Využijte čtyři strategie pro efektivnější učení!

Lidé, kteří kvůli studiu nebo práci procházejí velké množství textu, ze své praxe vědí, že čím více poznatků mozek zpracovává, tím je pro něj náročnější jednotlivé informace dlouhodobě uchovávat. Kdo chce být produktivní a neztrácet čas, musí se naučit číst efektivně. Pomáhá opakování, barevné označování, ale i staré dobré ručně psané poznámky.

Když člověk ví, jak efektivněji studovat a zpracovávat informace, je schopen se toho více naučit, ale také zlepšit své výsledky ve škole i v práci. Lidský mozek musí každý den neustále přijímat nové podněty a ty následně zpracovávat. Obzvlášť v dnešní době, kdy se díky nástupu digitálních technologií informace šíří rychleji a snadněji. S rostoucím věkem i počtem vjemů, kterým je mozek vystaven, potřebuje paměť pravidelný trénink.

Psaní rukou není mrtvé
Přestože si mnozí při studiu i při práci navykli psát na počítači, právě klasické ruční psaní může být skvělým nástrojem, jak zefektivnit čtení textu. O informaci, která člověku „projde rukou“, musí mozek více přemýšlet, a tak se zvyšuje pravděpodobnost, že si ji zapamatuje.

Krok 1: Řádná výbava pro efektivní čtení
Při studiu i při práci se vyplatí mít u sebe praktické pomůcky, které pomohou urovnat myšlenky a vytvořit si systém. „Používám osvědčenou trojkombinaci. Na barevné lepicí bločky Post-it o klasické velikosti 76 x 76 mm se dobře zapisují hlavní hesla, Post-it záložky ve tvaru šipek se hodí pro vyznačení důležitých pasáží v knize, a neobejdu se bez velkých linkovaných Post-it bločků, na které si dělám výpisky a seznamy,“ říká Matej Polievka ze společnosti 3M.

Krok 2: Používání barev nejen na okrasu
Výhoda barevných bločků spočívá v tom, že umožní v poznámkách vytvořit systém a pak se v nich rychleji orientovat. „Žlutou barvu používám pro důležitá čísla, růžovou pro jména a zelenou pro zajímavé poznámky,“ přibližuje svůj systém třídění Matej Polievka ze 3M. Stejně tak lze různé barvy použít například pro různá témata či okruhy. Barevné šipky se zase dají použít například pro vyznačení pasáží, ke kterým je třeba se ještě vrátit, nebo těch míst v textu, kde čtenář skončil.

Krok 3: Postupné doplňování seznamu bodů
Při čtení člověka napadají myšlenky, jak získané informace hned využít, nebo naopak co všechno je zapotřebí ještě dozjistit. To všechno může rušit koncentraci. Proto je dobré mít po ruce lístek na seznam bodů a otázek, ten postupně doplňovat a řešit ho až později. Čtení tak není nutné přerušovat, a ještě vznikne praktický seznam pro další postup. Seznam psaný na samolepící bločky se dá znovu nalepit na libovolné místo.

Krok 4: „Opakování matka moudrosti“
Na konci každé kapitoly je dobré si udělat krátké shrnutí. Lepicí papírek s poznámkami má tu výhodu, že se dá z knihy přelepit do sešitu nebo bloku, nebo kamkoliv, kde bude na očích. Komu vyhovuje mít „sumáře“ v knize, tomu lze doporučit nalepit ho přes okraj, poslouží tak rovnou jako záložka.

Efektivní čtení je věcí snahy, naštěstí existují malé „vychytávky“, které i ze čtení náročného textu umí udělat zábavu, a hlavně pomohou k dobrému výsledku.

Produktové tipy:
Post-it® silně lepicí bločky ve velikosti 76 x 76 mm
Díky super silnému lepidlu drží ještě lépe než klasické Post-it® bločky. Mají více barevných variací, obvykle balení obsahuje více barevných bločků po 90 lístcích. Orientační cena je okolo 283 Kč.

Post-it® záložky ve tvaru šipek
Samolepicí záložky ve tvaru šipky pomáhají nasměrovat pozornost tam, kam kde je potřeba. Čtyři neonové barvy lístečků nabízejí různé možnosti rozlišení, zvláště ve větším množství textu. Záložky je možné z podkladu snadno sejmout, aniž by zanechaly jakékoliv stopy. Každá z barev obsahuje 24 šipek. Orientační cena je okolo 150 Kč.

Post-it® silně lepící linkované bločky ve velikosti 101,6 x 101,6 mm
Velkoformátové Post-it® bločky jsou ideální pro výpisky nebo seznamy, protože mají předtištěné linky. Vyrobeny jsou ze 100% PEFC certifikovaných vláken. V balení jsou obvykle 3 bločky po 70 lístcích. Orientační cena je okolo 190 Kč.

Zdroj a foto: společnost 3M

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.