Staňte se nepřekonatelnými mistry grilování

Češi mají grilování opravdu rádi. Při pohledu na zahrady a parky za slunečného dne by se bez nadsázky dalo říct, že se jedná o náš národní sport. Jako v každém sportu je ale důležitá zejména dobrá příprava! Na co vše se tedy zaměřit, aby se vždy ideálně povedlo?

Maso vítězí
První volbou pro grilování je stále maso. Pokud chcete sklidit úspěch, sáhněte vždy po opravdu kvalitním a případně správně vyzrálém mase. Na gril se hodí jak libové kuřecí a krůtí maso, tak hovězí či vepřové. Když je maso prorostlé tukem, zajistí to po jeho ugrilování lahodnou šťavnatost, křehkost a intenzivní chuť. O vyzrálosti pak svědčí zabarvení masa – vepřové se vybírá podle růžovosti, kdežto hovězí by mělo být zbarvené do odstínů hnědé.

Ať už zvolíte jakýkoli druh, nejlepší je kupovat jej na pultovém prodeji v lokálních řeznictvích, kde vám navíc řezník nebo prodavačka poradí s výběrem vhodného kousku. Dozvíte se také více informací nejen o stáří masa, ale i o jeho původu. Výhradně české chovatele skotu si jako dodavatele vybírá například řeznictví ZEMAN maso-uzeniny. Dobré maso na steaky k nám totiž nemusí putovat přes půl světa.

Obzvláště v letních měsících vyrazte od řezníka co nejrychleji domů a maso pokud možno zpracujte čerstvé. Bude tak mít tu nejlepší chuť. Pokud jej přeci jen budete skladovat nějakou dobu v chladu, nechte maso před samotným grilováním chvíli mimo lednici. Předejdete tepelnému šoku při přechodu z lednice přímo na žhavý gril.

Správné ochucení
I chuť masa lze podpořit. U opravdu drahého kusu se nebojte dochutit pouze solí a pepřem. Máte-li rádi marinády, vyhněte se klasice v podobě mixu oleje a grilovacího koření. Raději si namíchejte marinádu čerstvou a sami. Hotové směsi často obsahují zbytečně vysoké množství soli a umělých ochucovadel. Jako základ marinády dobře poslouží olivový nebo řepkový olej. K ochucení pak stačí citronová nebo pomerančová šťáva a bylinky, ale také pivo nebo víno. Už hotový kus masa můžete ještě vyšperkovat doma připraveným dipem, omáčkou nebo třeba grilovaným ovocem. Například chuť hovězího steaku skvěle podtrhnou grilované rozpůlené švestky. Na gril můžete hodit i ananas, hrušky nebo jablka. Ty se hodí například ke kuřecímu masu.

Přihoďte zeleninu
Osvědčenou klasikou je sice mísa čerstvého zeleninového salátu, určitě ale nezaškodí přihodit zeleninu také na gril. Snadno získáte skvělou lehkou přílohu nejen pro všechny strávníky vyhýbající se pečivu. Stačí nakrájet papriky, cukety, lilky, rajčátka, kořenovou zeleninu nebo přidat chřest nebo kukuřici. K ochucení můžete použít trochu oleje, bylinky a sůl. Zeleninu nemusíte kořenit vůbec. V létě je totiž nejlepší vychutnat si její přirozenou chuť.

Tip: Papriky nebo cukety můžete také naplnit směsí tvarohu a bylinek nebo tofu. Připravíte tak chutné pohoštění pro vegetariány nebo každého, kdo by chtěl odlehčit svému tělu při trávení.

Dobrý chléb je poklad
Pokud netrpíte celiakií nebo potravinovou alergií, není nutné se úplně vyhýbat pečivu. Kvalitní, například kváskový, chléb se ke grilovanému navíc perfektně hodí. Obsahuje železo, vápník, vitaminy řady B a díky vyššímu podílu žitné mouky (případně ovesné či ječné) působí pozitivně na pohyb střev. Pokud je mouka celozrnná, může být chléb i další pečivo zdrojem vlákniny, které se nám v jídelníčcích nedostává.

Rada od odborníka: „Dejte si však pozor na pořadí surovin ve složení chleba, kdy na prvním místě musí být ta, které je v něm nejvíc,“ říká Ing. Ladislav Adámek, manažer kvality kladenské pekárny Kompek a dodává: „V opravdu žitném chlebu musí být devadesát procent žitného podílu. Dejte si proto pozor na tmavé chleby, které vypadají jako žitné, ale mohou být jen dobarvené třeba praženým ječmenem.“

Čistota grilu je polovina úspěchu
Údržbu grilu opravdu nepodceňujte. Po každém použití je třeba rošt i ostatní části důkladně očistit od oleje, marinád a připečených zbytků. Důkladným čištěním docílíte nejen chutnějších, ale hlavně zdravějších pokrmů bez příměsi škodlivých a často karcinogenních látek. Na čištění grilu můžete využít speciálních sad pro jeho údržbu, která by měla obsahovat škrabku na hrubou špínu, kartáč na dočištění a houbičku na omytí. Záleží samozřejmě i na tom, zda používáte gril s roštem nebo třeba gril elektrický. Údržbu tomu pak přizpůsobte.

Rada na závěr
I když se náhodou nepodaří úplně vše, nezapomeňte, že hlavní je dobrá nálada a lidé, se kterými trávíte společný čas.

TIP I: Chléb co zvoní
Vyzkoušejte třeba Chléb Kladenský klas od rodinné kladenské pekárny Kompek. Tento chléb je vyráběn podle nové technologie s přírodním kvasem v gramáži 1,150 kg. Má plnou chlebovou chuť a dokáže si udržet dlouhou čerstvost a vláčnost. Kladenský klas se navíc pyšní prestižním oceněním Regionální potravina Středočeského kraje 2018, které obdržel v kategorii Pekařských výrobků. Značku Regionální potravina může na svém obalu užívat po dobu čtyř let. Cena 28 Kč.

TIP II: Není maso jako maso!
Ve chvíli, kdy ochutnáte Rump steak nebo Entrecote steak z řeznictví ZEMAN maso-uzeniny, zjistíte, že dobrý steak k nám nemusí putovat přes půl světa. Tohle poctivé maso totiž pochází z důkladně prověřeného mladého skotu z českých chovů a zraje 14 dní. Přesně tolik, aby byl chuťový zážitek maximální. Opravdu pořádný kus kvalitního českého hovězího masa na delikátní steaky zakoupíte v řeznictvích ZEMAN maso-uzeniny od 24,90 Kč/100 g. Jednotlivé balení má cca 250 g.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *