Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

DětiZdraví

Mami, bolí mě záda!

Tohle postesknutí slýchá v posledních letech od svých dětí čím dál více rodičů. Důvod je zřejmý. Děti sedí víc, než je zdravé, a chybí jim kompenzace vhodným pohybem. Které sportovní aktivity jsou pro ně vhodné a jaké cviky doporučují odborníci?  

„Největším strašákem pro krční páteř je, když dítě (ale platí to i pro dospělého) ve snaze zdokonalit se začne plavat jeden bazén za druhým plaveckým způsobem prsa bez pravidelného dýchání do vody. Hlavu má přitom nepřirozeně vztyčenou, a tím dochází k přetížení a samozřejmě i k bolestivosti krční páteře a následně i zad. Ostatně velmi často je tento nešvar vidět v bazénech, když si jdou zaplavat starší lidé. Pro ně by bylo mnohem lepší, kdyby ve vodě cvičili ve svislé poloze, nebo se třeba jenom ve vodě s výškou po ramena procházeli rychlejším krokem. Ideálním způsobem z hlediska prevence bolestí páteře je plavat znak. Proto právě tomuto plaveckému způsobu věnujeme v kurzech patřičnou pozornost, i když je mnohem složitější na orientaci,“ vysvětluje Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, který dnes patří k nejrespektovanějším plaveckým klubům v republice, s největší zkušeností s provozem malých bazénů pro děti.

Po 15 minutách sezení klesá koncentrace
Děti sedí mnoho hodin ve škole, ale bohužel tráví stále více času sezením i ve svém volném čase. Sledování obrazovek všeho druhu se stalo novodobým nešvarem, který se projevuje i u dětí sníženými pohybovými schopnostmi, nadváhou, obezitou a bolestmi zad. „Osobně vnímám, že po více jak 15 minutách sezení se u dětí snižuje koncentrace, potřebují si rozproudit krev, protáhnout si ruce a nohy. Nejvíce samozřejmě trpí břišní svaly, které jsou při nesprávném sezení zcela „vypnuté“. Naopak přetěžovaná jsou většinou záda a oblast bederní a krční páteře,“ říká Kristýna Přibylová z dětských profesionálních tělocvičen Monkey´s Gym. Jako základ by prý zkusila nabídnou dětem sezení na velkém míči, které je nestabilní, a tudíž nutí zapojovat například svaly břicha i v sedu. Sezení je nutné prokládat krátkými (stačí 5 minut) pauzami pro proběhnutí, protažení rukou, relaxaci krční páteře. Asi jako nejlepší se jí pak jeví krátká sestava poskládaná z proběhnutí, několika dřepů, kroužků celými pažemi, kroužení hlavou pomalu na obě strany a třeba lehkých kliků při opření se o zeď. Sestavy lze různě kombinovat, měnit, přizpůsobit možnostem, ať již ve škole nebo doma.

Protahovací a uvolňovací cviky jsou nutnost
Kolikrát týdně by měl tedy školák docházet do sportovního kroužku, aby mělo cvičení požadovaný efekt? Samozřejmě jde o to, o jaký efekt nám jde a o jakém věku dětí mluvíme. Dětem na prvním stupni stačí vedená pohybová aktivita 2x týdně, doplněná o plavání, aktivní chůzi, jízdu na kole a podobně. U starších dětí nebo u těch, které se věnují nějakému sportu aktivněji, se setkáváme s tréninky i 4x týdně a zápasy/turnaji o víkendech. Zde je pak naprosto zásadní dbát na pravidelné protahování a kompenzační cvičení s ohledem na sport, který dělají. Cílem těchto cvičení je vyvážit případnou jednostrannost pohybové zátěže a chránit tak pohybový aparát před nezvratným poškozením do budoucna. „Není vůbec od věci naučit děti, aby si například některé protahovací cviky zapamatovaly a prováděly je automaticky, třeba když delší dobu sedí u psacího stolu. Patří sem především uvolňování krční páteře kroužením hlavou na jednu a na druhou stranu, vědomé narovnávání zad, kroužení rameny vzad a vpřed, krátký poklus na místě, dřepy nebo předklon pro protažení zad,“ připomíná Kristýna Přibylová.

Pro zajímavost:
Doporučení vydané Světovou zdravotnickou organizací WHO
Malé děti do 4 let by měly sedět maximálně hodinu denně (a to i ty nejmenší v kočárku) a od 1 do 4 let by měly trávit minimálně 3 hodiny denně různými pohybovými aktivitami. A už děti do 1 roku bychom měli pobízet k pohybovým aktivitám, zejména prostřednictvím interaktivní hry na podložce. Podle odborníků stačí celkem 30 minut na břiše v průběhu dne.

Monkey´s Gym jsou tělocvičny šité na míru dětem, kde základem je kvalitní metodika cvičení, profesionální přístup a zábavná forma. Moderní prostor je vybaven nářadím určeným přímo pro děti – gymnastické kladiny, bradla, žebřiny, trampolíny, zábavné barevné a měkké cvičební prvky nebo horolezecká stěna. Trénuje se obratnost i rychlost, hrají se hry s míčem i sportovní hry. Lektoři kladou důraz na respekt ke správnému psychomotorickému vývoji u dětí a jejich individuálním dispozicím. Tělocvičny Monkeyˈs Gym najdete v Praze v obchodním centru Galerie Harfa, obchodním centru Šestka a v Baby Clubu Juklík ve Stodůlkách.Baby Club Juklík je dětské centrum, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a konzultantem při tvorbě jeho hygienických norem. Dnes provozuje několik bazénů, a kromě plavání pro nejmenší nabízí kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné, aqua-aerobic a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiny.

Zdroj a foto: www.monkeysgym.cz a www.juklik.cz

Jeden myslel na “Mami, bolí mě záda!

  • Velka zivotni zmena vsak nastane s nastupem do skoly. Najednou mame 4 hodiny denne sedet v lavici a pak jeste nejakou dobu doma u ukolu. Postupne se obraci pomer casu, ktery travime aktivne a pasivne (sezenim ve skole, u televize, pocitace, v kancelari). Z tech neunavnych deti, ktere nic neboli se stavaji stale vice unaveni dospeli, ktere stale vice neco boli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *