Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Zdraví

Za bolestí v kyčlích mohou stát slabé svaly: 2 cviky, jak je posílit

„Bolesti v kyčlích nemusí vždy znamenat, že máte špatné kyčelní klouby. Na vině mohou být neposílené či neprotažené svaly v této oblasti,“ vysvětluje Hana Toufarová, lektorka nové cvičební metody Fit Pain Free, která připravila dva cviky, s nimiž uvolníte a správně posílíte malé, ale velice důležité svaly, které stabilizují kyčel a podílejí se na jejím správném fungování.

Fit Pain Free je jednoduché izolované cvičení, které se zaměřuje na jednotlivé svaly. „Zásadní totiž je, aby v našem těle pracoval každičký sval správně. Když některý nepracuje, udělá za něj jeho práci jiný. To ale znamená, že sval pak pracuje za dva. Časem se ale unaví, a s pohybem tak musí pomoct další sval… Vše se začne řetězit, až tělo řekne dost. Zkrátka se přetíží, a právě tehdy začneme pociťovat bolest. A stejně tomu může být i v případě kyčlí,“ vysvětluje Hana Toufarová, která přidává dva vyzkoušené cviky, jimiž posílíte a protáhnete svaly v oblasti kyčlí:

Kroužky v kyčli (Supine Knee Circles)
Základní pozice:
Lehněte si na záda, nohy na šířku pánve, chodidla rovnoběžně. Dejte ruce v týl, ramena tlačte dolů a lopatky k sobě. Přednožte pravou nohu, pokrčte ji v koleni na 90°, bérec rovnoběžně se zemí, koleno nad kyčlí. Aktivujte všechny svaly na levé noze, špičky prstů směřují ke stropu. Pánev je v přirozené pozici.

Provedení cviku:
Pravá noha provádí kroužky v kyčli vpravo 5x, vlevo 5x. Pohyb vede koleno. Noha, která je na zemi, je stále aktivní, špičky prstů směřují ke stropu. Kyčle, kolena a chodidlo jsou stále v jedné linii. Dbejte na to, že pohyb je pouze v kotníku, pánev se nehýbe, horní část těla relaxuje. Vyměňte nohy a cvik opakujte.

Poznámka:
Pokud je vše v pořádku, kroužky jsou přesné (není to čtvereček) a pohyb je plynulý.

Vytáčejte kyčli (Supine Femur Rotation)
Základní pozice:
Lehněte si na záda, pravá noha je pokrčená, levá natažená, dorzální flexe tzv. fajfka. Paže jsou mírně od těla (cca 45°), dlaň vzhůru. Stáhněte lopatky k sobě, ramena od uší dolů. Hlava je v prodloužení páteře.

Provedení cviku:
Otáčejte levou nohu doprava a doleva. Ale pozor! Pohyb vychází z kyčle. Při pohybu nohy ven zapojte svaly na boku kyčle. Opakujte 20x, vyměňte nohy a postupujte stejně. Cvičte 2 série.

Poznámka:
Tento na první pohled velmi jednoduchý cvik protáhne nejen svaly, ale také ostatní struktury v oblasti třísla – vazy, nervy, cévy i lymfatický systém tak, aby „pro všechny bylo dost místa“.

Aby bylo tělo zdravé, musí správně fungovat každý sval
Fit Pain Free je nová metoda cvičení, jejíž základy k nám přišly z Ameriky. Na jejím vývoji se podílí i Češka žijící v USA Líba Plačková. U nás ji propaguje zkušená lektorka a trenérka Hana Toufarová. Metoda Fit Pain Free neřeší jen bolest samotnou, ale hlavně – hledá její příčiny a ty se snaží odstranit. Jedná se o metodu izolovaného cvičení, která se zaměřuje na jednotlivé svaly tak, aby každý z nich pracoval správně. U většiny cviků pracuje jen jeden sval – tj. pracuje izolovaně, ostatní mu nepomáhají. Metodu Fit Pain Free mohou cvičit děti, dospělí i senioři, začátečníci i vrcholoví sportovci. K dispozici jim je dnes přes 400 cviků a přibývají další. Vydat se můžete na skupinové lekce, které se konají po celé České republice, nebo můžete zvolit individuální konzultaci. V rámci ní lektorka provede vstupní diagnózu, vybere a především vás naučí potřebné cviky, a na míru vám vytvoří tréninkový plán. To znamená, že domů si odnášíte soubor cviků, s přesným popisem a fotkami, víte pořadí cviků i počet opakování. Můžete tak cvičit doma nebo v podstatě kdekoli budete chtít. Pokud vás naopak láká instruktorská kariéra, můžete se zúčastnit workshopů nebo školení a stát se lektorem Fit Pain Free.

Zdroj a foto: www.fitpainfree.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *