna jeho alba a DVD. Je fascinující poslouchat, jak se jeho hlas za neuvěřitelných více než pětapadesát let vyvíjí. Když jsem před deseti lety vyhrál talentovou soutěž Česko Slovensko hledá Superstar, pořadatelé mi v roce 2010 splnili jeden z životních snů a já se s Tomem Jonesem osobně sešel. Bylo to v Kodani krátce před jeho exkluzivním koncertem ve velmi malém prostoru. Bylo to na propagaci jeho tehdy aktuálního alba Praise & Blame. Jsem rád, že mi pořadatel jeho letošního koncertu v Bratislavě, agentura Vivien, který se konal v rámci jeho celosvětového turné na podporu jeho čtyři roky starého alba  Long Lost Suitcase a jeho autobiografie Over the Top and Back, která vyšla v Česku a na Slovensku pod názvem Tom Jones (Znovu na vrcholu), umožnili sejít se s Tygrem z Walesu podruhé. Tom Jones mne znovu nezklamal. Krátce jsme si popovídali, je to skutečně nesmírně milý a vstřícný člověk. Je skutečně v dechberoucí formě.”

Foto: archiv M. Chodúra

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.